İstinaf, kursta cinsel istismar davasında sanığa verilen 119,5 yıl hapsi çok buldu

ERZURUM’da, Kuran kursunda 7 çocuğa cinsî istismarda bulunmakla suçlanan belletici Kağan Aslankafa’ya (22), evvel duruşmasında sunulan 119,5 sene hapishane cezası istinaf mahkemesince bozuldu. Mahkemenin tağyir gerekçesinde, çocukların murafaa salonunda dinlenmediği, natamam tanık dinlendiği ve sanığa verilen cezanın aşkın olduğu belirtildi.

Palandöken ilçesindeki benzeri yatılı Kuran kursunda artan M.K., ailesine yurtta belletmen kendisine fariza özne Kağan Aslankafa’nın kendisini yıldırma yazar, tensel istismarda bulunduğunu söyledi. Karı, 2 Aralık 2021’bile Aslankafa için suç duyurusunda bulundu. Olayla ait soruşturma başlatan polis güçleri ekipleri, Kağan Aslankafa’yı gözaltına aldı. Terbiyeci eşliğinde M.K.’nin ifadesine başvuruldu. Emniyetteki ifadesinde suçlamaları reddeden Aslankafa, bire bir gün sonradan irsal edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ahir süreçte 6 ev çocuklarının cinsel kıymetlendirme uğradığı, 4 sülale ise işkence gördüğü gerekçesiyle Kağan Aslankafa’dan şikayetçi oldu.

Melik Aslankafa hakkında ‘Çocuğu edepsiz yayınları okumaya ve seyretmeye teşvik’, ‘Sarkıntılık yazmak kanalıyla çocuğun tensel istismarı’, ’12 yaşından oldukça mağdurların cinsel istismarı’, ‘Hakaret’, ‘Müstehcen yayınların üretiminde çocukları kullanmak’, ‘Çocuğun tensel istismarı, ‘Cebir zılgıt veya alavere dalavere kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ‘Çocuğun nitelikli tensel istismarı’ suçlarından Erzurum 4’üncü Pahal Ukubet Mahkemesi’nde sevgili açıldı.SUÇUNU İTİRAF ETTİ1 Haziran’da görülen davanın geçmiş duruşmasına çocukların aileleri, avukatları ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı R. Dirlik Sağkan, UCİM Genel Başkanı Bahtiyarlık Özkan, UCİM Umumi Başbuğ Yardımcısı Yücel Ceylan, Erzurum Baro Başkanı Talat Göğebakan, UCİM Umumi Başkan Danışmanı Avukat Ayşegül Aydoğan ile çokça sayıda avukat katıldı. Mahkemeye SEGBİS yolu ile katılan Aslankafa, suçunu itiraf ederek, kendisine karşı mevrut çocuklara ezinç ettiğini belirterek, “Yaptım ama sayılarını hatırlamıyorum. Cinsel istismarda bulundum” diyerek konuştu.İLK DURUŞMADA 119,5 YIL HAPİSMahkeme heyeti, kapalı duruşma etme kararı alarak aileler ve avukatlar dışında herkesi murafaa salonundan çıkardı. Saat 16.00 sıralarında tamamlanan ilk duruşmada mahkeme heyeti kurs belletmeni Aslankafa’yı 119,5 sene cezaevi cezasına çarptırdı.MAHKEME KARARI BOZDUSanık avukatı, verilen cezanın çokça olduğu gerekçesiyle kararı istinafa taşıdı. Erzurum Nahiye Adliye Mahkemesi 7’nci Ukubet Dairesi maznun Hakan Aslankafa’ya verilen kararı bozdu. Ukubet Dairesi, kararı fek gerekçesini dahi açıkladı. Ceza Dairesi, CMK’nun 236’ncı maddesinin 2’nci maddesine bakarak ‘İşlenen suçun etkisi ile psikolojisi bozulan yavru veya mağdur, bu suça ait anket veya kovuşturmada şahit kendisine hele dinlenebilir’ hükmü mucibince kıygın çocukların soruşturma aşamasında vermiş olduğu ifadelerden ve çocuk strateji merkezinde alınan beyanları ve bu beyanları üzerine hazır mevcut sosyolog, ruh bilimci ve adli görüşmecinin üstelik beyanlarından konkre namına hiçbirisinin psikolojisinin bozulduğuna ilişkin kanı ve bulgu olmadığı ve diğerlerinin eylemlerine birlikte tanıklıkları bulunmasına rağmen mağdurların duruşmaya çağrılarak beyanları alınmadan egemenlik kurulması, fire tanık dinlenmesi ve ‘Çocuğun nitelikli seksüel istismarı’ eyleminden dünya eylemini zincirleme olarak gerçekleştirdiğinden bahisle TCK’nın 43’üncü maddesi layıkıyla yapılan 2/3 oranında artırım sonucunda cezanın 66 sene 39 ay 15 gün olarak belirlenmesi namına 66 sene 40 kamer 15 gün olarak belirlendiği anlatım edilerek yeniden yargılanmasını istedi.KABUL ETMİYORUZ

UCİM Genel Başkan Danışmanı Avukat Ayşegül Aydoğan ise yaptığı açıklamada, “Fesih kararını kabul etmiyoruz. Çocukların faik yararı ilkesi uyarınca daha aşkın örselenmemesi amacıyla murafaa salonunda dinlenmeleri akseptans edilemez. Avukatlarımızla davanın takipçisi olmaya bitmeme edeceğiz” dedi.

Share: