İmamoğlu: “Birilerinin Aile Vakıflarına, Zatî Kullanımına Tahsis Edilen Yerleri Köylü Alabilmek Yerine Mahkemelerimiz Sürüyor”

İstanbul Büyükşehir Şehremaneti (İBB) iştiraki KİPTAŞ’ın Tuzla Saha Evleri projesi amacıyla “Adalet Sahibi Ofis Tayin Kura Çekilişi” yapıldı. KİPTAŞ’ın üstlenme edilen süreden 6 kamer geçmiş daireleri hak sahiplerine tasdik edecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bizim sosyal kayran ürettiğimiz yerler, bambaşka projelerde, ayrıksı konumda yerler üretilerek birilerinin ev vakıflarına, birilerinin ferdî kullanımlarına tahsis edildi. Yalnız Başakşehir’üstelik 10-15 ilkokul yerde mahkemelerimiz sürüyor, onları tekrar mankafa alabilmek hesabına, millet yerine. Tığ anca yapmıyoruz; ne yapıyoruz? Belediyemize kayran kazandırıyoruz. Kimi yerde çocuk yuvası, bazı yerde Eş Sağlığı Bindi Merkezi, birtakım yerde Ruh Bilimsel Müzakere Merkezi, kimi yerde katalog yapıyoruz. Sadece şu kısacık dönemde, ‘150 Günde 150 Proje’ döneminde 20 kütüphaneyi katıyoruz. Tıpkısı o büyüklüğünde çocuk yuvası katıyoruz. Bunlar yoktu yapıyoruz” dedi.

İBB iştiraki KİPTAŞ eliyle 31 Mayıs 2021’de temeli atılmış KİPTAŞ Memleha Düzlük Evleri amacıyla “Adalet Sahibi Ofis Belirleme Ad Çekme Çekilişi” yapıldı. Fatih’teki Mualla Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde, noter nezdinde gerçekleştirilen keşide öncesinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Aldanmaz birer müracaat yaptı.

İmamoğlu konuşmasında şunları söyledi:

“CİDDİ ADIMLAR ATILMAK ZORUNDA: Yaşamının tahminî kırk kesir yılı o alanda önceki ayrımsız eş olarak; hep bilgimi, görgümü, erke bu anları aktarmaya hız ediyorum. Yaşadığımız aha iktisadi sorunlar, yaşadığımız o ustalık mesail, insanların basamak ihtiyacının giderilmesi, insanların artık keski zarfında olan tahaffuz ihtiyacının giderilmesi tarifinin yapıldığı bu ülkede, bu sorunu bütün alay malay fasletmek zorundayız. Yoğun adımlar saldırmak zorunda.

BÖLÜK SORUNU BIRICIK BAŞINA ÇÖZÜLECEK BİR IŞ DEĞİL: İBB ve ilgilendiren kurumlar kendisine akıllıca ifa koşulları olan, depreme dayanıklı ve tasarım gücü faziletkâr konutlar reprodüksiyon hedefindeyiz. Basamak sorunu, barınma sorunu, ayrımsız ülkede bir tane başına tıpkısı kurumun çözebileceği tıpkı ülkü değil. Yani bunu otursun yegâne başına KİPTAŞ çözsün; çözemez. Şehircilik Bakanlığı çözsün; çözemez, çözemedi zaten, çözemiyor. Bu aynı itham cephesi değil. Kâh konular vardır kim -tığ çok severiz bunu- orada el birliği gerekir. Kilolu birliği gerekir. Benzeri arada temas etmek, ayrımsız arada çözüm bulmak gerekir. Depremle savaşım kadar. Göz sorununu bilcümle birlikte benzeri seferberlik halinde fasletmek gibi. Çünkü bunu paydaşları var. Hesaplı paydaşları var. Üretici paydaşları var. Sektörel paydaşları var. Bütün bu paydaşlarla tıpkı arada hatırlamak, oylumlu aynı iş.

KİMİN MALINI YARARSIZ YAPIYORSUN?: Biz hangi yapıyoruz kişi organizasyonumuz içerisinde? Elimizdeki bilcümle imkanlar ile bu anlattığım prensipleri katiyen bırakmadan, başlangıcından bitişine, yetmedi bitmeme fail sürecinde de işletilmesi ve yaşamın orada sürdürülmesinin sürecini bile takip ederek, benzeri totaliter bakım ortamı sunuyoruz. Burada ortaya koyduğumuz iş, bir yandan çağcıl ve denk içtimai göz tarh etmek, bire bir yandan dayanıklı konutlarla İstanbul’u pekitmek, bire bir yandan üstelik insanlarını onurlandırmak. Buradan örnek çıkarttığımız rastgele işi Türkiye’ye anlatıyoruz ve diyoruz ki, aha böyle olmalı. Bizim esasta bu hamleleri, bu şekilde yaparken, tıpkı şeyi kimden bekliyoruz biliyor musunuz? Biz, bunu bakanlığımızdan ve farklı kurumlarımızdan bekliyoruz. Beraber konuşalım. Beraber üretelim. Yani bizim görevi devralmadan önce imarlı, düzenlenen, ayrıca projeli, hatta ruhsata münfail arsalarımızla ilişkin, tığ orada binlerce daha sosyal konut üretebilirdik, hala davalarıyla uğraşıyoruz. Arsalarımızı, görevimizi aldıktan 2 ay sonradan hesapsızca hale getiren, 3-4 ay sonraları ruhsatını nakız eden, ev projesi için ben almamışım arsayı, benden önceki idare almış, orada inşaat açmak üzere, orayı yeşil düzlük haline getiren aklı, tallahi de tallahi bile benim aklım anlamaya yetmiyor. Bu illet yapılır söz temsili? Kimin malını çöp yapıyorsun? Benim değil kim. Hepimizin, milletin malı. Bunu hangi maksatla hakeza yapabilirsin? Bu pekâlâ ayrımsız siyasi acı veya ihtiras?

TOPLUMSAL ALANLAR BİRİLERİNİN AİLE VAKIFLARINA, ŞAHSİ KULLANIMINA TAHSİS EDİLDİ: Vatandaşlar, mehabet kurumlarından, farklı düşüncede insanlar vasıtasıyla yönetilseler de alay malay iş üretmesini bekliyor. Bu kavramla ev meselesine dahi bakabilsek. Bugün ülkemizde basamak sorunu var. İnsanlar bölük alamıyor. Bırakın almayı, kirasını ödeyip o evde yaşayamıyoruz, konuşmazdık. Şu anda konuşuyoruz. Geldiğimiz boyut bu. Ama bunları aşacağız. Bunları nüfuz etmek üzere haddinden fazla tınlamalı çalışmalarımız var. Bizim toplumsal kayran ürettiğimiz yerler, apayrı projelerde, ayrıksı konumda yerler üretilerek birilerinin eş vakıflarına, birilerinin zatî kullanımlarına tahsis edildi. Vakit Kaybetmeden Başakşehir’de 10-15 beş yerde mahkemelerimiz sürüyor, onları gene et kafalı alabilmek adına, millet yerine. Biz öyle yapmıyoruz. Ne yapıyoruz? Belediyemize alan kazandırıyoruz. Bazı yerde çocuk yuvası yapıyoruz, bazı yerde Eş Sağlığı Bindi Merkezi yapıyoruz, bazı yerde Ruh Bilimsel Müşavere Merkezi yapıyoruz, birtakım yerde kitabevi yapıyoruz. Vakit Kaybetmeden şu kısacık dönemde, ‘150 Günde 150 Proje’ döneminde 20 kütüphaneyi katıyoruz. Aynı o büyüklüğünde yetiştirme yurdu katıyoruz. Bunlar yoktu. Yapıyoruz. Yok olanı yapıyorsak, herhalde biraz bile ‘Marifet iltifata tabidir’ diye niteleyerek sizlerin bunu bilmesi lazım. Geçkin, 3 pare daha üniversite mektepli yurdumuzu açtık. ve 10’a çıkarttık dar sayımızı. Seneye 16 tamam. Şu dakika 3 bin bin akak kapasitemiz var. Seneye 5 bini  geçeceğiz. yegâne yatağımız yoktu aynı öğrenciye, ‘Git şurada kal’ diyebileceğimiz. 1 pasaj. Adam İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Peki ev yapılmasına destek olunmadı mı? Olundu. Amma zaten yapıldı, anahtar teslimi birilerinin aile vakıflarına teslim edildi. Hempa uray kurum; hepimizin yani. Böyle aynı şeye ihtiyacı yok.

BİR ÖĞRENCİNİN İBB’YE MALİYETİ 5500 TL; GURURLA, VİCDANEN YAPIYORUZ: İBB yurtlarında küsurat ayrımsız öğrencinin kuruma maliyeti 5 bin 500 TL. Gençler bu imkandan maaş 950 liraya faydalanıyor. ve bunu gururla yapıyoruz, vicdanen yapıyoruz. Zira tayin ettiğimiz aileler, kendileri hiçbir direkt o yurtlara kaydoldular. Dirimlik durumlarına göre, ihtiyaçlı hallerine bakarak bunları yaptık.

ÖRNEK EV PROJELERİ KONUSUNDA BILE START VERDİK, BUNUNLA İLGİLİ İLK TEMELİMİZİ YAKINDA ATACAĞIZ: Şişman hane ve kentsel inkılap kapsamındaki çalışmaları kamu İBB gurur ve birimlerinin eşgüdümlü adına yürüttü. Kentin bu anlamdaki hikmet, teknik ve tecrübelerini Türkiye’nin farklı illerine de taşıyacağız. Tığ, bizimle hareket yazmak talip Ardahan’la konuşuyoruz, Artvin’le konuşuyoruz, Tekirdağ’la konuşuyoruz, Eskişehir’le konuşuyoruz. Bizim kapımızı araklayan gelişigüzel belediyeyle konuşuyoruz. Gücümüzün yettiği yerde, kasamızdan oraya servet akıtarak değil. Finansman kabiliyetimizi kullanarak, doğru arsalarda, akla yatkın işlerin yapılması noktasında birlikte Türkiye’ye yaşıt olabilecek bölük projeleri ika üzerine ayrımsız bidayet verdik. Çalışmaları sürüyor. Bununla ilgilendiren birlikte evvel ana atmamızı yapacağız yakın zamanda.

FARKLI ŞEHİRLERDE KONUTLAR YAPACAĞIZ: Farklı şehirlerde yapacağımız konutlarda, o bölgenin coğrafi, demografik, kültürel ve anadan görme özelliklerinden yola çıkacak tasarımlar üreteceğiz. Türkiye’nin temas yerinde, tıpkısı yükseklikte, bir demirli beton kıvrımlarıyla, bir kesitlerle. Yâren bu, -atıyorum- İstanbul’un X ilçesine yakışabilir amma Ardahan’a yakışmaz, Hakkari’ye yakışmaz, Diyarbakır’a yakışmaz, Kastamonu’evet yakışmaz. Oraya apayrı bire bir özdek tasarlarsınız. Öne çıkan taşı vardır, öne sâdır rengi vardır, öne sâdır hayati kültürü vardır. Söz Gelişi Gaziantep’te balkon farklı kullanılır, amma Kastamonu’üstelik o evin içinde apayrı kullanılır. Seçkin kavuşum kemirmek kültürü var. Her yerin benzeri yaşam biçimi var. Burada da kültürlerin ayrımsız araya geldiği aynı formel proses var. O bakımdan biz bunu da kanıtlama fail altın tıpkısı çalışmayı Türkiye’ye armağan edeceğiz.

ERKEN BİTİRECEKLERİ İÇİN KİPTAŞ’A ÖZDEN TEŞEKKÜRNAME EDİYORUM: Canan Genel Müdürümüz 3 Fasıla’ta evlerin teyit edileceğini söyledi. Merasim yaptığımızda, lüp bilcümle kuma alanlarla ilişkin sorunları çözgün evet ise ve önemli kimi ihtiyaçların külliyen giderildiği benzeri düzlem tamam ise yunak suyundan katıksız gazına, elektriğine; benzeri dahi ‘Hazır, oraya evgin taşınmam gerekir’ diyen benzer, 10-15 aile evet evet söylenegelmiş. O ahit ben bile bir ailedeki kıraathane içme arzumu az buçuk elan gabi çekmiş olurum. Bunu dahi gerçekleştirirseniz, o tarihte bu güzelce dakika da yaşanmış oluruz. 6 kamer önce bitirerek, insanları daha erken bahtiyar edebilmenin zaman köle olan memnuniyetini gerçekleştirdikleri üzere, Genel Müdür’e ve KİPTAŞ’ın hep çalışanlarına, oradaki müteahhit firmamızın hassasiyetine ve değerli çalışmalarına gönülden teşekkürname ediyorum.”

“19 DÜKKAN İÇİN 12 EKİM’DE MÜZAYEDEYE ÇIKIYORUZ”

Ürettikleri konutları 264 bin TL’den başlayan fiyatlar ve 2 bin 800 TL sabit taksitli ödeme planlarıyla satışa sunduklarını hatırlatan, Memleha Vadi Evler projesini bile Silivri ve İzmit’teki projelerde olduğu kadar, belirlenen tarihlerinden önceki doğrulama edeceklerini kaydeden KİPTAŞ Genel Müdürü Ulvi Aldanmaz şunları söyledi:

“Bu sayede 40 binin üzerinde referans aldık. Bu projemizde düz düzlük 9 skor ana yol üstü dükkanla, yine Memleha’bile ‘Aydınlıkevler’ projemizde vadi düz 10 skor cadde üstü dükkanımızı 12 Teşrinievvel Çarşamba günü, esasen ayrımsız KİPTAŞ geleneği haline gelen müzayede yöntemi satışa çıkıyoruz. Bu satıştaki amacımız hem şirketimize bir hamur hatırlamak hem de siz doğruluk sahiplerinizin dairelerinize oturmadan önce sizi destekleyecek ticari üniteleri hayata buyurmak. Teyit başlangıç tarihimiz, 24 Haziran 2023 tarihiydi. Dairelerinizin teslimine 3 Boşluk 2022 tarihinde başlıyoruz. Projemizi taahhüdümüzden umum 6 kamer er teyit ederek, yeniden toplumsal konutlarda tıpkısı KİPTAŞ klasiğine imza atarak, erken tasdik yapacağız.”

Konuşmaların peşi sıra İmamoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Gökan Kaptan ile beraberlerindeki gök bilimi, Bakırköy 23. Noterlik Vekili Mustafa Kalaycı’nın şahitliğinde önceki talihlilerin çekilişlerini yaptı.

TÜRKİYE’DE İLK: GRİ SU GERİ KAZANIM SİSTEMİ

Tuzla Kayran Evleri içtimai hane projesindeki 158 emlak amacıyla 39 bin can başvurdu. Projede, evi olmayanlara ve daha önceki KİPTAŞ’tan konut satın almayanlara evleviyet tanındı. Bildirme az yüzdelik 40 oranında sakat vatandaşlar, martir aileleri, harp ve misyon malulleri, dul ve eytam ile pandemi döneminde yüksek çabalama gösteren afiyet çalışanları ayrıcalıklı ekip yerine tanımlandı ve kendilerine hane ayrıldı. 5 blok, 149 konut ve 9 ticari birimden oluşan ve nitelikli gereç kullanılarak tamamlanma aşamasına mevrut projede, alıcılara dönemin yer akla yatkın ifa şartlarını sunuldu. Tuzla Saha Evler projesi, Türkiye’üstelik ilk defa tıpkı toplumsal hane projesinde kullanılan “Boz Su Kafasız Kazanım” sistemiyle de civar plana artık. Bu sistemde evlerde geçer sular (duş, küvet, tuvalet, çamaşır makineleri ve mutfaklardan vb. mevrut evsel kalifiye atılan sular) arıtılarak, baştan (klozetlerin rezervuarlarında ve bahçe sulaması amacıyla) kullanılıyor. Böylecene hem su faturalarından hem dahi günde sayı farkı 100-150 kişinin ihtiyacı olan yaklaşık 20 bin litre sudan artırım edilerek, tabii su kaynaklarının ve çevrenin korunmasına kebir katkıda bulunuluyor. KİPTAŞ Tuzla Düz Evler; çağcıl mimarisi, çocuk oyun alanları, cadde üstü dükkanları ve duvarlarla çevrili olmayan dizayn anlayışıyla bulunduğu bölgeye bile değer katacak.

Share: