İsrail Başbakanı Lapid: “Türkiye ile ilişkilerin yeniden başlaması, bölgesel abra için muhteşem benzeri gelişme”

İsrail Başvekâlet Ofisinden yapılan açıklamada, Türkiye-İsrail arasındaki ilişkilerin düzeyinin aynı kat henüz tekmil diplomatik ilgiler düzeyine yükseltilmesine, iki talih beyninde aykırı yerine sefirikebir ve başkonsolosların yeniden atanmasına değişmeyen verildiği duyuruldu. İsrail Başbakanı Yair Lapid, “Türkiye ile ilişkilerin yeniden başlaması, bölgesel muvazene amacıyla oylumlu aynı evolüsyon” dedi.

İsrail Başvekillik Ofisinden yapılan açıklamada, İsrail ile Türkiye arasında tamlık diplomatik ilişkilerin yeniden kurulduğu anlatım edildi. Açıklamada, “Başbakan Yair Lapid’in Ankara’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğü mülakat ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi sırasında varılan mutabakatla İsrail-Türkiye ilişkilerinde akıbet 1 yılda yaşanan müspet gelişmelerin beraberinde, iki mevki eksiksiz diplomatik ilişkileri yeniden kurma kararı aldı. Geçkin akşam (16 Ağustos) Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Alon Ushpiz, Dışişleri Nazır Yardımcısı Sedat Önal ile görüştü ve konuyu sonuçlandırdı. İki büyüklük arasındaki ilişkilerin düzeyinin aynı el henüz yekpare diplomatik ilişkiler düzeyine yükseltilmesine ve iki ülkenin sefirikebir ve başkonsoloslarının yeniden atanmasına değişmeyen verildi” ifadeleri kullanıldı.

“İlişkilerin geliştirilmesi, iki mutluluk halkları arasındaki bağların derinleştirilmesine katkıda bulunacak”

Diplomatik ilişkilerin baştan organizasyon edilmesinin, Reisicumhur Isaac Herzog’un Ankara’ya ziyaretinin ve iki ülkenin dışişleri bakanlarının Kudüs ve Ankara’ya kopça ziyaretlerinden bu yana son 1 sene süresince ilişkilerin geliştirilmesindeki olumlu gelişmelerin devamı niteliğinde olduğu vurgulandı. Açıklamada, “İlişkilerin geliştirilmesi, iki ülke halkları arasındaki bağların derinleştirilmesine, soylu erki, ticari ve kültürel bağların genişletilmesine, bölgesel istikrarın güçlendirilmesine katkıda bulunacaktır” denildi.

“Türkiye ile ilişkilerin baştan başlaması, bölgesel denge için yüce bir gelişme”

İsrail Başbakanı Yair Lapid, “Türkiye ile ilişkilerin baştan başlaması, lehçe balans amacıyla önemli tıpkısı gelişme ve İsrail vatandaşları üzere haddinden fazla kebir aynı bilim. İsrail’in dünyadaki konumunu güçlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

“İsrail ile Türk halkları arasındaki dostluğu teşvik edecek koca bire bir gelişme”

İsrail Cumhur Reisi Isaac Herzog da iki mutluluk beyninde ilişkilerin yeniden tüm kendisine yapı edilmesine yönelik yaptığı açıklamada, “Türkiye ile tamam diplomatik ilişkilerin yenilenmesini takdir ediyorum. Bu, ekonomik ilişkileri, düğme turizmi ve İsrail ile Türk halkları arasındaki dostluğu teşvik edecek muhteşem bir gelişme” ifadelerini kullandı. Herzog, “Itidalli Doğu’üstelik gani komşuluk ilişkileri ve ortaklık ruhu hepimiz üzere önemlidir. Tamam inançların mensupları Müslümanlar, Yahudiler ve Hıristiyanlar, aynı arada hazar içinde yaşayabilirler ve yaşamak zorundadırlar” dedi. – TEL AVİV

Share: