İslami Cihad’dan Gazze’deki ateşkes için açıklama

Umumi Kâtip Nehhale, İran’ın başkenti Tahran’bile, İsrail’in Gazze Şeridine yönelik 5 Ağustos’ta başlattığı saldırılar ve cemaziyelevvel İsrail ile İslami Cihad Hareketi arasında Akdarı’ın mesafe buluculuğuyla varılan ateşkesle ilişik benzeri matbuat toplantısı yaptı.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda amacına ulaşamadığını tabir fail Nehhale, şöyle konuştu:

“İsrail şayet herhangi bir hedefini gerçekleştirmiş olsaydı İslami Cihad Hareketiyle konvansiyon sağlamaya çalışmazdı. İsrail, Birleşmiş Milel ve Akdarı tarafından, ateşkesin sağlanması üzere elindeki tüm gücünü kullandı. Gazze ile burada bizimle ve diplomatlar yoluyla bu anlaşmanın sağlanması için bildirişim 24 saat hiç durmadı.”

Akşam’ın haberine göre geçmiş andan itibaren, İslami Cihad Hareketi yöneticilerinden Bessam es-Saadi ve açlık grevindeki Halil el-Avavide’nin serbest bırakılmasını yiyecek koştuklarını kaydeden Nehhale, İsrail’in bu talebi kabullenmede geçmiş pahal davranmaya çalıştığını ancak böylece kabul ettiğini aktardı.

Açlık grevindeki Avavide’nin bugün aracısız hastaneye çıkacağını ve henüz bilahare üstelik evine gideceğini dile getiren Nehhale, Akdarı’ın, Saadi’nin yer gücük sürede başıboş bırakılmasını takip edeceği yönünde net kayıtlı hezel aldıklarını belirtti.

Nehhale, “İsrail eğer akseptans ettiği şartlarımızı namına getirmezse bırakışma anlaşmasını yok sayacağız ve tıpkısı zaman da tereddüt etmeden savaşa baştan başlayacağız.” dedi.

İsrail, 5 Ağustos’ta ofans hazırlığında olduğu gerekçesiyle Gazze’üstelik İslami Cihad’a ilgili olduğunu kanıt ettiği hedeflere atılım başlatmıştı. İsrail’in saldırısı üzerine Gazze’den İsrail yönüne tıpkısı saf roket atılmıştı. İsrail’in Gazze şeridine düzenlediği saldırılar sonucunda aralarında 14 yavru, 4 kadının vadi aldığı 44 sevimli hayatını kaybetmişti. İsrail tarafındaysa her can kaybı yaşanmamıştı.

İsrail ile Gazze’deki İslami Cihad Hareketi arasında Akdarı’ın açıklık buluculuğuyla varılan ateşkesin, geçmiş evcil saatle 23.30’dan (TSİ 23.30) itibaren yürürlüğe girdiği duyurulmuştu.

İsrail ve Gazze’deki İslami Cihad arasındaki ateşkes uygulamaya girdi

 

İsrail’e benzeri tepki üstelik Afrika Birliği’nden

 

İsrail’in Gazze saldırısı 3. gününde: Bilanço ağırlaşıyor!

 

Share: