Irkçılık ve karı düşmanlığından başı yerde kâin Robert Sarver, Phoenix Suns’ı satışa çıkardı

Irkçılık ve kadın düşmanlığı gerekçesiyle Amerikan Basket Ligi (NBA) vasıtasıyla görevinden bir sene uzaklaştırılan ve 10 milyon dolar mal cezasına çarptırılan ABD’li hareket insanı Robert Sarver, sahibi olduğu NBA ekibi Phoenix Suns ile Amerikalı Kadınlar Basketbol Ligi (WNBA) takımı Phoenix Mercury’nin koca sürecini başlattığını duyurdu.

Yazılı açıklamada mevcut Sarver, “Şu anda dip nedamet duyduğum sözler, neredeyse 20 yıldır koca ve avrat basketbolunda kurulan, insanları tıpkı araya getiren ve Phoenix’i güçlendiren organize yapısını gölgede bırakıyor. Zamanında söylediğim sözlerin ağırlığı, bugüne büyüklüğünde yaptıklarım yahut yapacaklarımdan herhangi bir ant elan çok olacak. Bu nedenlerle, Suns ve Mercury kulüplerini satışa çıkarıyorum.” ifadelerini kullandı.

NBA’den sabık hafta yapılan açıklamada, karşı açılan soruşturmanın arkası sıra kabahatli kâin Sarver’ın, “eş aksiyon yeri standartlarını engelsiz ihlal fail davranışlarda bulunduğu, ırkçılık yaptığı, avrat çalışanlarına cebin eşit olmayan, cinsiyetçi ve ceberut içeren davranışlar sergilediği” belirtilmişti. Bu gerekçelerle Phoenix Suns ile Phoenix Mercury’deki görevlerinden benzeri sene uzaklaştırılan Sarver, 10 milyon dolar servet cezasına çarptırılmıştı.

Toplam 320 kişiyle görüşülen ve 80 bin belge ile videoteyp incelenen anket, Teşrinisani 2021’de aynı ESPN makalesi sonrası başlatılmıştı. Kararın arkası sıra LeBron James, Chris Paul, Draymond Green üzere şans basketbolcular, cezaların daha korkulu olması gerektiğini savunurken, Suns’ın sponsorlarından PayPal ise Sarver organizasyonda kaldığı sürece sözleşmelerini yenilemeyeceklerini açıklamıştı.

Share: