İki ilin paylaşılamayan lezzeti: Siirt’te kuzu, Bitlis’te direngen hitit ile hazırlanıyor

İki ilin paylaşılamayan lezzeti: Siirt’te kuzu, Bitlis’te keçi eti ile hazırlanıyor

Adana’üstelik Büryan kebabı tartışması özne Siirtli ve Bitlisli rüfeka, “Bitlis’te daha çok Siirt tescili aldı” diye konuyu tatlıya bağladı

Büryancı Korkmaz: “Siirtliler ve Bitlisliler büryan üzere tartışabiliyorlar. Biz gerekli açıklamaları yapıp onları aydınlatıyoruz”

ADANA Siirt ve Bitlis’te kuyu tandırlarda pişirilen Büryan kebabı iki ilde da tescile kavuşmasına karşın aradaki lezzetli rakiplik bitmedi. Adana’birlikte büryan yiyici Siirtli ve Bitlisli yoldaş grubu geçmiş atıştı arkası sıra “Bitlis’te artık Siirt tescili aldı” diye niteleyerek konuyu tatlıya bağladı.

Siirt’te kuzu, Bitlis’te dikbaşlı eti ile hazırlanan Büryan kebabı iki ilin paylaşılamayan lezzeti olmaya devam ediyor. Kebabın başkenti Adana’da bire bir araya gelen Siirt ve Bitlisli yâren grubu Büryan kebabı tattılar. Arkası Sıra ‘Büryan kebabı nerenin?’ diye atıştılar.

Büryan kebabını Adana’ya getiren kebabçı Cihangir Korkmaz, büryanın Siirt’in olduğunu tabir ederek, “Coğrafi meni belgesini bile kayran Siirtimiz büryan kebabı ile meşhurdur. Misafirlerimiz tartışabiliyor arada sırada amma şöyle bir ebat var. Siirt elan ilk Bitlis’ sınırlı tıpkı ilçeymiş ondan sonra Siirt iklim olunca haliyle tescili onlar almış. Adana’nın ilk büryancısı biziz. Büryan birde kendiliğinden semirtilmiş olduğu amacıyla Adana halkıda yağlı eti çok seviyor. Siirtliler ve Bitlisliler büryan üzere tartışabiliyorlar. Biz mukteza açıklamaları yapıp onları aydınlatıyoruz” dedi.

Siirtli Sağ Hakikat, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde üstelik büryandan bahsedildiği belirterek, “Orada birlikte yazıldığı kabilinden Büryan Siirt’in. Haliyle o dönemde Siirt Bitlis’e bağlıydı. Ondan kaynaklı Siirt büryanı doğruluk etti. Yapı şekli itibariyle de Siirt büryanı ve Bitlis büryanı değişik. Büryanımız tasdiklenmiş onayı alınmış Siirtindir” diyerek konuştu.

“Bitlis’ten daha çok Siirtlilere kaptırdık”

Bitlisli Cahit Tik bile, “Büryan Bitlis’in. Siirt’in diyenlere hem katılıyorum. Hem katılmıyorum. Bu büryan önceki Bitlis’te daha çok. Daha geçmiş Siirt bize bağlıydı. Bitlis ile tanıtıldı. Bilahare ayrılınca patentini aldılar. Tığ başlattık. İlk Bitlis’te daha çok. Şuan Siirt’e merbut. Bitlis’ten imdi Siirtlilere kaptırdık” diyerek konuştu.

Arkadaş grubu atışmanın ardından Büryan kebabı yiyerek konuyu tatlıya bağladı.

Share: