Inter’in efsanesi Zanetti, Türk futbolunun geleceğinin ak pak olduğuna inanıyor

İtalya 1. Futbol Ligi (Serie A) ekiplerinden Inter’in efsane futbolcularından olan ve kulübün ikinci başkanlığını işleyen Javier Zanetti, Türk futbolunun geleceğinin temiz olduğunu söyledi.

Dünyanın önde mevrut takımlarından semavi-siyahlıların Türkiye akademisi aracılığıyla 19-20 Eylül’birlikte düzenlenen etkinlikler için Mersin’dahi mevcut Inter İkinci Başkanı Zanetti, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

ISTIFHAM: Inter Akademi Türkiye’nin hem lansman programına katıldınız hem üstelik antrenmanına haremlik ederek sporcularla tanıştınız. Akademinin Türkiye’deki yapılanması için hangi düşünüyorsunuz?

Javier Zanetti: Bu kentin misafirperverliği özellikle girmek amacıyla burada olmaktan çok memnunum. Bizim üzere Inter Yüksekokul’nin bu ülkede canlılık göstermesi haddinden fazla oylumlu çünkü alelhusus değerlerimizi ve emek prensiplerimizi buraya örtmek istiyoruz. Buradaki ortaklarımıza üstelik bu buluşmayı gerçekleştirdiği için istekle teşekkür ediyorum.

SORU: Türk futbolunun geleceği açısından neler söylersiniz?

Javier Zanetti: Türk futbolunun temiz tıpkı geleceği olduğunu düşünüyorum. Çokça şişman maharet direktörler ve balaban futbolcular var. Avrupa’daki turnuvalarda gelişigüzel antlaşma başoyuncu olmayı başarıyorlar.

ISTIFHAM: UEFA Şampiyonlar Ligi 2022-2023 sezonu finaline İstanbul familya sahipliği yapacak. Tertip finalinin İstanbul’üstelik yapılmasını pekâlâ değerlendiriyorsunuz?

Javier Zanetti: İstanbul şişman tıpkı kent. Bütün dünyada izlenecek Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yapacak. Türkiye’nin bu şişman etkinliği tevhit etmeye amade olduğundan eminim.

2010’de kazandıkları Şampiyonlar Ligi finalini unutamıyor

SORU: 1982’bile Independiente altyapısında başlayan ayak topu yaşamınız 2014’te bando kaptanlığına kadar yükseldiğiniz Inter’bile sona erdi. Haddinden Fazla sayıda başarı elde ettiğiniz kariyerinizin yeryüzü hususi anı hangisi?

Javier Zanetti: Evveli alelhusus Inter formasıyla çok büyük anılarım var amma banko (2010) Madrid’deki Şampiyonlar Ligi finalinin kazanılması (Bayern Münih – Inter: 0-2) unutulmazdı.

ISTIFHAM: Unutamadığınız ayrımsız golünüz var mı?

Javier Zanetti: Bize grup şampiyonluğunu de getiren, ligde Roma’ya karşı oynadığımız ayrımsız maçta attığım gol ile Lazio’ya cebin Paris’teki UEFA Kupası finalinde attığım gol.

“Dünyanın gelmiş esbak yer gani futbolcusu Messi”

ISTIFHAM: Sizce dünyanın gelmiş eski arz iyi futbolcusu kim?

Javier Zanetti: Messi. Tek ikircim yok.

SORU: Türk futbolculardan Okan Buruk ve Emre Belözoğlu ile Inter’üstelik eşkal giydiniz. Geçmişteki mızıka arkadaşlarınız Okan ve Emre karşı hangi düşünüyorsunuz?

Javier Zanetti: Okan ve Emre haddinden fazla bol arkadaşım. Çok pir anılarım var. Onlara çok fena hâlde dileklerde bulunuyorum.

SORU: Kariyerinizde karşı karşıya geldiğiniz sunma dayanabilen Türk takımı hangisiydi?

Javier Zanetti: Büyük takımlara karşı oynama fırsatı buldum. Fenerbahçe’ye karşı oynadığımız aynı maç da bunların beyninde ve haddinden fazla edisyon oldu. Galatasaray dahi ayrımsız şekilde. Her ikisi bile karşılaşması el takımlar.

ISTIFHAM: Türk takımları arasında desteklediğiniz aynı kulüp var mı?

Javier Zanetti: Şu anda Türk futbolunu genel yerine seviyorum. Tek tıpkısı mızıka değil.

Genişlik beğendiği Türk futbolcu Hakan Çalhanoğlu

ISTIFHAM: En beğendiniz Türk topçu ki?

Javier Zanetti: Hakan Çalhanoğlu.

ISTIFHAM: Teşekkür ediyoruz. Yedirmek istediğiniz bire bir madde var mı?

Javier Zanetti: Türkiye’üstelik ilk kez Inter kulübü olacak olmasından etraf çokça memnunuz. Bu, bir zamanda bu ülkede hangi büyüklüğünde haddinden fazla taraftarımız olduğunu bile gösteriyor. Herhangi Bir ahit yeryüzü balaban Inter.

Share: