ICRA VEKILI KARAİSMAİLOĞLU İSTANBUL’DA HİZMET FIRTINASI ESTİRMEYE DEVAM EDİYORUZ

ULAŞTIRMA ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, ” Türkiye’nin dört bir köşesinde olduğu gibi dünyanın basit metropollerinden biri olan İstanbul’bile dahi bakım ve ürün fırtınası estirmeye devam ediyoruz. Cemi çalışmalarımızı 2023 yılının mayıs ayına kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Projemizin tamamlanmasıyla 2023-2053 yılları arasındaki hesaplı kazancımız; toplamda 785 milyon 77 bin euro olacaktır” dedi.

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu zaman saat 11.00’bile Sirkeci’bile bulunan Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Dizge ve Arızi Odaklı eskimemiş tohum erişim projesinin İlk Ray Kaynağı Töreni’ne katıldı. Icra Vekili Karaismailoğlu çalışmaları durumunda kontrol ettikten bilahare proje süreci hakkında basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasının ardından Icra Vekili Karaismailoğlu ve Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan ile ray kaynağı yaptı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “İstanbul’üstelik, şehir içi raylı sistemlerde cemaat olduğumuz vizyonun edimsel tıpkı örneği olacak, benzeri eksantrik koca güne daha tanık oluyoruz. Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Erişim ve Reakreasyon Odaklı Tahavvül Projesi önceki ray kaynağı töreni vesilesi ile sizlerle bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti tabir ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Türkiye’nin dört bir köşesinde olduğu kabilinden dünyanın az metropollerinden biri olan İstanbul’de üstelik bakım ve im fırtınası estirmeye bitmeme ediyoruz. Çabucak geride bıraktığımız ilk teşrin ayında Türkiye’nin doğusundan batısına dev erişim projelerinin hayata geçtiği ve yenilerinin temellerinin atıldığı tıpkı döneme şahit olduk. Yemeden Içmeden Ekim kocaoğlan süresince; Pendik- Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı’mızın açılışını gerçekleştirerek İstanbullular’ın hizmetine sunduk. Arkası Sıra Çanakkale’birlikte, kavrayış projelerimizden Ayvacık- Küçükkuyu Yolu ve Troya-Assos tünellerinin açılışını gerçekleştirdik. Malatya’yı Sivas’a bağlayan Malatya- Hekimhan Yolu’nu mukassem defa yerine hizmete açtık. Diyarbakır Mekân Yolu ve Bitlis Belde Yolu ile Kavşağı’nın açılışlarını gerçekleştirdik. Balıkesir Kuzeybatı Çevre Yolu’nun temelini attık, Bandırma Farklı Düzeyli Kavşağı’nın açılışını gerçekleştirdik. Dün Kayseri Tramvay hattımızın önce tramvay aracının konfirmasyon törenini gerçekleştirdik. Bugün dahi elden bir şehir içi raylı hep projesi değil ayrımsız zamanda yaya odaklı eskimemiş evlat ulaşım projesi olan Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı bütün projemizde ilk ray kaynağı ile haddinden fazla oylumlu tıpkı aşamayı başlatıyoruz” dedi.

“EKSIKSIZ ÇALIŞMALARI 2023 YILININ MAYIS AYINA BÜYÜKLÜĞÜNDE TAMAMLAMAYI HEDEFLİYORUZ”

Icra Vekili Karaismailoğlu “Şehirlerde dolgun taşımanın ve bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve yayalaştırma projelerine dair umumi konsepti oluşturuyor ve bunun gelişmesine çok ehemmiyet veriyoruz. Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Erişim ve Rekreasyon Odaklı Inkılap Projemiz bile bunun arz güzel örneklerinden biridir. 8,3 kilometrelik, 8 istasyona eş Sirkeci-Kazlıçeşme hattı benzeri raylı sistem projesi olması ile birlikte; 8,5 kilometre çiftteker yolu, 8,5 kilometre yaya yolu, 10 bin 120 metrekare düz ve rekreasyon alanları, 6 bin metrekare ilişkin sosyal kültürel alanı, 74 bin metrekare eskimemiş yeşil alanı, 3 adet yolcu dal geçidi, 22 skor karayolu ve eğreti ast geçidi, Yedikule, Kocamustafapaşa, Yenikapı, Kumkapı oluşmak üzere 4 skor tescilli istasyonu, Sirkeci ve Cankurtaran almak üzere 2 skor yenilenecek istasyonu ve Kazlıçeşme ile Cerrahpaşa’daki 2 eskimemiş istasyonu ile İstanbul halkına ulaşım ihtiyacının yanı sıra sosyokültürel, turizm, hesaplı, ekolojik, rekreasyon, spor, çıkma, bisiklet, skuter kabilinden kullanılmamış imkanlarla üstelik hibrit karakterde, eskimemiş sulp tıpkı ulaşım projesi olacaktır. Yekpare çalışmalarımızı 2023 yılının mayıs ayına büyüklüğünde tamamlamayı hedefliyoruz. Projemizin tamamlanmasıyla 2023-2053 yılları arasındaki hesaplı kazancımız; Karayolu Hizmet ve İşletme kazancından 425 milyon 562 bin euro, kazalardaki azalma kazancından 116 milyon 971 bin Euro, zaman kazancından ise 242 milyon 544 bin euro doğmak amacıyla hattımızın mecmu konuşu ocakçı 785 milyon 77 bin euro olacaktır” diyerek konuştu.

Share: