İddianamedeki tanık beyanları HDP’li Semra Güzel’in PKK ile bağını ortaya çıkardı

Dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonra güçlükle dışına kaçmaya çalışırken yakalanan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’le bir fotoğrafta düz düz terörist Yanardağ Boğanak ile terör örgütü PKK/KCK’nın sanki yönetiminin Güzelce’in milletvekilliği sürecindeki rolüne ait tanık beyanları ile fotoğraflar, Sunturlu’in PKK ile bağını gözler önüne serdi.

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Milletvekili Suçları Soruşturma Bürosunca hazırlanan ve Ankara 22. Kilolu Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede vadi kayran fotoğraflarda, Semra Adamakıllı 2017’de Adıyaman kırsalında işsiz kuzuluk getirilen yıldırıcı Yanardağ Sağanak ile Irak’ın kuzeyinde bulunduğu değerlendirilen örgüt kamplarında birlikte görülüyor. Teröristlerle reviş eden Iyice, başka bire bir fotoğrafta ise deri içinde yıldırı örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ve neymiş örgüt bayrağının önünde görülüyor.

İddianamede, Semra Evire Çevire’in avukatı eşliğinde cumhuriyet savcısına verdiği ifade üstelik yer aldı. Fotoğraflarda cürüm unsuru bulunmadığını öne süren Evire Çevire, misafirhane olduğunu hesap pusulası ettiği benzeri yerde görüştükleri Yanardağ Sağanak’nın sözlüsü olduğunu, ancak söz konusu bölgenin adını bilmediğini savundu. Fotoğrafların çözüm sürecinde çekildiğini iddia eden Güzelce ifadesinde, “Orada esasen tasavvur ben değildim, benim şahsım değil dahi hedef gerçekte partiydi. Kürt sorununa, çözüm sürecine yapılan bire bir geveze yerine değerlendirmek gerekiyor. Çünkü fotoğraflar hal sürecinde çekilmiş fotoğraflardır ve ben buna dair elhak izah üstelik yaptım. O fotoğrafları inkar etmedim. O fotoğrafları çektiğimi akseptans ettim ve çözüm sürecinde oraya gittiğimi rapor ettim. Ego o fotoğrafları inkar etmiyorum. O sevimli benim sözlümdü ve ben onu kabul etmek için oraya gittim. Ego bunun hatalı olduğunu de düşünmüyorum” dedi.

Iyice, fotoğraflar yayınlandıktan sonradan ölüm tehdidi aldığını, bu sebeple ikametinde bile bulunmadığını savundu.

“Kimliğim kayboldu”

“Ay Işığı Şahan” adına aranje cali kimliği kendisinin vermediğini öne süren Evire Çevire, “Bilcümle eşyalarımı aldıkları amacıyla o kimliği üstelik içerisinden aldılar. Etiket hesabına sabık Hekim Odası kartı dahi vardı, ona birlikte bakabilirlerdi. Kendileri onu tercih etmiş. Kimliğim dahi vardı amma nereye kayboldu oldukça ego dahi bilmiyorum” dedi.

Hakkında 23 yıl 3 kamer cezaevi cezası ve durdurma kararı mevcut Leyla Güven’i evinde sakladığı suçlamalarını üstelik akseptans etmeyen Evire Çevire, saklama durumunun bahis konusu olmadığını, avukatından durdurma tutanağı muntazır Güven’in rahatsız olduğu üzere evine gelip kendisiyle kaldığını söyledi.

Fena Hâlde’in yakalandığı arabayı kullanan Alaaddin Güleken ise, Iyicene’i tanımadığını, kere ve yakıt masraflarından tezyit etmek amacıyla tıpkısı erişim uygulaması üzerinden seyahat ilanı verip, bu kişileri araca aldığını argüman etti.

İddianamedeki tanık beyanları dahi Adamakıllı’in terör örgütü PKK/KCK bağlantısını ortaya koydu

Gizli şahit Ezel, Evire Çevire’in terör örgütü PKK/KCK’nın avrat yapılanmalarından sakat adı “KJA”, şu anki adı “TJA” içerisinde kayran aldığını, sonrasında ise örgütün neymiş meclisi olan “DTK” içerisinde elektrik yürütmeye başladığını anlattı. Öncesizlik, “KCK yönetimi Semra Domuzuna’in örgütsel potansiyeli olduğundan ortalık mebus olmasının yerinde olacağı ile ilgilendiren korkulu telkinlerde bulunmuştur. Antrparantez KCK’dan referanslı olduğu amacıyla HDP’nin yaptığı mülakatlara formalite gereği girerek 1 dakika içerisinde dışarı çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

Semra Iyicene ise, avukatı eşliğinde cumhuriyet savcısına verdiği ifadede gizli tanık Ezel’in iddianamedeki beyanlarını kabul etmedi. Semra Iyice, “Bu gönül yemeden içmeden bana dayalı değil, birçok kişiye dair bu şekilde ifadelerde bulunmuş. Tıpkısı gönül bu kadar kişiyi elbet tanıyabilir. Bu kişinin verdiği ifadeler tamamen yalanlarla yoğun bir anlatım” dedi.

Evire Çevire, “Saylav listeleri hazırlanırken mülakata girdiniz mi?” sorusuna ise şu cevabı verdi:

“Sonuçta seçim komisyonları kurulur bu dönemlerde, şahıslar namzetlik başvuruları yapar ve bu namzetlik başvuruları işte referans sırasında hani bazen değerlendirmeler yapılarak bunlar yapılır. Ego birlikte esasen böyle bire bir müracaat sürecinden geçtim, başvurumu yaptım. Doğrusu ego hani tanınmayan biri üstelik değildim o dolaşma. Hekim odası yöneticiliği bile yapmıştım ve elhak bilinen, maruf biriydim. O yüzden hani çok böyle uzun, saatler süren benzeri mülakat evet dahi müracaat süreci gayrimümkün zaten buna dayalı.”

“Telefonum ile sözlümü arayacağım”

İddianamede, tembel arkaç getirilen terörist Yanardağ Bora’nın Adamakıllı ile üzerinden irtibata geçtiği Hasan D.’nin ifadelerine de vadi verildi. Terörist Yanardağ Bora’nın kendisinden “Sözlümü arayacağım” diyerek telefonunu istediğini söyleyen Hasan D., “Birisi adını ‘Renas’, diğeri da ‘Koçero Meleti’ olduğunu söyledi. Tarlada bana örgütün hangi büyüklüğünde ateş parçası olduğunu söyleyip konuştular. Tıpkısı süre kardeş kardeş ettikten sonra ‘Kaçero Meleti’ kod isimli olup bilahare hamur isminin Yanardağ Boğanak olduğunu belirten yıldırıcı bana, ‘Cep telefonun yanında mı, telefonum ile sözlümü arayacağım’ dedi. Ben birlikte ‘Yanımda, al kullan’ dedim” ifadelerini kullandı.

Sağanak’nın kendilerinden uzaklaştığını, tarlanın köşesinde telefonla konuştuktan sonraları yanına gelip, “Sözlüm Semra ile görüştüm” dediğini aktaran Hasan D, bu olaydan 10 ahit sonraları telefonunu bire bir gerekçeyle isteyen Yanardağ Bora’nın bu el, “Semra” ünlü emanet için “okuldan arkadaşım” dediğini anlattı. Iyicene ile buluştuktan sonraları Volkan Sağanak ile sözleştiklerini anlatan Hasan D., şöyle bitmeme etti:

“Uzlaştırıcı durdurdum, aşağıya indik. Iyice, poşetlerini aldı. Kırsala akıllıcasına yürümeye başladık. Bu tam alarga bizi izleyen Volkan Bora arazi içerisinde yanımıza geldi. Beraberinde ‘Nurhak’ kod adlı Fırat Berkpınar da vardı. Birbirlerine ekti nekes sarıldılar. Bir süre yanlarında kaldım. Sağanak, bana ‘Yarın bu saatlerde gel Semra’yı buradan esasen alarak götür’ dedi. Ben birlikte ‘Doğrusu riske girip getirdim, erte götüremem’ dedim. O birlikte bana ‘Benzeri işi yaptın tamamla’ dedi. Devrisi aktarılma akşam eğin aracımla Azikan Köprüsü’nün oraya gittim. Köprünün orada bekledim. Yanardağ Boğanak aracımı görür kör kırsaldan Fena Hâlde ile yanıma geldi. Gine sarılıp vedalaştılar. Domuzuna, aracıma bindi. Yolda çok fazla konuşmadık. Gine Adıyaman format Karapınar Mahallesi’ndeki petrole Pir’in aracının yanına gittik.”

“Notu ağzının içine haliç, yakalanırsan yut”

Olaydan 5-6 dönme sonra Sağanak’nın yanı sıra bir takım teröristle köylerine tekrar geldiğini belirten Hasan D., “‘Sana benzeri paye vereceğim bunu Diyarbakır’a Semra Pir’in çalıştığı hastaneye gidip kendisine doğrulama edeceksin’ dedi. Ego dahi ‘Götüremem, tıpkı kez yanına getirdim, yolda yakalanırsam başım belaya girer’ dedim. Volkan Boğanak bana ‘Bire Bir madde olmaz, halen çözüm süreci var, kimesne anlamaz. Notu ağzının içine koy, yakalanırsan yut, tıpkı ağırlık olmaz. Doğrulama ederken ‘Koçero gülü’ dahi, Semra anlar, bu bizim aramızdaki şifredir’ dedi. ‘Yalnız notu banko açım, açıp bakarsan notlar sana abra olur’ dedi. Ego üstelik korktum ve baskıya dayanamadım ve akseptans ettim” diye niteleyerek konuştu.

Hasan D., notu aldıktan sonraları Diyarbakır’de aynı hastaneye gittiğini ve orada duyum yitimi uzmanı kendisine etkin Güzel ile buluştuğunu anlattı. Hastanenin bahçesinde tıpkısı süre Güzel ile oturduğunu tamlayan Hasan D., “Ağzımın içinde mevcut ve yol boyunca tek çıkartmadığım notu Sunturlu’e verip ‘Koçero Gülü’ deyip şifreyi söyledim ve notu tasdik ettim. Birer kıraathane içtik, halimi hatırımı sordu ve bana 200 teklik servet verip ‘Yakıtını koyarsın’ dedi. Ego dahi parayı alıp gine Adıyaman’a döndüm” şeklinde tabir verdi.

Semra Fena Hâlde ise cumhuriyet savcısına verdiği ifadede tanık Hasan D.’nin beyanlarını akseptans etmeyerek, Volkan Sağanak’nın kendisine örgüte ilişik bilinmeyen mesajlar verdiği suçlamasının hakikat olmadığını öne sürdü. Terör örgütü PKK üyesi olmadığını savunan Semra Evire Çevire, “Yani PKK’evet unsur olsaydım şu zaman filhakika burada olmazdım, apayrı yerde olurdum” ifadelerini kullandı. – ANKARA

Share: