Isparta ruzname haberleri | Eğirdir’deki balık müzesi yenilenen yüzüyle ziyaretçileri ağırlayacak

Isparta’nın Eğirdir ilçesindeki Sucul Canlılar ve Kurumsal Kafa Müzesi yeni taşındığı çağcıl binasında ülkedeki yaklaşık 400 tatlı akarsu balığı çeşitliliğini dünyaya tanıtacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Tetkikat ve Politikalar Genel Müdürlüğüne (TAGEM) vabeste Eğirdir Akarsu Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde (SAREM) mevcut balık müzesi, elan modern bire bir binaya taşınması ve balık numunelerinin artırılmasıyla ziyaretçilerine yeniden bakım vermeye hazırlanıyor.

Türkiye’ye ilgilendiren tatlı akarsu balık örneklerinin sergilendiği müzenin, binadaki kesinti dolayısıyla, 2021’de balık çeşitliliğin artırılarak eksantrik ayrımsız binaya taşınması kararlaştırıldı.

Bu kapsamda SAREM kampüsündeki süreduran durumda bulun lojman binası restore edilerek daha iri ve çağdaş bire bir müze oluşturuldu.

Müzenin tahminî 10 çağ ortamında açılışının yapılması planlanıyor.

SAREM Müdürü su ürünleri yüksek mühendisi Fuat Bilim Adamı, AA muhabirine, müzedeki biyoçeşitlilik için ayrımlı araştırı kuruluşlarındaki bili insanlarıyla mesai alanı oluşturulduğunu söyledi.

Müze sorumlusu Ekoloji ve Hakikat Yönetimi Bölüm Başkanı Vedat Yegen ise müzede 400’ün üzerinde şekerli akarsu balık türü olduğunu rapor etti.

Müzede, ülkedeki ırmak, göl, nehir gibi şekerli sulardan kısaca 100 türün vadi aldığını tamlayan Yegen, “Kullanılmamış binamıza taşındık. Ziyaretçilerimizin müzede sergilenen balıklar için elektronik ortamda QR Harf ile bilgiye ulaşabilecekleri bir sistemi kurmaya çalışıyoruz.” dedi.

Share: