İtalya’dan mevrut uzmanlar Kilis’te zeytinyağı üreticilerine eğitim bilimi verildi

Kilis’te, İtalya’dan gelen uzmanların katılımıyla “Zeytinyağı Üretiminde Eskimemiş Yaklaşımlar ve Tadım Eğitimi” programı gerçekleştirildi.

Kilis Valiliği, İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Kilis Belediyesince Canbolat Gösterişli bilgisizlik Merkezi’nde düzenlenen programda, tescilli Kilis zeytinyağına henüz çok derece kazandırılacağına ilişkin yıpranmamış yaklaşımlar ve stratejiler üzerinde düşün alışverişinde bulunuldu.

İpekyolu Kalkınma Ajansı Kilis Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet Çelik, gazetecilere, ajans kendisine Kilis zeytinyağını hem ulusal hem birlikte uluslararası düzeyde doğruluk ettiği değere ulaşabilmesi üzere çalışmalar yaptıklarını söyledi.

İtalya’dan zeytinyağı için eksper olan kişileri Kilis’e davet ettiklerini tamlayan Çelik, “Burada hem üreticilerimizi musahabe ettik hem da zeytin bahçelerini gezerek konuyla ilgili onların de görüşlerini aldık. bununla birlikte Kilis’te zeytinyağı üreticiliği konusunda önde gelen çiftçilerimizi dahi aynı eğitim bilimi programına çağırma ederek onların birlikte görüşlerini aldık. Bu konuyla ilişik çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Zeytinyağı uzmanı Luca Mencaglia üstelik Kilis’in umumi yerine çok iri gelişme potansiyeli olan tıpkı nahiye olduğunu belirterek, gelişmemiş sürede yüksek nitelik zeytinyağına ulaşılabileceğini düşündüğünü kaydetti.

Mencaglia, sıkımhanelerin maharet açıdan geliştirilmesiyle zeytinyağının daha bereketli yerlere geleceğini birlikte sözlerine ekledi.

Kilis Valisi Recep Soytürk ve Şehremini Dünyalık Ramazan’ın bile katıldığı programda İtalya’dan mevrut zeytinyağı uzmanları kentteki üreticilere türlü konularda eğitimler verdi.

Share: