İşvereninizle pekâlâ doğru bildirişim kurabilirsiniz?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Akla Yatkın bildirişim üzere önce araç birbirinizi anlamaktır. söz konusu olan çalıştıran ve çalışan ilişkisiyse bu tıpkısı tekmil elan önemlidir. İşvereninizle akilane ayrımsız bildirişim inşa etmek ve sizden ne istediğini fehmetmek üzere bu sorulara karşılık atfetmek işinizi kolaylaştırabilir.

The Washington Mesnet’tan Arden Davidson’ın haberine bakarak, tıpkısı konsept kari evet dahi kahin değilseniz, işvereninizin sizden ne istediğini bilmek sıradan el tür. Aklınıza bunu direkt işvereninize iskandil etmek geliyor benzer fakat çoğunlukla bu soruya gönül tokluğu edici ayrımsız karşılık alamamanız üstelik mümkündür. Unutmayın, kâh şeyleri öğrenmek için takkadak didiklemek yetmeyebilir. Mehabetli olan doğru soruları akıllıca şekilde sormaktır. İşvereninizin sizden tüm adına hangi istediğini sezmek ve onunla doğru bir bildirişim kurabilmek üzere bu dört soruyu yoklamak işinizi berenarı kolaylaştırabilir.

İşvereniniz bittabi tıpkısı bildirişim tarzına topluluk?

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, Idealist.org dört tür iletişim tarzı tanımlıyor: Çözümlemeli, sezgisel, işlevsel ve zatî. İşvereniniz belli bu tarzlardan birine elan hamam bakıyor ve iletişiminde bu tarzlardan birine akla yatkın akım ediyor. Patronunuz eğer analitik tıpkı bildirişim tarzına sahipse abes ve boş sözlerden arınmış gerçekleri ve sayıları isteyecektir. Patronunuz eğer sezgisel tıpkısı iletişim yöntemini izliyorsa, bol ayrımsız kanı fırtınası seansının birlik ona göre olduğu söylenebilir. Sezgisel bir iletişimi benimseyenlerin ayrımsız zamanda ‘yıpranmamış’ ve ‘daha mebzul’ olana cebin hususi aynı ilgileri olduğunu üstelik unutmamanız gerekir. İşvereniniz eğer işlevsel tıpkı tarza sahipse kesin aynı yapılacaklar listesi vardır ve ayrıntılara çokça ehemmiyet veriyordu. Serencam adına, patronunuz şahsi bire bir iletişimi tercih ediyorsa, hobiler, demet alanları ve işle ilişkin sıfır bir nice konuda konuşmaya iştahlı oldukları çıkarımını yapabilirsiniz.

İşvereninizin bildirişim tarzının ne olduğunu öğrendikten sonradan “Marifet elbette gidiyor?” diye niteleyerek aynı istifham sorduklarında sizden ne istedikleri karşı gani ve akilane bir fikriniz olacaktır. Şayet işvereniniz analitik tıpkı tarza sahipse ağdalı aynı kurgu onları sinirlendirebilir. Bunun yerine onlara haberin dörtte üçünü tamamladığınızı ve kısa aynı süre bilahare haberin amade olacağını söylerseniz bundan mutlu kalacaktır. Kısaca, işvereniniz ne iletişim tarzını yeğleme ettiğini belirtmese da bunu tetik bir gözlemle siz anlayabilirsiniz; anlamalısınız birlikte.

İşleri pekâlâ sonuçlandırırsınız?

İşvereninizin sizden hangi yapmanızı istediğini keşfetmenin genişlik gani yollarından biri onların ne yapacağını bilebilmektir. Patronunuz size tıpkı görev verdiğinde genellikle akıllarında belli bir proses ve serencam belirir. Bu süreç ve akıbet ağırlıklı adına, aksiyon kendilerine verilseydi o işi pekâlâ yapacak olduklarına dayalı yüce ipuçları içerir. Bu nedenle, işvereninizin “Maliyetleri yüzde 10 azaltmanın yolunu bulun” dediğinde sizden mecmu olarak hangi beklediğinden güvenli değilseniz “Bu çeşit şeyleri çokça yaptığınızı biliyorum. Bildirme bol yaklaşım olarak hangi yöntemi tavsiye mektubu edersiniz?” tarzı ayrımsız istifham sormanız karşısında iri olasılıkla deneyimlerini ve öngörülerini sizinle paylaşmaktan mutluluk duyacaktır. Size ise işvereninizin liderliğini görmek kalacaktır. Bu birlikte size verilen işi mucibince yerine getirebileceğiniz anlamına dirimsel.

Hedefleriniz neler?

İşvereninizin iştirak, sektör evet dahi sizinle ilişkin hedeflerinin ne olduğunu bilmiyorsanız hangi istediklerini zahir bilebilirsiniz kim! Belki da amaçları gibi olduğunca yenilikçi olmaktır ya bile belki dahi amaçları geleneğe bağlı almak bile tür. Bu serencam evre değişik garaz ve vizyonlar, patronunuzun sizden hangi beklediğini kısık şekilde etkiler.

Size danışmamı mı yoksa öz yöntemlerimle çözmemi mi tercih edersiniz?

Bazı işverenler zahir bap politikası izlemeyi sever ve bu yüzden sorularınızı kıvançla karşılar. Tıpkısı eksantrik işveren ona sorular sorabileceğini söyleyebilir ancak bunu yaptığınızda sinirlenmiş görünebilir. Bazen işverenlerin ise kapıları baştan sona kapalıdır. İkinci türlü işverene sahipseniz huzursuz edilmek istemediklerini fehmetmek oldukça kıytırık benzer ancak ilk ve üçüncü örnekte amal biraz da karmaşıktır.

Hakeza bir durumda arz dolgunca dalgalı bir konu hakkında tıpkı sorunuz olduğunda onlara tamam olarak ne yapmanızı istediklerini sormaktır. Haddizatında seçenekleri sunabilirsiniz dahi: “Sınama galat yöntemini uygulamamı mı yoksa riziko almamamı mı tercih edersiniz?” evet birlikte “Önceleri mı yoksa akıbet umar namına mı size danışmamı istersiniz?” Böylesi tıpkısı netlik aramanın küçük da hatalı tıpkısı tarafı yoktur. Antrparantez bu kibir, ayrıntılı vadede ikinizi bile nazik tıpkısı görüntü kırıklığından birlikte kurtarabilir.

Unutmayın, işvereninizin sizden ne istediğini mecmu olarak anlayış edebilmek riskli benzeri oyundur. O nedenle, burada değinilen soruları sorarak hangi istediklerini sanmak alacağınız riski minimuma indirecek ve kariyeriniz için manidar sonuçlar doğuracaktır.

İşinizi kaybetmekten korkuyor musunuz? İşte yapmanız gerekenler…

 

İşinizi kaybettirebilecek 14 kötü yordam

 

Maaşınızı artırmanın yeryüzü gür yolu hareket tagayyür etmek

 

Share: