İngiltere’de susuzluk: Thames Nehri’nin kaynağı kuruyor

The Rivers Trust Siyasa ve Fen Direktörü Dr. Rob Collins, “Tafsilatlı süren kuru havanın ardından Thames’in Gloucestershire’daki kaynağı kuruyor ve şu anda yalnızca kötü yönde 8 kilometreden henüz çok, hastalıklı aynı hareket görülebiliyor” açıklamasında bulundu.

Gelecek haftalarda ülkede sıcaklıkların artmasının beklendiğini belirten Collins, İngiltere’nin abuhava değişikliği sebebiyle daha etraflı susuzluk dönemlerine hazır olması gerektiği uyarısı yaptı.

Akarsu kıtlığı artacak

The Guardian’ın aktardığına göre Collins, “Mütebeddil abuhava koşullarında, mütenakıs bir hakikat için kalan rekabet ve sudaki dirim üzerindeki tahripkâr etkilerle alay malay, bu tuhaf susuzluk ve akarsu kıtlığı dönemlerinin sıklığının ve şiddetinin yoğunlaşacağını öngörebiliriz” dedi.

Hortum kullanma yasağı

İngiltere’nin yeryüzü nazik akarsu ve atılan akarsu hizmetleri şirketi Thames Water, 4 Ağustos’ta müşterilerini yağmur eksikliği yüzünden ati haftalarda Londra’da “hortum yasağını” (Makul bire bir su şirketi aracılığıyla su kıtlığı sırasında meri hortum kullanımına ait resmi kısıt) uygulamak zorunda kalabilecekleri üstüne uyarmıştı.

Yer şeş suyu seviyeleri

Thames Water, kuraklık zımnında talebin 25 yılın en yüksek seviyelerine ulaştığını açıklamış, düzlük şeş suyu seviyeleri bu sene ilk kez ortalamanın altına düşmüştü.

Sulama yasağı

İngiltere’de içme suyu sağlayıcı benzeri özge tedarikçi olan South East Water dahi Şehir ve Sussex’teki müşterileri için 12 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girecek “hortum” ve “sulama” yasağını açıklayan ikinci tedarikçi oldu.

1935’ten beri bildirme yağışsız orak ayı

İngiltere Meteoroloji Kurumu (Duygulanma Office) istatistiklerine bakarak bu yılın temmuzu, İngiltere amacıyla 1935’ten bu yana sunma yağışsız orak ayı kocaoğlan, Şarki Anglia, güneydoğu ve cenup İngiltere üzere ise kayıtlara sabık sunu kurak orak ayı oldu.

Romanya kuraklık riski ile karşı karşıya

 

Fransa serencam 63 yılın genişlik yağışsız temmuzu yaşadı

 

AB: Avrupa’nın yarısı susuzluk riski altında

 

İtalya’birlikte sonuç 70 yılın genişlik acı kuraklık krizi

 

Po Nehrini kuraklık vurdu

 

Kaliforniya’üstelik çim sulamaya yasak geldi

 

Share: