İsrail Başbakanı Lapid’den kanıt

İsrail Amme Iz Kuruluşu’nun (NEFES) haberine bakarak, Başvekil Lapid ve Defans Bakanı Benny Gantz, başkent Tel Aviv’de İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik üç zaman süren saldırısı ve Akdarı’ın arabuluculuğu ile varılan ateşkes için kuma açıklama yaptı.

İsrail ordusunun Gazze’ye düzenlediği saldırıların tamlık hedeflerine ulaştığını iddia eden Lapid, Gazze’deki İslami Cihad Hareketi’nin önde gelen askeri kadrosunun ortadan kaldırıldığını istikbal sürdü.

Lapid antrparantez, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Akdarı hükümet yetkililerine Gazze ile arabuluculuk çabalarından periferi teşekkür etti.

Savunma Bakanı Gantz de, Gazze’ye müteveccih saldırıların ülkesinin güvenliği amacıyla gerçekleştirildiğini öne sürdü.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 14’ü çocuk 44 birey ölmüştü

İsrail, hareketli hazırlığında olduğu gerekçesiyle cuma haset Gazze’deki İslami Cihad’a ilişkin olduğunu sav ettiği hedeflere saldırı başlatmıştı.

Saldırılar üzerine Gazze’den İsrail yönüne benzeri sekans roket atılmıştı. İsrail’in Gazze şeridine düzenlediği saldırılar sonucunda aralarında 14 yavru ve 4 kadının meydan aldığı 44 gönül hayatını kaybetmiş, İsrail tarafındaysa rastgele birey kaybı yaşanmamıştı.

Taraflar ortada Akdarı’ın arabuluculuğuyla varılan bırakışma 7 Ağustos’ta yürürlüğe girmişti.

İsrail, Gazze’den sonra Gün Batısı Şeria’dahi birlikte yıkıma başladı

 

Share: