Icra Vekili Izdıraplı: Başörtüsünü sorun haline getiren politik egemenlik, çözümden bahsediyor

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Üzüntülü, ” Türkiye’birlikte dağılmış problemleri, yeniden hal vaatleri çıkıyor. Başörtüsünü kendisi ülkü haline getiren politik irade, zaman başörtüsü meselesini çözmekten bahsediyor. Başörtüsü meselesinde geride bıraktıkları sicilin ne olduğunu biliyoruz” dedi.

AK Parti’nin ‘2023’e Akıllıca Kent Buluşmaları’ kapsamında, Karaman YANLIŞSIZ Parti İl Teşkilatı’nın otelde düzenlediği programa katılan Ev ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Üzüntülü, açıklamalarda bulundu. ‘Türkiye Sülale Bindi Programı’ için etraflı bilgiler veren Nazır Üzüntülü, “‘Türkiye Eş Bindi Programı’yla büyüyen ve gelişen Türkiye’mizin refahını vatandaşlarımızla paylaşmayı sürdüreceğiz. Bugüne dek sosyal yardımları majör ölçüde ihtiyaç sahipliği üzerinden evet bile muhtaçlık üzerinden değerlendirdik amma biz imdi büyüyen, gelişen, katma ayar üreten ülkemizin zenginlik payını, bu refaha yeteri büyüklüğünde ulaşamayan kitlelere bozdurmak için sosyal yardımlarımızın esas parametrelerimizi değiştirdik. Çabucak ihtiyaç, hoppadak muhtaçlık, fukaralık üzerinden tanımlamıyoruz. Bu refaha ülkemizin ürettiği değere vatandaşlarımızın tamamının olabildiği büyüklüğünde ulaşabilmesi için içtimai yardım hizmetlerimizi oluşturuyoruz. Programımızdan daha çok vatandaşımızın istifade etmesi için dahi Sayın Cumhurbaşkanı’mızın tensipleriyle kâin bütçemizi 15 bilyon liradan 40 bilyon liraya yükselttik. İlk faz ödemelerde 450 ile 600 liralık olan destek tutarlarımızı de 850 ile 1250 liraya yükselttik. Yavru destek bileşeni kapsamında hanelerde mevcut çocuk sayısına göre, hanelere mahiye 350 ile 650 liralık ortada bu aralıkta bindi vereceğiz. Kullanılmamış tutarlar inşallah teşrinisani ayı içerisinde ödemelere yansıyacak. Programa başvurusu kabul edilen ancak zindelik istihlak desteği alamayan hanelere da hareketlilik tüketim desteği sağlanmasına dair çalışmalarımızı sağladık” dedi.

İL SICAKLIKLARINA GÖRE GAZ DESTEĞİDoğal doğal gaz desteğinde illerin sıcaklıklarına göre yardım haritası hazırladıklarını belirten Bakan Izdıraplı, “Gaz tüketim desteğinde 3 milyar liralık bir bindi sağlamayı hedefliyoruz. 2022 yılı kış dönemi üzere birlikte bindi tutarlarımızı artırdık. Hak sahibi vatandaşlarımıza müteveccih yıllık 415 ile 1150 teklik beyninde belirlemiştik. Bu rakamı da 900 ile 2500 lira olacak şekilde artırdık. Doğal Gaz istihlak desteğiyle dahi bir ısıl harita çalışarak derecelendirilmiş şekilde ülkemizin bildirme sevimsiz ilinden yer sıcak iline göre gaz istihlak desteğimizi artırıyoruz” diye konuştu. ‘KİMSE YAPTIĞIMIZ HİZMETLERİ TERS YÜZ EDEMEZ’KKTC Cumhuriyet Altını Meclisi’nde Cumhuriyetperver Türk Partisi (CTP) Saylav Tekevvün Bahir’nın, Türkiye’ye yönelik açıklamalarına tepki gösteren Izdıraplı, “Kimesne kusura bakmasın. Yaptığımız hizmetleri kimesne ters yüzü edemez. Güya tek özdek yapılmamış üzere birileri, Türkiye içtimai ihtişam olamadı, diyor. Yavru vatandan tıpkısı yoldaş, tıpkısı milletvekiliymiş biz bile haberlerde gördük. Türkiye’nin içtimai mehabet anlayışı, şu anda dünyanın yer gelişmiş ülkelerine üstelik kat sayı gösterilecek yeryüzü gelişmiş düzeydedir. Politika yaparsınız, kimi tartışmaları yaparsınız, YANLIŞSIZ Tümen ne derse bilcümle tersini söylemekte işyar hissediyorsunuz kendinizi, onu de kabul ettik ama dönem üzere boş olan konular var. Bunları doğruluk teslimi adına söylememiz lazım” dedi.

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü ile ilgili yasa teklifini birlikte eleştiren Bakan Izdıraplı, “Türkiye’birlikte dağılmış problemleri yeniden nakız vaatleri çıkıyor. Başörtüsünü kendisi ülkü haline getiren siyasi buyruk, bugün başörtüsü meselesini çözmekten bahsediyor. Başörtüsü meselesinde geride bıraktıkları sicilin hangi olduklarını biliyoruz. Kime ne anlatıyorsunuz? Doğrusu sizin elinizle 411 umum kaosa kalktı. Bu aranjman şöyle aykırıdır; ‘2 metrelik çaput parçası’ dediğiniz tıpkısı konuyu zaman çözüldüğü üzere yeniden çözme vaatleri yapıyorsunuz” diyerek konuştu.

Share: