İran Dışişleri Bakanı ile Guterres nükleer müzakereleri ve Gazze’yi görüştü

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılmış açıklamaya bakarak, Hüseyin Irade Abdullahiyan ile Antonio Guterres, telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Açıklamada ikilinin, İran’a uygulanan yaptırımların kaldırılması, çekirdeksel müzakereler, Gazze’deki akıbet format ile bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldığı kaydedildi.
Abdullahiyan, görüşmede, İran’ın Viyana’üstelik bitmeme eden çekirdeksel müzakereleri sürdürmede azimli olduğunu belirtti.

İran’ın etkili ve stabil ayrımsız anlaşmaya varma konusunda tehlikeli olduğunu belirten Abdullahiyan, “Elbette bu konunun sonucu ESIR’nin aynı geçim açmak isteyip istemediğine sınırlı. MEMLUK amiyane anlaşmaya giderilmek istiyor mu veya müzakerelere gerçekçi bakabiliyor mu? Tığ bu konuda irademizin ciddiyetini göstermiş olduk” ifadesini kullandı. 

İranlı Nazır, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile İran’ın iş birliğine belen ederek, ajansın ustalık meselelerden uzaklaşarak siyasi kararlar almaması gerektiğini ve teknik düzeyde İran’ın aksiyon birliğine devam ettiğini söyledi.

Nükleer silah üretilmesinin İran’ın aut politika ilkelerinde bulunmadığını savunan Abdullahiyan, “Bu silahların imalatı ve depolanması inancımıza ve politikamıza pahal. Dini liderin (Şanlı Hamaney) fetvasında birlikte bu silahların üretilmesi yasak kendisine kabul ediliyor” açıklamasında bulundu.
Abdullahiyan, zaman dünyanın, arsıulusal hazar ve düzenlilik açısından alıngan ve kırılgan tıpkı durumda olduğunu belirterek Çekirdeksel Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’nın benzeri dengenin sonucu olduğunu ve bu dengenin mütenevvi yönlerinin seçkin devir vurgulandığını sözlerine ekledi.

Ortadoğu’dahi çekirdeksel silahlardan arındırılmış benzeri bölge oluşturulması konusuna değinen Abdullahiyan, “Ortadoğu’birlikte nükleer silahlardan arındırılmış tıpkısı nahiye tekvin fikrinin başlatıcısı olan İran İslam Cumhuriyeti, bu yönde olumlu hisse senedi birliğini sürdürmeye hazır olduğunu bildirme ediyor” ifadelerini kullandı.

İsrail’mağara akıbet zamanlarda Gazze’ye müteveccih saldırılarına ve ‘çocuk, avrat onlarca Filistinlinin öldürülmesine’ değinen Abdullahiyan, “Uluslararası toplumun Gazze halkını destekleme görevini adına getirmesi ve Siyonist rejimin saldırganlığını aynı zaman geçmiş durdurması gerekiyor”
diye konuştu.

BM Genel Sekreteri Guterres ise İran ile BM Düzenlilik Konseyinin gayrı tarafları arasındaki anlaşmazlıkları çözmenin en mebzul yolunun diplomatlık olduğunu belirtti.

‘Nükleer görüşmelere önem veriyoruz’

Guterres, “Nükleer görüşmelere ehemmiyet veriyoruz ve diğer taraf ülkelere birlikte bu konuda diplomasiyi sürdürmeleri gerektiğini söylüyoruz. İran çekirdeksel dosyasının artık kapatılması gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Dünyada nükleer silahların ortadan kaldırılması ve Ortadoğu’nun kitle imha silahlarından arındırılması gerektiğini vurgulayan Guterres, bu aşamada elan fazla ahenk ve esneklik üzerinde durulduğunu söyledi.

Guterres sonuç olarak, Gazze’deki durumla ilgilendiren endişelerini dile getirerek pozitif önlemlere müracaat etmek ve saldırıları durdurmak için Gazze’deki meslektaşlarıyla angajman halinde olduğunu kaydetti.

 

İran nükleer müzakereleri Viyana’birlikte yeniden başladı

 

İranlı saylav: nükleer fetvasının değişmesini isteyebiliriz

 

Share: