İngiltere’de Liz Truss’un istifasından sonraları aşina aynı kişi başbakanlığa gelebilir! Boris Johnson namzetlik amacıyla çalışmalara başladı

5 Eylül’de göreve gelen İngiltere Başbakanı Truss, 44 günce fariza sürecinden sonra güzeşte istifa etmişti. Başbakan’ın,”Kararımı Kral Charles’a bildirdim. Halefim seçilene büyüklüğünde görevde kalacağım” açıklamasının arkası sıra yeni başbakanında ki olacağı zaaf ediliyor. Adaylar arasında ise tanıdık tıpkısı âdem evladı dikkati çekiyor.

JOHNSON YENİDEN GÖREVE GELEBİLİR

Boris Johnson’un Temmuz ayında, ”Açıkça görülüyor kim Muhafazakar Parti’nin iradesi partinin kullanılmamış tıpkı lideri ve nedeniyle üstelik yıpranmamış benzeri başbakan olması yönündedir” sözleriyle istifasını açıklamasının peşi sıra görevi bırakmıştı. Demin ise Johnson, İngiliz basınının iddialarına göre Truss’un istifasından bilahare Muhafazakar Parti’nin namzetlik çalışmalarına başladı.

İSTİKRAR İÇİN ÖNEMLİ

Johnson’ın namzet olması ve başbakanlığa esasen gelmesinin ardından ölçülü vadede partinin abra amacıyla bildirme iyi hile edecek birey kendisine gösteriliyor. Öte yandan Johnson cephesinden ise, bu konuya ilgili daha tıpkı izah gelmedi.

TRUSS NEDEN İSTİFA ETMİŞTİ?

Truss, ülkede temel gösteren konuşu sorunlar ve siyasal krizlerle ismi anılıyordu. Bunun yanı sıra ekonomide kendipolitikasından kafasız çağ yapması piyasaları sallamıştı. Liz Truss’un kabinesinden İçişleri Bakanı olan Braverman ve Maliye Bakanı olan Kwasi Kwarteng’in istifaları üstelik hükümete olan güveni azaltmıştı.

Share: