Icra Vekili Özer: Kesinlikle okula kayıtlarda bergüzar alınmayacak

Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılı ekol kayıtlarında mecburi ödül veya taşıt parası alındığına yönelik şikayetler üstüne 65 okulda başlatılan incelemelerin sürdüğünü belirterek, “Kesinlikle okula kayıtlarda hediye alınmayacak.” dedi.

Özer, bölücü yıldırı örgütü PKK ile girdiği çatışmada 1 Mayıs 1992’bile martir olan İlhami Özenç’in adının verildiği ortaokulun açılışına katıldı.

Okulların 17 Haziran’bile kapanmasıyla başlayan yaz okullarından 1 milyon öğrencinin faydalandığını bildiren Özer, 2022-2023 yetişek talim yılı küşat hazırlıklarına müteveccih haziran ayında tamam meslek yöneticileriyle evvel toplantının yapıldığını söyledi.

Özer, ekol yöneticilerinin dinlence yapmadan okulları yeni döneme alıştırmak üzere geceli gündüzlü çalıştıklarını belirterek, sarıklı, öğrenci ile velilerin eskimemiş terbiye yılında yadırgatıcı binalara ve sorunları dağılmış çok fena hâlde terbiye ortamlarına kavuşacaklarını vurguladı.

Yıllardan beri ülkede süreğen problem haline gelen “okula kayıtlarda ödül” sendromunu bile ortadan girmek istediklerinin altını çizen Özer, “Umum kamuoyuna açıklanmış ettik, tamlık illerimizde devlet müdürlerimizi alarm durumuna getirdik. Kesinlikle okula kayıtlarda ödül alınmayacak. Aynı iye isterse okulun güçlenmesi üzere ekol ev birliğine bergüzar yapabilir ama kayıtla kesinlikle ilişkilendirilmeyecek. Allah’a şükür bu süreç de çok başarılı tıpkısı şekilde bitmeme ediyor.” diye konuştu.

Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılı ekol kayıtlarında zorunlu dürü yahut anahtar parası alındığına yönelik şikayetler üstüne 65 okulda başlatılan incelemelerin sürdüğünü ve sonucun kamuoyuyla paylaşılacağını bildirerek, “Şüphesiz havari kaynakla ilişik problemi kökünden çözmüşsek, bağışla ilgili problemi üstelik çözeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bakanlık bütçesini artağan kullanarak tüm memleket ve ilçelerin ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarını anlatan Özer, Ankara’ya bu yıl 4,3 bilyon teklik bütçe verildiğini, yatırımlar sona erdiğinde yatırımın 6-7 bilyon liraya ulaşacağını sözlerine ekledi.

Özer, başöğretmenlik ve uzman muallimlik için başvuran tahminî 614 bin öğretmenden kestirmece 90 bine yakınının faziletli lisans ve doktora diploması olduğu üzere sınavdan affedilmiş olduğunu aktararak, “Öğretmenlerimiz müsterih olsunlar inşallah bu süreç haddinden fazla suhuletli aynı şekilde bitecek ve 2023’te çok şişman sayıda eksper öğretmen ve başöğretmenle Milli Terbiye Bakanlığı çokça henüz hayatiyetli bir şekilde yoluna bitmeme edecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Icra Vekili Özer, şehit İlhami Özenç’in annesi Fatma ve babası Mehmet Özenç’e resim hediye etti.

Elan sonradan Nazır Özer ve Ilbay Vasip Atmaca, diğer katılımcılarla alay malay okulun açılışını yaptı.

Icra Vekili Özer’den LGS açıklaması

 

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Özer: 3 bin yeni anaokulu yapacağız

 

Share: