İSTANBUL’UN “ILIMLI NOKTASI” AHIT GEÇTİKTE HASAR GÖRÜYOR İDDİASI

KANUNİ Padişah Süleyman’ın emriyle, Mimar Sinan aracılığıyla ‘İstanbul’un orta noktası’ adına belirlenerek yapılan, Şehzadebaşı Cami avlusunun köşesindeki 470 yıllık yeşil sütunun ahit geçtikte beis gördüğü öne sürülüyor. Kazı Bilimci Ömer Faruk Yavaşçay, “Yeşil mermerin eğin kısmında zedelenmeler ve çatlaklar var. Uğrunda ana yol var, buradan güzeşte bir araba çarparsa anlayışsız dönülemeyecek şekilde hasar görebilir ” dedi.

Yeşil bülten, Kanuncu Melik Süleyman’ın Mimar Sinan’dan İstanbul’un merkezini tespit ederek oğlu Şehzade Mehmet için ayrımsız cami mensur etmesini istemesiyle yapıldı. Suriçinde takdir eden Mimar Sinan, İstanbul’un merkezini belirleme ederek, o noktaya yeşil aynı mecmua koydu. Bir Vakitler henüz detaylı olduğu, bulunduğu yerde dönerek akıntı ettiği belirtilen yeşil dergi, kat seviyesinin yükselmesi zımnında bu özelliklerini kaybetti. Yeşil sütunun şimdiler de ise çatlaklar oluştuğu ve korumasız kaldığı belirtiliyor.

“GERİ DÖNÜLEMEYECEK ŞEKİLDE HASAR GÖREBİLİR”

Kazı Bilimci Ömer Faruk Yavaşçay, taşın korunması gerektiğini belirterek “Mufassal zamandır yanından geçiyordum ama, burayı bundan sonra ifşa etmek istedim. Hakeza kalmasını istemedim, içtimai iletişim araçları üzerinden paylaşım yaptım. Uğrunda ana yol var, buradan sabık bir araba çarparsa bu bekçi ansız dönülemeyecek şekilde hasar görebilir. Yeşil mermerin dip kısmında zedelenmeler var, çatlaklar var. Zir kısmına yaya kaldırımı yapılmış. Taşın kötülük görüp görülmeyeceği düşünülmeden, taş döşemişler. Kanuni Melik Süleyman ve Mimar Sinan’dan İstanbul’a küsurat yer büyük parçalarından birisi” diyerek konuştu.

“İSTANBUL’UN YERYÜZÜ IRI MARKASI OLMASI GEREKİRKEN ÇIĞLIK HALDE”Kazı Bilimci Ömer Faruk Yavaşçay, Şehzadebaşı Külliyesi’nin güneydoğu köşesine yerleştirilen yeşil granit taşın, Mimar Sinan tarafından suriçi İstanbul’un hendesi vakar merkezi olarak belirlenen, ayrımsız abide nokta olduğunu kaydetti. Yavaşçay “Kanuni Padişah Süleyman, ara sıra kaynaklara göre emrihak fail oğlu amacıyla aynı camii yaptırmaya başlıyor. O tam oğlu ahiret yolculuğu ettiği amacıyla, kendisi üzere yaptırdığı külliyeyi oğluna adayarak, bu noktaya defnediyor. Nedeniyle bu noktanın haddinden fazla özel olmasını istiyor. Mimar Sinan’dan İstanbul’un ölçülü noktasını seçmesini istiyor. Ardından Mimar Sinan ölçümler yapmaya başlıyor. Taraf taraftaki yeşil sütunlu yeri bütün ölçülü yasakçı belirliyor ve yeşil sütunu bu noktaya koyuyor” diyerek konuştu. Yıllar bilahare Ermiş Çelebi’nin birlikte bu noktayı kitaplarında anlattığını tabir eden Yavaşçay, “Günümüzde İstanbul’un en nazik markası olması gerekirken şu dakika çok şiddetli durumda. Herkes yanından geçiyor, kimesne bu noktanın öneminin farkında değil. Taşın bir kısmı toprağın altına gömülmüş durumda. Buranın acilen kurtarılması lazım. Kırılmaz ayrımsız camla çevresinin kaplanması lazım. Bura manevi tıpkı meydan olduğu için insanlar parçalarını alıp satabilirler. Antrparantez konusunda yazı yazıyorlar, kırıyorlar. Önünde yaya kaldırımı taşları var, bu taşlardan arındırıp daha estetik kuzuluk getirilmesi geçişsiz” dedi.

– İstanbul

Share: