İran: “Nükleer müzakereler sona erdi, geçim süreci devam ediyor”

İran Meclisi Millî Asayiş ve Aut Siyasa Komisyonu Başkan Yardımcısı Abbas Muktedayi, “Çekirdeksel müzakerat sonuç buldu ve uyuşma süreci ise devam ediyor” dedi.

İran meclisinde, çekirdeksel müzakerelerin sonuçlarını ve beklenen ayrımsız nükleer anlaşmayla ilgili değerlendirmede bulunmak için Millî Düzenlilik Faziletli Konseyi Umumi Sekreteri Büyük Şemhani, Atom Enerjisi Kurumu Başkanı ve Cumhur Reisi Yardımcısı Muhammed İslami, Dışişleri Bakanı Hüseyin Ferman Abdullahiyan, Dışişleri Nazır Yardımcısı ve Başmüzakereci Mürtefi Bakıri’nin katılımıyla basına tutkun hususi aynı güruh gerçekleştirildi. İran Meclisi Millî Güvenlik ve Aut Politika Komisyonu Komutan Yardımcısı Muktedayi toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Nükleer müzakereler sona erdi, anlaşma süreci ise bitmeme ediyor. İran siyasal kararını aldı. Demin değişmeyen vermesi müstelzim MEMLUK. Washington yönetimi anlaşmaya kavrayışsız dolaşım noktasında siyasal kararını vermeli” dedi.

“İran ulusunun çıkarlarını ayn uğrunda bulundurarak karar verirlerse tıpkısı anlaşmaya varılabilir”

Muktedayi, “Güncel serencam, sözleşme sürecinin bitmeme ettiği, müzakerelerin bittiği ve İran’ın politik kararının alındığı yönünde. Fakat zat politik kararını vermesi gereken ESIR’dir. Eğer İran ulusunun çıkarlarını ayn önünde bulundurarak politik karar verirlerse bir anlaşmaya varılabilir. Amma sözle tıpkısı husus söyler ve uygulamada buna uymazlarsa mecmu takı cebin tarafa aittir” ifadelerini kullandı.

“Cebin yan henüz önceki bile bayram verdi ve sözünde durmadı”

Sürecin ciddiyetle izlem edildiğini söyleyen Muktedayi, “Meclis, İran ulusunun çıkarlarının korunduğundan güvenmek amacıyla süreci ciddiyetle izlem ediyor. Zira cebin yan daha geçmiş bile kortej verdi ve sözünde durmadı. Zaman benzer bire bir durumun tekrarlanmasına izin vermemeliyiz. Bugünkü toplantımızda yaptırımların kaldırılması, kaldırılan yaptırımların İran ekonomisinde doğrulanması ve buna bağlı başka bilcümle konular belirtik bire bir şekilde ele makbuz. Hem divan hem dahi müracaat heyeti, meclisin İran ulusunun çıkarlarını siper ve yaptırımların kaldırılması yasasının uygulandığından emin olmak istiyor” dedi. – TAHRAN

Share: