Iki Canlı eşini öldüren âdem için ağırlaştırılmış müebbet istendi

Isparta’da aylı eşini öldüren, kayınvalidesini yaralayan maznun Ayhan Yılmayan hakkında ağırlaştırılmış variyet boyu kodes cezası istendi.

Isparta’da, 2 aylık yüklü eşi Rabia Yılmaz’ı (27) öldürüp kayınvalidesi Ayfer Aydınlı’yı yaraladığı suçlamasıyla tutuklanan Ayhan Yılmayan (42) üzerine hazırlanan savca, Isparta 1. Dokunaklı Ceza Mahkemesince akseptans edildi. Ayhan Yılmaz hakkında ‘tasarlayarak kadın olan eşe alın kasten öldürme’, kayınvalidesi Ayfer Aydınlı’ya cebin ise ‘bilerek öldürmeye teşebbüs’, ‘konut dokunulmazlığını ihlal etme’, ‘ruhsatsız coşkun silahlarla mermileri satın alma, nakil veya bulundurma’ suçlarından ağırlaştırılmış mevcudiyet boyu mapus cezası istendi. İddianamede Ayhan Yılmayan’ın ifadelerine de kayran verildi.

Ayhan Yılmayan, eşi Rabia Yılmayan’ı 5 buçuk yıldır tanıdığını ve aralarında 2 kere dini nikah kıydıklarını, yaşadıkları sorunlardan kıran daima küsüp barıştıklarını, olaydan 4 ay evvel da resmi nikahla evlendiklerini ve Rabia’nın kendisinden 18 haftalık hamile olduğunu belirtti. Yaşadıkları problemler yüzünden annesinde kalmaya başladığını dile getiren Ayhan Yılmaz, “Olay günü evdeki efektif ve bezgi eşyalarımı alabilmek için kilidi değiştirerek eve girdim. Rabia bu durumu ayırt ederek bana tasa attı. Ben de o akşam ezanı yanına gitme kararı aldım. Rabia’nın ailesi yoluyla tehdit edildiğim için yanıma zırh almaya değişmeyen verdim. Arkadaşıma giderek bana silah temin etmesini söyledim ve 10 bin liraya 1 tabanca satın aldım” dedi.

Arkadaşının aracını alıp Rabia’nın kaldığı kayınvalidesinin evine gittiğini kaydeden Ayhan Yılmayan, teras kapısından eve girdiğini, yavru odasında beklemeye başladığını, kestirmece natamam saat sonradan Rabia’nın annesiyle gelişigüzel eve döndüğünü belirtti. Rabia ile konuşma niyetini ve yaşadıkları sıkıntından yağlık rahat şekilde konuşamadıklarını, Rabia’yı çocuk odasına çağırdığını ve o anki kızgınlıkla tabancasını çıkarıp misyon gözetmeksizin 2-3 halk elem ettiğini kaydetti. Rabia’nın bulunduğu yere yığıldığını, annesinin ise bağırarak dışarı kaçtığını tamlayan Ayhan Yılmayan’ın, kendisinin de hariç kaçtığını söyleyerek 1 tün konteynerde kaldığını, devrisi dönem da konfirmasyon olmaya değişmeyen verdiğini belirttiği ifadeler iddianamede meydan aldı.

Fenomen, 21 Haziran’da Hızırbey Mahallesi 111’inci Cadde’deki 3 eğik apartmanın 3. katında meydana geldi. İnşaat işçisi Ayhan Yılmayan, eşi 2 maaş yüklü Rabia Yılmayan’ın annesinin evine geldi. İddiaya bakarak, çift ortada elan adsız nedenle sâdır tartışmanın peşi sıra Ayhan Yılmaz, birlikte getirdiği tabancayla Rabia Yılmaz’a keder yazar olay yerinden kaçtı. Cebe sesini duyan çevredekilerin ihbarıyla eve polis güçleri ve keyif ekipleri sevk edildi. Esenlik ekibi Rabia Yılmayan ve karnındaki bebeğinin yaşamını yitirdiğini belirledi. Olay sırasında evde mevcut ve başını sıyıran kurşun dolayısıyla hafif yaralanan Rabia Yılmaz’ın annesi Ayfer Aydınlı ise hastanedeki tedavisinin peşi sıra taburcu edildi. Kaçan Ayhan Yılmaz’ın yakalanması için çalışma başlatıldı.

Öte yandan, Rabia Yılmaz’ın eşiyle yaşadığı sıkıntılardan belde 16 Haziran’da mahkemeden uzaklaştırma kararı aldığı öğrenildi. Savcının görüngü durumunda yaptığı incelemenin arkası sıra Rabia Yılmayan’ın cenazesi, otopsi olmak amacıyla Isparta Site Hastanesi’nin morguna kaldırıldı. – ISPARTA

Share: