İSTANBUL-‘ULUSLARARASI ASTRONOMİ EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI’ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Uluslararası Gök Bilimi Birliği Astronomi Eğitimi Ofisi (IAU OAE) destekli Astronomi Eğitimi Çalıştayı, İstanbul Kültür Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Öğretmenler için ilk uluslararası onaylı çalıştayı düzenlediklerini belirten Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül F. Yelkenci, ‘Çalıştayımız, Uluslararası Yıldız Bilimi Birliği marifetiyle dünyada çok birkaç onaylanan projelerden biri oldu’ dedi.

İlköğretimde ilkokul ve ortaokul öğretmenlerini ve eğitimcilerin katılımına degaje olan çalıştay üniversitenin Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü yoluyla düzenlendi. Türk Gök Bilimi Derneği (TAD), AstroBilgi ekibi ile yurt içi ve güçlükle dışından üzerine bilirkişi araştırmacıların akademik desteği ile düzenlenen çalıştay ile eğitimcilerin müfredattaki heyet konularını öğrencilerine elan bereketli aktarabilmeleri ve kendilerini geliştirmeleri için ana heyet bilgilerinin kullanışlı kendisine aktarılması amaçlandı.

Uluslararası Gök Bilimi Birliği Heyet Eğitimi Ofisi (IAU OAE) İtalya Merkezi Müdürü Stefano Sandrelli online katılacağı etkinlikte Merkezin Müdür Yardımcısı Tutarak Ricciardi ve Stefania Varano yüz yüze eğitimler isnat etmek için Türkiye’ye konuk oldu.

‘ULUSLARARASI SERTİFİKA ALMIŞ OLACAKLAR’

Üniversitede Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül F. Yelkenci, ‘Daha haddinden fazla 5-6-7 ve 8’inci sınıfa giren bilgelik bilgisi öğretmenlerini uğur aldık. Gine da çalışan rastgele nev eğitimciye belirtik oldu. 320 ye kadar başvurumuz oldu. Türkiye’nin gelişigüzel yerinden öğretmenlerimiz geldi. Çalıştayımız tıpkı bir zamanlar arsıulusal gök bilimi birliği marifetiyle onaylandı. Arsıulusal musaddak mücahede namına bu çalıştay ilk oldu. Şu anne kadar 4 binden aşkın öğretmene terbiye verdik. Fakat bugün burada arsıulusal niteliği kazandırmış olduğumuz için seviniyoruz. Çünkü sertifikalarını üstelik uluslararası olarak alacaklar’ dedi.

‘ÖĞRENCİLERİNİN SORULARINI ALDIRMAZ CEVAPLAYABİLSİNLER’

Teleskoplarla müşahede ve atölye çalışması yapacaklarını belirten Yelkenci şunları söyledi:

‘Sadece ders değil kullanışlı yetişek üstelik olacak. Temel astronomik konularını anlatacağız. Yani ‘gökyüzünü bittabi görüyoruz, gökyüzündeki cisimleri elbette algılıyoruz, ölçüyoruz, yıldızlar zahir oluşuyor” bu konulara değineceğiz. Güneşten, üstündeki lekelerden bahsedeceğiz. Bu aralar çok faal olan gök araştırmalarından bahsedeceğiz. Eskimemiş uzay çalışmalarını konuşacağız. Öğretmenlerimiz öğrencilerinin sorularını cevaplayabilir nitelikte olsun istiyoruz.?

‘ARDAHAN’DAN İSTANBUL’A ÇALIŞTAY İÇİN GELDİM’

Çalıştay amacıyla Ardahan’dan İstanbul’a mevrut Veri Bilgisi Öğretmeni Esra Münevver, ‘İnternetten heyet ile ilişkin araştırı yaptığımda hakeza benzeri çalıştay olduğunu fark ettim. Müracaat yaptım. Böyle bire bir çalıştay düzenlendiği üzere haddinden fazla müteşekkirim. Çünkü sarıklı. Öğretmenlerinin bu konuda eksikliklerinin olduğunu ve kendilerini geliştirmeleri gerektirdiğini düşünüyorum. Buradaki etkinliklerin ego ve benim kabilinden özge ilişkin öğretmenlere haddinden fazla haddinden fazla yararlı olacağına eminim’ açıklamasını yaptı.

‘KÜÇÜK ŞEHİRLERDE İMKANLAR KISITLI’

Vazıh sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Ardahan’a döndüğümde 25 Ekim’da parçalı gün tutulması gerçekleşecek. Öğrencilerime gözlem yaptırmak istiyorum. Bizim okulumuzda teleskobumuz birlikte kâin. Oldukça yetişek alıp öğrenip çocuklarımla da benimsemek istiyorum. Öğrencilerim astronomiye haddinden fazla rabıta duyuyor, zül ediyorlar. Büyükşehir dışındaki yerlerde ise imkanlar elan bir iki. Oralarda de bu tuhaf çalıştayların düzenlenmesini isteriz.’

Share: