İstanbul’daki hallerde patates ve soğan bolluğu

İstanbul’daki hallerde kumpir ve soğan bolluğu

İstanbul’a kamyon kamyon kumpir, soğan geliyor

Sabık kamer 12 liraya vasıl patatesin kilosu 7 liraya geriledi

Nakız esnafı: “Patates ve soğanda bolluğun süreceğini düşünüyoruz”

İSTANBUL – Kışlık hasadı devam fail patatesler İstanbul’a ulaştırılıyor. Afyon, Nevşehir, Niğde kabil şehirlerden mevrut patatesler halde kut oluşturdu. Geçen kamer fiyatları 12 liraya kadar çıkan patatesin fiyatı 7 liraya büyüklüğünde düştü. Soğan ise 6 liradan satılıyor.

Kışlık hasadı devam eden patates ve soğan bollaştı. Patates ve soğanın İstanbul’daki muhtelif bölgelerinde kâin hallere sevkiyatları sürüyor. her bir arkaç averaj 10 kamyon patates geliyor. Patatesler Afyon, Sivas, Nevşehir, Niğde kadar şehirlerden İstanbul’a ulaştırılıyor. Soğanlar ise Adana, Antalya, Ankara ve Amasya gibi şehirlerden geliyor. Sabık ay fiyatları 12 liraya büyüklüğünde ulaşan patatesin fiyatı 7 liraya büyüklüğünde geriledi. Soğan fiyatları ise 6 liradan başlıyor. Yenibosna Çobançeşme’deki çözme esnafı patatesin bollaşmasıyla fiyatların gerilediğini söyledi. Esnaflar, kumpir ve soğanın bu yıl verimli olmaya devam edeceğini söyledi.

“Sevkiyatlarımız zahmetsiz bir şekilde sürüyor”

Hal esnafı Abdullah Dalcı, bu sene mahsüllerin bereketli olduğunu söyleyerek, ” herhangi bir etki namevcut. Halde kumpir 7-8 lira, soğan bile 6-7 liradan satılıyor. Afyon, Nevşehir, Niğde üzere şehirlerden geliyor. Soğanda Amasya, Ankara kadar şehirlerden geliyor. Sevkiyatlarımızda gelişigüzel etki namevcut. Halimize günde 7-8 kamyon kumpir geliyor. 4-5 kamyonda soğan sevkiyatı oluyor. Bu sene patateste katmerli derecede mübarek, soğanda patates büyüklüğünde artağan olmasa birlikte rakamlar erdemli. Kumpir sabık ay 10-12 liralık civarındaydı” dedi.

“Günde ortalama 10 kamyon patates ağıl geliyor”

Ayrımsız diğer nakız esnafı Âlem Sivritepe, patatesin bu sene artağan ve fazlalaşan olduğunu belirterek, “Sevkiyatlarımız sürüyor. Patates fiyatları bile düştü. Hale günde 10-15 kamyon gelebiliyor. Patates fiyatları güzeşte hafta 10 liraydı şu anda 7-8 liraya büyüklüğünde geriledi. Soğanda 6-7 liradan satılıyor. Fiyatların düşmesi bolluğa dayanıyor. Patateslerimiz Nevşehir, Sivas, Kayseri, Tokat kabil şehirlerden geliyor. Soğanda Adana ve Antalya taraflarından geliyor. Bu bolluğun bitmeme edeceğini düşünüyorum, bu yıl haddinden fazla artağan” ifadelerini kullandı.

Share: