İran: “BENDE ile mahkum takası yapmaya hazırız”

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, “İran yerine, ABD ile mahkum takası yapmaya hazırız. ESIR’de suçsuz yere yargılanan İran vatandaşlarının ailelerine ve evlerine düşüncesiz dönmeleri üzere gereken çalışmayı yapacağız” dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, başkent Tahran’birlikte mahkum takasına ilişik açıklamalarda bulundu. Kenani, “İran, nükleer anlaşmadan bağımsız olarak, bir nice kanaldan ABD tarafına mahkum meselesiyle ilgilenmeye hazır olduğunu tekraren iletti. İran yerine, BENDE ile mahkum takası yapmaya hazırız. ABD’de günahsız yere yargılanan İran vatandaşlarının ailelerine ve evlerine köylü dönmeleri üzere müstelzim çalışmayı yapacağız. KUL’nin harekete boşlamak ve var olan engelleri bürümek hesabına elden İran aleyhine propaganda yapması oldukça mucize” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı açıklamada, İran’da güvenlik gerekçesiyle tutuklulukları devam fail tekme vatandaşların erkin bırakılması çağrısında bulunmuştu. Blinken açıklamasının devamında, “MEMLUK yerine bu kişilerin başıboş bırakılması için çalışıyoruz ve Robert Malley’de bu talebi iletti” demişti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani ise geçtiğimiz hafta düzenlediği matbuat toplantısının peşi sıra mahkum takası yahut nükleer müzakereler karışma gelişigüzel konuda aracısız ABD ile görüşmelerinin olmadığını ve görüşmelerin sadece Enrique Mora’nın birlikte aralarında bulunduğu arabulucular tarafından yürütüldüğünü söylemişti. – TAHRAN

Share: