Icra Vekili Kirişci: 19,5-20 milyon titrem buğday üretimi öngörüyoruz

Türkiye’de zirai üretimin önemine dikkati çeken Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Şu anda stoklarımız domestik ve milli olarak üretilmiş ürünlerimizden oluşmakta ve 4 milyon tona ramak kaldı. Bizim kesinlikle yapıt arzıyla ilişik, kişi bağırsak ihtiyacımız üzere bire bir problemimiz bulunmayan. 19,5-20 milyon titrem buğday üretimi öngörüyoruz. Bu üretimle bu arada kendi ihtiyacımızı içerden karşılamış olacağız” açıklamasında bulundu.

‘Gıda konusu milli düzenlilik meselesi’

Pandemi, Rusya ve Ukrayna savaşı ve iklimle ilişkin sorunlar yüzünden ekincilik ve gıda konusunun öne çıktığını belirten Kirişci, şunları kaydetti:

Imdi azık konusu milli güvenlik meselesi haline geldi. O kendi kendine yettiğini zannettiğimiz ülkelerin çabucak gıda milliyetçiliğine işi çevirdiklerini gördük. Kapıları kapattılar, ihracatlara yasaklar getirdiler. Bundan kaynaklı namına bile ayrımsız panik havası oluştu. Rusya-Ukrayna savaşı adeta bunun tuzu biberi oldu. Pandemi sürecinde bozulan ister üretim ve üretimi sağlayan tedarikler zincirinde kilolu kırılmalar oldu. Bizim üreticilerimiz ise bu boğuk süreçte üretmeye bitmeme etti. Almış olduğumuz tedbirler yardımıyla hamdolsun büyüklük kendisine marketlerimizde bire bir ürünün kıtlığı yaşanmadı. Provakatif gayeli, maksadı ayrımlı olan kimi girişimler oldu. Onlara ilgili da takkadak almış olduğumuz aksiyonlarla bunlar birlikte kavrayışsız çevrildi.

‘Sen üret yeter’

Kirişci, 2023’te Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlayacaklarını anımsattı. Yeni Türkiye yüzyılında de üreticilere hoppadak “sen üret kâfi” diyeceklerini söyleyen Kirişci, şöyle bitmeme etti:

Tığ üreticilerimizin yanındayız. Bu yıl TMO kendisine geçtiğimiz yıllardan ayrımlı bire bir yöntem izledik. Şu anda icap buğday lazım rüşvet gerekse üstelik alınan gayrı ürünlerle ilgilendiren üreticilerimizin umumi tıpkısı memnuniyet içerisinde olduğunu görüyoruz. Artık TMO’nun stoklarında benim Ahmet amcamın, Büyük ağabeyimin, Mustafa kardeşimin ürettiği hububatın kendinden kendisi var. Şu anda stoklarımız domestik ve milli kendisine üretilmiş ürünlerimizden oluşmakta ve 4 milyon tona ramak kaldı. Bizim kesinlikle yayın arzıyla ilgilendiren, kendi iç ihtiyacımız amacıyla tıpkısı problemimiz bulunmayan. 19,5-20 milyon ton buğday üretimi öngörüyoruz. Bu üretimle beraber kişi ihtiyacımızı içerden karşılamış olacağız.

Üreticiden 7 bin 450 liraya alınıyor, 4 bin 500 liradan sanayiciye satılıyor

Kirişci, üretilen buğdayı un namına alıp atlatmak yapacak fırıncıyı da ve fırıncıdan ekmek alacak tüketiciye birlikte göz ardı etmediklerini bildirdi.

Üreticiden 7 bin 450 liraya aldıkları buğdayı 4 bin 500 liradan un sanayicisine verdiklerini belirten Icra Vekili, “Biz bunu un regülasyonuyla gerçekleştiriyoruz. Zımnında benzeri taraftan üreticimizi koruyoruz. Sair taraftan birlikte üreticimizin ürettiklerini tüketen vatandaşlarımızın gerekli ihtiyaçları olan ekmek üzere ihtiyaçlarını karşılıyoruz” dedi.

‘Türkiye, küçükbaş hayvancılığa elan müsait’

Kirişci, Türkiye’nin ekolojik ve coğrafik adına büyükbaştan tekessür küçükbaş hayvancılığa daha ergonomik olduğunu dile getirdi. Bu çerçevede bile Cilt ve Benzen Kurumu eliyle küçükbaş hayvan etinde yüzdelik 25’lik ayrımsız indirime gittiklerini anımsatan Kirişci, şu ifadeleri kullandı:

Küçükbaş efsanevi etindeki indirimi bazı çevreler istismar ediyor. Bunun üzere gerekli tedbirleri aldık. Onlarla ilişkin hareket ve işlemlerimiz bitmeme ediyor. Amma şurası açık yürekle söylüyorum, buğday örneğinde olduğu kabilinden hem üreticimizin hem bile tüketicimizin yanındayız. Tığ üreticiden yani küçükbaş efsanevi yetiştiricisinden aldığımız efsanevi eti fiyatlarıyla ait etken, karkas bunlarla ait tığ orada her indirime gitmedik. Tığ oradan elde etmiş olduğumuz etin yurttaş marifetiyle tüketimi aşamasında yüzde 25 indirime gittik. Yani burada vatandaşın yüzde 25 daha pimpirik küçükbaş efsanevi eti yemesinin önünü açtık.

Yıpranmamış sulp küçükbaş efsanevi etine yönlendiriliyor

Kirişci, Türkiye’birlikte özellikle bakir nesli küçükbaş efsanevi etine yönlendirmeye çalıştıklarını kaydetti. Böylece küçükbaş efsanevi üreticisine selamet yaptıklarını rapor eden Kirişci, şunları aktardı:

Yani o eti getirirken tabii kendisine küçükbaş efsanevi kesilecek o hayvan bilimi birlikte bizim üreticilerimizin ürettikleri reşit olacak. Bunu speküle fail, buradan kendilerince ayrımsız eksantrik noktaya bu işi evirmeye çalışanlar bilsinler ki bu cesamet gerektiğinde temas makule tedbirleri almıştır. daha çok da alır ve alacaktır. Bunu herkesin bilmesi gerekir. Asla ve kata müsaade etmeyiz. Hatırlayın. Ego göreve geldiğimde, daha çiçeği burnunda nazır iken çabucak biz ayçiçeği yağı meselesiyle karşı karşılaştık. Ne oluyoruz, hangi oldu demincek. Tığ ekleyerek bundan ayrı aynı prosedür yaptık mı? Müfit. Yapmadık. Yani o günkü duruşumuz neyse bugün da tıpkısı duruştayız. Darı, gün çiçeği, buğday, rüşvet, çavdar bunlar bizim bitkisel iz tarafındaki asıl ürünlerimiz. Bunun yanına şeker hastalığı pancarını birlikte koyuyoruz. Besili bitkileri, hububatı bu manada bu üçlüyü bu arada düşünüyoruz. Öteki tarafta üstelik vücut, süt ve testis diyoruz. Bunlar bizim olmazsa olmazlarımız.

Çiftçilere buğday ve rüşvet desteği

Hane peşinatını buğdayla ödeme fırsatı

Buğday üzere Nijerya’ya 134 milyon dolarlık yüreklilik

Tarımda ihracat rekoru kırıldı

Zirai destek ödemeleri bugün hesaplara geçiyor

Tarımsal girdi fiyatlarında rekor

Share: