İsrail’e bire bir aksülamel dahi Afrika Birliği’nden

AfB Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği ve hayatını kaybedenler ortada bala ve kadınların birlikte bulunduğu saldırıların çabuk kınandığını belirtti.

Muhammed, Afrika Birliği’nin Filistinliler amacıyla Maşrık Kudüs’ün başkent olduğu müstakil ve hâkim benzeri devleti desteklediğini vurguladı.

Afrika Birliği ve Birleşmiş Uluslar taahhütleri çerçevesinde İsrail ve Filistin’in geçim hakkına dair adil ve sürekli benzeri hal bulması gerektiğine işaret fail Muhammed, iki izzet üzere düzeltilmiş ve asıl arsıulusal çabalara acilen gerekseme duyulduğunu kaydetti.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sürüyor

İsrail ordusu, İslami Cihad’a ilgili noktaları kasıt alacağı gerekçesiyle 5 Ağustos’ta kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ne müteveccih saldırı başlatmış, saldırılarda Gazze Şeridi’nde 32 kişi hayatını kaybetmişti.

İslami Cihad Hareketi’nden yapılan mukayyet açıklamada, İsrail güçlerince Garp Şeria’da mevcut dal düzey yetkililerin evlerine sabahleyin er saatlerde yeğin düzenlendiği belirtilmişti.

Günindi Şeria’nın ayrımlı yerlerinde düzenlenen baskınlarda, Hareket’in art dozaj isimlerinden 9 kişinin gözaltına alındığı ve aralarında Hareket’in üst düzem kadrosundaki Nasr ahali-Amur’un da bulunduğu kaydedilmişti.

Filistin resmi vukuf ajansı WAFA’nın haberine göre de geçkin geceleyin ve bu sabahleyin erken saatlerde İsrail güçlerinin obstrüksiyon altındaki Gün Batısı Şeria’nın farklı yerlerine düzenlediği baskınlarda 21 Filistinlinin gözaltına alındığı bildirilmişti.

İsrail’in Gazze saldırısı 3. gününde: Bilanço ağırlaşıyor!

İsrail: Gazze’den 449 roket atıldı

Üç mevki henüz İsrail’in Gazze saldırılarını kınadı

 

Share: