İspanya tarihinde bildirme sıcak temmuz

Çap Meteoroloji Ajansının (Aemet) verilerine göre, İspanya’da bu yılın temmuzu “ülkede şimdiye büyüklüğünde tayin edilen sunu hamam kamer” yerine kayıtlara geçti.

Aemet, 1981-2010 dönemindeki temmuz aylarına bakarak mukayese yapıldığında, bu temmuzda ortalama sıcaklığın 2,7 santigrat paye arttığını, bunun, Orak Ayı 2015’te alıngan akıbet kıvılcım rekorunun 0,2 evre üstünde olduğunu bildirdi.

Temmuzda görülen sıcak çekicilik dalgasının farklı dönemlere bakarak haddinden fazla henüz alçak, büyüklük geneline yayılan ve tafsilatlı devamlı olduğu bilgisi paylaşıldı.

Carlos III Keyif Enstitüsü dahi 1-29 Orak Ayı döneminde beklenenden 9 bin 687 daha çok ölüm kaydedildiğini ve bunlardan 2 bin 124’ünün begayet sıcaklıklara sınırlanmış olduğunu açıkladı.

Baraj ve göletlerdeki akarsu doluluk oranı yüzdelik 40’lara indi

Bu yılın temmuzu akıbet 15 yılın yer yağışsız ayı oldu. İspanya genelinde temmuzda sayı farkı yağış, alışılagelen değerlerin yarısına inerken; “2005 ve 2007 temmuzlarının peşi sıra yeryüzü birkaç yağışlı üçüncü dönme” kendisine belirleme edildi.

Susuzluk sorununun yer haddinden fazla Galisya, Endülüs ve Katalonya bölgelerinde yaşandığını nâkil yetkililer, temmuz sonu bakımından ülke genelinde baraj ve göletlerdeki su doluluk oranının yüzde 40’lara indiğini duyurdu.

Kuraklığa cebin yerli yönetimler, ayrımlı önlemler alırken; bazen yerlerde plajlardaki duşların kapatılması, temel ihtiyaçların dışında su kullanımının kısıtlanması, adam başı günlük akarsu tüketiminin sınırlandırılması kabil kararlar açıklandı.

Bask bölgesindeki Bilbao kentinde de kuraklıktan sunu aşkın etkilenen yerlere teknelerle su taşınmaya başlandı.

İspanya’da buz kıtlığı

 

İspanya en şişman orman yangınlarıyla uğraşıyor

 

Fransa’da dördüncü sıcak gelgel dalgası geliyor

 

Share: