İddianame akseptans edildi! HDP’li Semra Adamakıllı için 15 yıla büyüklüğünde kodes cezası isteniyor

HDP Diyarbakır Mebus Semra Domuzuna’in, terör örgütü üyeleriyle silahlı ve candan fotoğrafları, Adıyaman’dahi 2017’üstelik işsiz hale getirilen PKK’lı Volkan Boran’ın cep telefonundan çıkmıştı. Fotoğrafların basına yansımasının ardından hazırlanan özet gereğince Iyicene’in dokunulmazlığı kaldırıldı. Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı, hakkındaki anket kapsamında tabir uyarlanmak amacıyla çıkarılan davetiyeye karşılık vermeyen ve adresinde bulunamayan Evire Çevire üzere harekete geçti. Talebi durumunda gören hakimlik, 24 Mart 2022’birlikte Iyice hakkında yakalama emri çıkardı.

YURT DIŞINA KAÇMAYA ÇALIŞIRKEN YAKALANDI

Terör örgütü PKK/KCK eliyle gayrikanuni şekilde ensiz dışına çıkış belgesi arayışında olduğu öğrenilen Semra Fena Hâlde, MİT ve İstanbul Güvenlik Müdürlüğü’nün eş operasyonuyla yakalandı. Pir, İstanbul’dan 59 DG 606 plakalı açacak ile Edirne’ye giderken, “muhacir kaçakçılığı”, “resmi belgede düzmecilik” ve “ev dokunulmazlığını ihlal” suçlarından kaydı olan sürücü Aladdin G. ile “yıldırı örgütü propagandası düzenlemek”tan kaydı kâin Fırat D. ile gelişigüzel yakalandı.

Milletvekili Semra Fena Hâlde, “evden hırsızlık” kaydı bulunan Ay Işığı Şahan namına düzenlenmiş sahte kafa koçanı ile yakalandı. Domuzuna ile birlikte muhacir kaçakçılığı, resmi belgede sahtecilik, basamak dokunulmazlığı ihlallerinden cürüm kaydı kâin A.G. ve yıldırı örgütünün propagandasını düzenlemek suçundan kaydı mevcut F.D. simli kişiler de gözaltına alındı.

15 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Öte yandan zaman Evire Çevire üzerine hazırlanan savca akseptans edildi. Dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonraları elverişsiz dışına kaçmaya çalışırken yakalanan HDP Diyarbakır Mebus Semra Sunturlu üzerine “silahlı terör örgütüne örgen tutmak” suçundan 15 yıla büyüklüğünde mahbes cezası istendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Milletvekili Suçları Sormaca Bürosunca hazırlanan ve Ankara 22. Gösterişli Ukubet Mahkemesi eliyle kabul edilen 58 sayfalık savca, Semra Iyice’in konusunda kayıtlı telefonun, aylak kuzuluk getirilen yarıcı yıldırı örgütü mensuplarından ele geçirilen nokta defterinde bağlanmış olduğu belirtildi.

İddianamede, geberik ele geçirilen teşkilat mensuplarının dijital materyallerindeki incelemede, yıldırı örgütü PKK/KCK üyesi olan 29 April 2017’da Adıyaman Gestalt Akçalı Köyü kırsalında maktul “Melati Zülfikar” harf ünlü Yanardağ Sağanak ile Adamakıllı’in Irak’ın kuzeyinde bulunan teşkilat kamplarında, teşkilat üyelerinin giydiği alalama ile çekilmiş fotoğrafları bulunduğu, esasen teröristlerin barındığı çadırda Bora ile sarılarak çekildikleri fotoğrafları tespit edildiği bildirildi.

İddianamede, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hesaplı tıpkı soruşturmada anlatım veren “Öncesizlik” kod isimli meçhul tanığın Güzelce hakkındaki yıldırı örgütü üyesi olduğuna müteveccih beyanı ve teşhis tutanağı ile Adıyaman Cumhuriyet Altını Başsavcılığının soruşturmasında rapor veren şahit Hasan D’nin birlikte beyanına saha verildi. Güzelce’in yıldırı örgütü kamplarına gittiği ve örgüt üyesi Bora marifetiyle gönderilen gizli mesajları aldığı kaydedilen iddianamede, sanığın elverişsiz dışına çıkış kayıtları da kayran aldı.

SAHTE KİMLİKLE KAÇIŞI HATIRLATILDI

İddianamede, Güzelce’in, sıkı dışına kaçmaya çalışırken “Mehtap Şahan” hesabına düzenlenmiş cali etiket ve tanınmamak amacıyla suret değiştirmiş şekilde yakalandığı anlatıldı. Fena Hâlde’in PKK/KCK ile organik bağının bulunduğu, örgütsel hiyerarşi içerisinde düz aldığına yönelik skala, süreklilik ve yoğunluk şartlarının bulunduğuna dair yeterli delilin elde edildiğini belirtilen iddianamede, sanığın “silahlı yıldırı örgütüne organ olmak” suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Share: