Inmeli ‘Dost’un evi, Meclis

ISPARTA’birlikte kürekle beline vurulması sonucu peş ayakları damla olan kırma cinsi köpeğin bakımını, Ankara’dahi operasyon edilerek yürüteç takılmasının peşi sıra Türkiye Büyük Budun Meclisi (TBMM) Himaye Ofis Başkanlığı’ndaki polisler üstlendi. ‘Dost’ adı sunulan, özel günlerde sekmen ve ceket giydirilip, boyun bağı takılan köpek, Sedir’in maskotu oldu.

Kırma cinsi köpek, yaklaşık 3 yıl ilk Isparta’de kürekle beline vurulması sonucu yaralandı. Dal ayakları felç olan köpeğin evvel tedavisi, Burdur’üstelik Yeşilova Salda Canları Derneği Başkanı Mesut Çal vasıtasıyla yaptırıldı. Çal, köpeğin Ankara’dahi henüz gani tedavi görmesi için TBMM Dulda Kat Başkanlığı’nda görev özne polis güçleri memuru arkadaşı Aylin Altunbaşlıer’den arkalama istedi. Ankara’ya getirilen kapik, klinikte operasyon edilirken, art ayaklarına örümce takıldı.

Aylin Altunbaşlıer, daha sonra köpeği görev yaptığı TBMM’ye götürdü. TBMM Hususi Soy Müdürlüğü’nün sahip çıktığı köpeğin bakımını, Aylin Altunbaşlıer ile Siper Ofis Başkanlığı’ndaki özge polisler üstlendi. Altunbaşlıer, Sedir’te Siper Kat Başkanlığı’ndaki bomba kontrol köpekleri ile gelişigüzel zihayat ‘Dost’ adını verdikleri köpekle seçkin çevrim özel yerine ilgileniyor. Altunbaşlıer’in Divan yerleşkesinde gezdirdiği ‘Dost’a, milletvekilleri ve Meclis personeli birlikte sargı gösteriyor. Milli bayramlarda ve gâh özel günlerde kerte ve ceket giydirilip, kravat takılarak objektife menzil verdirilen ‘Dost’, Sedir’in maskotu haline geldi.

‘MİLLETVEKİLLERİMİZ YARDIM ETTİ’

Polis memuru Aylin Altunbaşlıer, ‘Dost’un kederli hikayesi olduğunu söyleyerek, 3 sene ilk Isparta’bile bir gönül aracılığıyla beline kürekle vurularak katre mevdu. Henüz sonraları ayrıksı tıpkısı vatandaşımız, Burdur’daki Yeşilova Salda Canları Derneği Başkanı Sevinçli Çal tarafından himayeye alınıyor. Ongun hocamız bize ‘yardımcı evet musunuz’ dedi. Ameliyatını yaptırdık ancak ‘Dost’ yürüyemedi. Henüz sonradan tığ hikmet tedavi süresince kendimiz ilgilenmek istedik. Bize geldi köpek. Divan’te gezerken de vekillerimiz gördüler, hikayesini üstelik öğrenince arkalamak istediler. Milletvekillerimiz sebebiyle ‘Dost’, çarkıt sağlığına kavuşması için İstanbul’bile sakat hayvanlara fizik otama uygulayan benzeri merkeze gönderildi ancak tedaviye cevap alınamadı. Sedir’te hayvan hakları koruma kanununun görüşüldüğü Hayvan Hakları Komisyonu üyeleri durumu Divan başkanımız Mustafa Şentop ile görüştü. Meclis başkanımız da ‘Dost’un TBMM marifetiyle sahiplenmesine diploma verdi diyerek konuştu.

‘ÖZEL MAMA HAZIRLIYORUZ’

Aylin Altunbaaşlıer, ‘Dost’un 1,5 yıldır Sedir yerleşkesinde yaşadığını belirterek, ‘Dost’ demincek Sedir’teki evinde, komşusu olan 3 bomba arama köpeğimiz ile birlikte yaşamını sürdürüyor. Özge köpekler ile gelişigüzel dışarıda gezintiye çıkıyor. Biz onun üzere hususi abla hazırlıyoruz ve besliyoruz. Hem tüm Meclis personeli çokça seviyor, hem birlikte Divan’e gelen ziyaretçiler onu çok seviyor dedi.

Share: