Iktisat Koordinasyon Yerleşmiş erke sektöründeki gelişmeleri görüştü

Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında yapılan Tutum Koordinasyon Yerleşmiş (EKK) toplantısı sona erdi. Enerji sektörünün son durumunun ele alındığı toplantıda, Say ve Sosyal Düzenlilik Bakanlığı ile Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı arasında ‘Uygulayım Bilimi ve AR-GE Faaliyetleri Alanında İşbirliği ve Veri Paylaşımına İlişkin Protokol’ imzalandı.

Ekonomi Eş Güdüm Kurulu toplantısı, Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Iş ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Cumhurbaşkanlığı Izlem ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ile ilgili kurumların temsilcilerinin katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda Türkiye ekonomisine ait kâin zevahir ve beklentiler ile çöz ve dış finansman tarafındaki gelişmeler değerlendirildi. Önümüzdeki dönemde halkoyu ile paylaşılması beklenen Ölçülü Vadeli Program’ın (2023-2025) tedbir süreci çerçevesindeki icraat üzerinde duruldu.

Toplantı sonrasında yapılan yazılmış açıklamada, “Toplantıda olmamış yer yağı ve doğal gaz fiyatlarındaki sonuç dolaşma tempo üstelik karışma görünmek için global düzeydeki gelişmeler dikkate alınarak ülkemiz enerji sektörünün görünümü ve gelecek çağ potansiyel eğilimleri değerlendirilmiştir. Antrparantez daha önceki gerçekleştirilen EKK toplantılarında alınan kararların aplikasyon sonuçları gözden geçirilmiş, bu kapsamda atılması gereken sponsor adımlar görüşülmüştür. Son namına nitelikli koca kaynağını ve yatırımları ülkemize çekecek çalışmalara esas oluşturacak ‘Uygulayım Bilimi ve AR-GE Faaliyetleri Alanında İşbirliği ve Haber Paylaşımına İlişkin Protokol’ Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı ile Uran ve Teknoloji Bakanlığı beyninde imzalanmıştır” denildi. – ANKARAShare: