Icra Vekili Kurum’dan kentsel tahavvül desteklerinde artışa ait açıklama Açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Gelgel, kentsel tahavvül bindi ödemelerinde artışa gidildiğini belirterek, icar yardımlarının 1150 liradan 1500 liraya, 2000 liradan 2600 liraya çıkarıldığını duyurdu.

Bakan Kurum, Esenler Kentsel Transformasyon Projesi kapsamında tamamlanan 1’inci aşama teslim törenine katıldı.

17 Ağustos 1999 depremine değinerek konuşmasına başlayan Çalım, yaşanan depremin üzerinden 23 sene geçtiğini, acıların hala tazeliğini koruduğunu söyledi.

Alım, iri tıpkısı hüzünle hatırlanan depremde 18 bin 373 kişinin hayatını kaybettiğini, 23 bin 871 kişinin dertli kurtulduğunu hatırlattı.

Vatandaşların yakınlarını günlerce enkaz alanında aradığını belirten Kurum, “Bilcümle Türkiye’yi yasa boğan bu depremin 87 periyot arkası sıra Düzce’bile tıpkısı sarsıntı yaşadık. Burada üstelik 710 canımızı yitirdik. Ülkemizin akıbet asırda yaşadığı depremlere bakınca 80 bin canımızı yitirdiğimiz, geçmişe dönüp bakınca Hakkari, Varto, Erzincan, Van en son Elazığ ve Malatya’bile ve İzmir’dahi şişman depremler yaşadık. Bu depremlerde da hayatını kaybeden vatandaşlarımız oldu. Bu depremlerde hayatını kaybeden umum vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Bakan Alım, devletin natürel afetlerde vatandaşın yanında olduğunu aktararak, Elazığ, Malatya ve İzmir’deki depremlerde bunu gösterdiklerini söyledi.

Elazığ, Malatya ve İzmir’birlikte zelzele sonrası yenilenen binaların vatandaşlara tasdik edildiğini anımsatan Hava, “İzmir Bayraklı’bile şehre yakışacak 5 bin 61 konutluk İzmir tarihinin arz iri kentsel dönüşüm sürecini başlattık. Konutların yarıdan fazlasını teyit ettik. Kalanları da inşallah sene sonuna büyüklüğünde konfirmasyon edeceğiz. Bu projelerle alay malay hem vatandaşların acılarına ortak olduk hem da onlara verdiğimiz sözleri tutmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadık.” dedi.

“Türkiye’nin ve dünyanın genişlik iri kentsel transformasyon alanı”

Çalım, Esenler’de çalışılan alanın Türkiye’nin ve dünyanın yer nazik kentsel inkılap alanı olduğuna aksan yaparak, şu değerlendirmede bulundu:

“60 bin konutluk projemizin geçmiş etapta 4 bin 941 konutunu başlattık. İnşallah Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle cuma namazı günü 2 bin 30 anahtarımızı Esenlerli vatandaşımıza tasdik edeceğiz. Kalan konutları birlikte yıl sonuna kadar tamamlayıp etaplar halinde toplamda 4 bin 941 konutu Esenler’deki tahavvül sürecinde kullanmaya bitmeme edeceğiz. Ülkemizin zelzele haritasına bakınca nüfusumuzun yüzdelik 71’i, topraklarımızın birlikte yüzde 66’sı zelzele riski taşıyor. Bu manada deprem değil, gayrisıhhi binalar vatandaşımızın canını alıyor, malına zarar veriyor.”

“Cumhuriyet tarihinin yer balaban toplumsal ev projesini bile yapacağız”

Dönüşümü aceleci ayrımsız şekilde gerçekleştirmeleri gerektiğine dikkati çeken Çekicilik, “Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde 2002’den bugüne kadar TOKİ aracılığıyla 1 milyon 170 bin konutun dönüşümünü toplumsal konut projelerimizle, içine yapılan 26 bin toplumsal donatı ile yürütüyoruz. İnşallah eylülde Cumhurbaşkanımızın paylaşacağı Cumhuriyet Altını tarihinin yer büyük içtimai göz projesini dahi yapacağız. Bu projede gençlerimize, emekli vatandaşlarımıza, martir ve gazi ailelerine, engelli vatandaşlarımıza ayıracağımız kontenjanlarla birlikte vatandaşımızın birlikte olmaya bitmeme edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Bugüne kadar 81 ilde 3 milyon konutun dönüşümünü sağladıklarını anlatım eden Gurur, şu anda 350 bin kentsel ve sarsıntı inkılap projesinin bitmeme ettiğini söyledi.

Hava, 2035’e büyüklüğünde deprem ve kentsel dönüşüme girmemiş tek alanın kalmaması için çalıştıklarını anlatarak, İstanbul ölçeğinde bugün 1,3 milyon dönüşmesi müstelzim bina olduğunun bilgisini verdi.

İstanbul’birlikte sürdürülen kentsel inkılap projeleri

İstanbul’de 412 milyon metrekarelik alanda 188 ayrı projenin devam ettiğini anlatan Gurur, “Esenlere gelirsek, burası 8 milyon metrekarelik ayrımsız alan. Esenler’bile depreme cebin riskli yapı stoğunu gidermek üzere belediyemizle beraber kuma tıpkı düzentileme yürütüyoruz. Esenler’e 2009’dahi depreme karşı dayanıksız çatı stoğu yüzdelik 86’ydı. Yapılan çalışmalarla ve ortaya koyulan ferman çerçevesinde bugün bu mehabet yüzde 57’ye sakıt durumda. İnşallah ihtiraz alanda üreteceğimiz konutlarla alay malay Türkiye’nin bildirme nazik kentsel dönüşüm projesini kararlı tıpkısı şekilde yürütmeye bitmeme edeceğiz. Buradaki konutların yüzde 45’ini Esenler’deki vatandaşlarımız dönüşümü sürecinde yüzde 55’ini da gine İstanbul’da değişik riskli bölgelerdeki vatandaşlarımızın dönüşümü için çekince konut olarak kullanacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Çekicilik, depremin siyaset üstü görülmesi gerektiğine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“60 bin konutluk Türkiye’nin genişlik şişman kentsel tahavvül alanında sesleniyorum. Imdi konseyler, çalıştaylar dönemi bitmiştir. Seçme husus sarih bildirme ortadayken bu büyüklüğünde riskli bina varken bizlere düşen vatandaşımız amacıyla kentsel dönüşümü tıpkısı seferberlik ruhuyla, siyasa üstü anlayışla 39 ilçede 81 ilde yürütmektir. Türkiye ve İstanbul deprem tehdidi altındadır.”

Işlemek ve yollamak zorunda olduklarını aktaran Çalım, belediyelere adım atmaları çağrısında bulundu.

Kentsel dönüşüm destekleri arttı

Bakan Çekicilik, kentsel dönüşümdeki destekleri artırdıklarını duyurarak, şu bilgileri paylaştı:

“Kentsel dönüşümde kira miktarını bugün bakımından 1500 liraya çıkarıyoruz. Proje bazında 2000 liraya büyüklüğünde sâdır alanlarımız var. Bölük maliyetlerine ilgili bindi olabilmek için vatandaşlarımıza bakanlığımız 600 bin liraya kadar cesaret desteğinde, 600 temel puanda destek sağlamış olacak. 400 bin teklik ve 400 baz puandı. Bunu birlikte 600 bin lira ve 600 baz puana çıkarıyoruz. Kira yardımlarını de eylül itibarıyla lehçe namına değiştirmek üzere 1500 liraya çıkarıyoruz. 2000 liralık olan yerlerde üstelik kira yardımlarımızı 2600 liraya çıkarmış oluyoruz.”

Share: