İklim dostu kampüsler oluşturulacak

Yükseköğretim Oturmuş (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, sürdürülebilir, enerji eli nimetli, doğayla ahenkli ve çevreye minimal düzeyde zarar veren darülfünun kampüslerinin oluşturulmasını hedeflediklerini belirterek, “sürdürülebilir ve iklim dostu kampüs dönüşümü” sürecinde üniversitelerin gerekli finansman araçlarına erişimi üzerine mesai yürütüleceğini bildirdi.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Gelgel, Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Beyaz Zehir Salon’üstelik planlı “Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs Oluşturulması Alanında İş Birliği Protokolü” imza törenine katıldı.

Özvar, bakanlıklar ve Yükseköğretim Kurulu ortada imzalanacak olan protokolün hayata geçmesi için destek veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a teşekkür etti.

Türkiye’nin kalkınma hedefleriyle tınlamalı, geleceğin kampüslerini nesir etme hedefi olan üniversitelerin, öncelikle kişi kampüslerinde gerçekleştirecekleri uygulamalarla topluma sürdürülebilirlik üzerine eş olma misyonunu birlikte taşıdıklarını anlatım fail Özvar, sürdürülebilir ve abuhava dostu kampüslerin oluşturulması konusunda son dönemde bir nice üniversitenin dikkate değer çalışmaları ve bakanlıklarla yürüttükleri ortak projeler bulunduğunu aktardı.

Erol Özvar, Yükseköğretim Oturmuş kendisine üniversiteler ile bakanlıklar arasındaki koordinasyonu sağlamak ve bu alanda elan etken ve bol sonuçlara yayılmak üzere kolaylaştırıcı racon oynamayı hedeflediklerini belirtti.

“Sıfır Atık Birimleri ve Liyakatsiz Atılmış Dümen Sistemleri kuruldu”

Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkları arama altına kabul etmek üzere planlı Rate Atılan Projesi kapsamında birçok üniversitenin bünyesinde Başarısız Atılan Birimleri ve Liyakatsiz Atılan Idare Sistemleri’nin kurulduğunu anlatan Özvar, bu kapsamda üniversitelerde yapılan bazen çalışmaları özetledi.

Özvar, bu kapsamda atıkların ayrıştırılarak toplanması ve kalın kafalı dönüşümünün sağlanması, örgensel atıkların toplanıp işlenerek kompost gübresine dönüştürülmesi, tehlikeli ve tıbbi atıkların toplanması, elektrikli ve elektronik atıklar ile mızrap ve ahşap hurdaların değişik toplanması, dirim bilimsel atık su tasfiye tesisi kurulması ve yağmur sularının toplanması kadar çalışmaları benzer gösterdi.

Üniversite kampüslerinde ayrıca tabii kaynaklardan erke üretimi ve enerjinin tasarruflu kullanımına yönelik birçok aplikasyon başlatıldığını dile getiren Özvar, bunlar ortada yenilenebilir ruz enerjisi uygulamaları, yemekhane örgensel atıklarından neşelilik enerjisi üretilmesi, enerji tüketiminin minimize edilmesinde ve binaların güvenliğinin sağlanmasında düşüncesiz bina uygulamaları, binalarda sensörlü tenvirat, tasarruflu ampul, yapı yalıtımı ve düz sıcaklığı kontrolü ile enerjiden artırım sağlanması kadar uygulamaların bulunduğunu anlattı.

Çalışmalar 10 uçman üniversitede başlatılacak

Erol Özvar, Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs Oluşturulması Alanında İş Birliği Protokolü ile Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının koordinasyonunda seçilen 10 tayyareci üniversitede ve sonrasında dahi cemi üniversitelerde yürütülecek çalışmaları şöyle aktardı:

“Protokol ile sürdürülebilir, erke eli nimetli, doğayla ağır ezgi ve çevreye asgari düzeyde kötülük veren kampüslerin oluşturulması, üniversite kampüslerinde enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji uygulamaları artırılacak, bu alanda duyarlılık ve farkındalık oluşturulmasına yönelik çalışmaların yürütülmesi amaçlanıyor.

Üniversitelerde, erke kaynaklarının ve enerjinin mübarek ve etkili kullanılması, israfın önlenmesi ve yenilenebilir erke kullanımının sağlanması ile enerji maliyetinin bütçe üzerindeki yükünün hafifletilmesi, Sıfır Atılmış uygulamalarının yaygınlaştırılması, çevrenin korunması, üniversitelerin sürdürülebilir ve iklim dostu yerleşke dönüşümü sürecinde gerekli finansman araçlarına erişimi üstüne desteklenmesi yönünde çalışmalar yapılması hedefleniyor.”

İlk etapta, uçman uygulamanın başlayacağı üniversitelerin ODTÜ, İTÜ, Şans Maharet, Iye, Gazi, Karabük, Bartın, Van Yüzüncü Yıl, Niğde Ömer Katışıksız Çıpa ve Selçuk Üniversiteleri olarak belirlendiğini dile getiren Özvar, törene katılan üniversite rektörlerine projeye verecekleri katkı amacıyla teşekkürname etti.

YÖK Başkanı Özvar, YÖK’ün KPSS soruşturması incelemesine ilişkin soru konusunda, Yükseköğretim Kurulunun mevzuattan kaynaklanan bir ön inceleme yükümlülüğünün tamamlandığını, YÖK Umumi Kurulu’nda çalışmaların bittiğini, bu kapsamda gereğini yapacaklarını bildirdi.

Share: