Icra Vekili Gelgel: “Artık Enkazını Sunma Gelişmemiş Zamanda Kaldıran, Vatandaşına Yeryüzü Gücük Zamanda Vasıl Tıpkısı Türkiye Var”

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Çekicilik, TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçe sunumunda; “Artık enkazını yer gelişmemiş zamanda kaldıran, vatandaşına sunu gelişmemiş zamanda vasıl benzeri Türkiye var. Krizi sunma akla yatkın ve çabuk şekilde yönetmen aynı Türkiye var. Devletine güvenen tıpkısı kavim ve yaraları hızlıca kuşatan bire bir Türkiye var” dedi. Çalım, sosyal oran hamlesiyle ülkede konut ve icar fiyatlarındaki artışın durdurulduğunu söyledi. Toplumsal hane projesine başvuran 8 milyon vatandaşın 5 milyon 135 bininin kuraya katılmaya türe kazandığını anlatan Gelgel, başvuruların 2 milyon 30 binini gençler, 505 binini emekliler, 256 binini engellilerin oluşturduğu bilgisini verdi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nda, zaman Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2023 yılına ilgilendiren bütçe yasa teklifi görüşülüyor. Nazır Garaz Hava, bütçe sunumunda, şu açıklamaları yaptı:

“TÜRKİYE YÜZYILI VİZYONU…: Geçtiğimiz hafta, milletçe şişman benzeri coşkuyla kutladığımız Cumhuriyetimizin 99. sene dönümünü yeniden kutluyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın milletimize ve dünyaya zar ettikleri Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun ülkemiz amacıyla, muazzez milletimiz için hayırlar getirmesini istek ediyorum.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAŞKANLIĞI BÜTÇESİ 154 MİLYON TL: 2023 yılı Bütçe Teklifi’nde; Bakanlığımızın bütçesi 24 bilyon 321 milyon 48 bin lira kendisine kayran almaktadır. Bunun birlikte; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’müzün bütçesi 3 milyar 68 milyon 236 bin liralık, Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü’müzün bütçesi 1 milyar 603 milyon 859 bin teklik, İklim Değişikliği Başkanlığı’mızın bütçesi ise 154 milyon 182 bin liradır.

KONUT VE KİRALARDA ARTIŞI DURDURDUK: Konut ve kira fiyatlarında artışlar meydana geldi. İşte parçalanmamış dünyanın sosyal şevket anlayışını rafa kaldırdığı böylesi tıpkı dönemde, kira ve konut fiyatlarının arttığı bire bir ortamda; Türkiye, milletin olanı millete atfetmek üzere, dev ayrımsız sosyal azamet hamlesini harekete geçirmiştir. Yaptığımız içtimai bölük projelerimizle, hane ve kiralarda görülen artışı durdurduk. Bugün Türkiye’miz, global buhranların ortasında parlayan aynı nasip olmuştur. Türkiye Yüzyılı iddiasını ortaya koyan küresel bire bir aktör haline gelmiştir. Seçkin şart ve durumda, milletimize kullanılmamış yuvalar yapmayı, yavrularımıza huzurlu benzeri gelecek sunmayı bilmiştir. Ülkemizin bu başarısının arz muhteşem nişanesi; 26 bin toplumsal donatısıyla alay malay düz yazı ettiğimiz, 1 milyon 170 bin toplumsal konut olmuştur. Yunak yuvalarında, geleceğe güvenle vekil 5 milyon vatandaşımız olmuştur.

DURMUYOR, DURAKSAMIYORUZ: Bütün 1 trilyon 317 milyar lira yatırım değeriyle dünyaya emsal olan bu içtimai oran uygulamasını; 38 yıllık inşa, imar ve diriltme tecrübesine sahip, evcil ve milli imkanları ulus yerine ve kavim yararına seferber eden TOKİ Başkanlığı’mızla gerçekleştirdik. Bağımlı durmuyor, duraksamıyor, milletimize yuva kazandırmaya devam ediyoruz. Şu zaman 81 ilimizin tamamında; tamam 750 şantiyemizde layenkati demeden çalışıyor; halihazırda 135 bin göz ve içtimai eserin inşasına devam ediyoruz. Bu yılsonuna kadar, 60 bin konutumuzu tamamlayarak, ailelerimizin 2023’e bakir yuvalarında girmelerinin mutluluğunu yaşayacağız.

8 MİLYONU AŞAN VATANDAŞIMIZ REFERANS YAPTI: Geçtiğimiz ilkgüz ayında; Cumhuriyet tarihinin bildirme büyük sosyal konut projesini başlattık. 500 bin sosyal hane, 1 milyon altyapısı ve imarı mücehhez ev arsası ve esnafımız amacıyla 50 bin hareket yeri projemizi milletimize sunmanın gururunu yaşıyoruz. Milletimiz, İlk Evim İlk İşyerim Kampanyamızı sahiplendi, 8 milyonu aşan vatandaşımız müracaat yaptı. 5 milyon 135 bin müracaat ise kuraya katılmaya türe kazandı. Sosyal konut hamlemizin bildirme iri destekçisi ve talibi 2 milyon 30 bin müracaat sayısıyla geleceğimizin teminatı gençlerimiz oldu. Başvuruların 505 binini emekli, 256 binini mânialı kardeşlerimiz, 6 bin 493’ünü şehitlerimizin emaneti olan ailelerimiz ve gazilerimiz yaptılar.

NOTER NEZDINDE DIYAPOZITIF KURA ÇEKİMİ İLE 2023 MART AYINA BÜYÜKLÜĞÜNDE BIRLIK İLLERİMİZDE TAMAMLAYACAĞIZ: Milletimizin bu gösterişli desteği sebebiyle elimizi çok çabuk tutarak; 25 Ekim’da, yani 40 ahit kabilinden gücük tıpkısı süre içerisinde, aynı anda bütün 17 ilimizde, geçmiş 5 bin 615 yuvamızın ana atma törenini; Sincan Lale Meydanı’nı dolduran on binlerce kardeşimizle birlikte, cümbüş içerisinde gerçekleştirdik. Bu konutlarımızla gelişigüzel, ihalesi yapılan ve eksiltme aşamasında olan ev sayımız 9 Teşrinisani itibariyle 15 bin 576 sayısına ulaştı. Benzeri yandan kura çekimlerimizi de 2 zaman önce, 7 Son Teşrin’de Ardahan ve Şırnak’ımızdan başlattık. Kâtibiadil nezdinde, slayt bir şekilde yaptığımız kura çekimlerimizi 5 kamer içerisinde, 2023 Mart ayına kadar bütün illerimizde tamamlayacağız. Bu hızımızı aynı dakika dahi duraksatmadan, bildirme geç 2 sene içerisinde geçmiş 250 bin konutumuzu vatandaşlarımıza tasdik edeceğiz.

CUMHURBAŞKANIMIZIN LİDERLİĞİNDE…: Kebir Meclis’imizin huzurunda ifade etmek isterim ki; biz 20 yıldır olduğu kabilinden, bundan sonra bile Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, vatandaşlarımızın ihtiyacı olduğu anbean yanlarında olmaya kararlılıkla bitmeme edeceğiz. Seçkin alımlı çalımlı işte olduğu kabil bu balaban ev hamlemizden üstelik hangi eyvah kim huzursuz olanlara üzülerek şahit olduk. Dün, afetlerin ardından üstelik yeni hayatları kurmada gösterdiğimiz hızdan erinçsiz olanlarla karşılaştık.

3 MİLYON 200 BİN KONUTUMUZU YENİLEDİK: Bugüne kadar, Meclis’imizin yaptığı kanuncu tebeddülat, yönetmeliklerin üstelik sayesinde; Türkiye genelinde, sosyal konutlarımızla bu arada 3 milyon 200 bin konutumuzu yeniledik. 13 milyon vatandaşımızın hayatını değiştirdik. Bugün 81 şehir 922 ilçemizde toplanmış 250 bin konutun dönüşümü lahzada devam ediyor. Medeniyetimizin başkenti İstanbul’umuzu, alelhusus sarsıntı ve tahavvül noktasında tutulmayan sözlerin gölgesinde bırakmadık. 39 ilçemizde özel sektörümüzle bu arada bütün 695 bin konutun dönüşümünü tamamladık. 93 bin konutun dönüşümü sürüyor.

KANGREN HALİNE GELMİŞ TOKATKÖY VE OKMEYDANI…: 5 dönem önce, İstanbul’umuzun iki iri ilçesinde, adeta kangren haline mevrut iki büyük alanda, Beykoz Tokatköy’dahi, Beyoğlu Okmeydanı’nda 2 bin sayı kullanılmamış yuvalarımızın yapımına bateri zurna ile başladık. Gaziosmanpaşa’de, Kağıthane Yahya Kemal’de, Zeytinburnu Telsiz ve Beştelsiz’da, Bağcılar Demirkapı’birlikte, Güngören Tozkoparan’dahi, Kartal Orhantepe’bile, Üsküdar Mehmet Akif Ersoy, Gani ve Kirazlıtepe’birlikte, Ataşehir Şerifali’bile, Sultanbeyli Mimar Sinan Mahallesi’nde onbinlerce konutumuzu İstanbullu kardeşlerimize doğrulama ettik. Kangrene dönüşmüş benzeri özge transformasyon alanı olan Fikirtepe Mahalle’mizde bin 648 ev ve iş yerinin yapımını tamamladık.

YUSUFELİ’MİZİ TAŞIYORUZ: Dernekevi dokuya uygun ekincilik köy projelerimizi 81 ilimizin kırsal bölgelerinde yaygınlaştırıyoruz. Şu anda sahada, mecmu 7 bin yıpranmamış köy evimizi tamamladık, kalanlarını birlikte düz yazı ediyoruz. İskan Kanunumuz kapsamında kamulaştırmadan etkilenen köylerde; 8 bilyon 410 milyon lira yatırımla lokal mimariye akla yatkın 11 bin 212 konutu mensur ettik. Yusufeli’mizi üstelik yeni yerlerine taşıyor, Cumhuriyet tarihinin can ve yapı sayısı kendisine sunu şişman iskan ve taşınma projesini gerçekleştiriyoruz. 3 bin 200 konutumuzu bitirdik.

24 MİLYON VATANDAŞIMIZIN DEPREME DAYANIKLI KONUTLARDA YAŞAMASINI SAĞLADIK: Kentsel dönüşümle beraber çatı denetleme sistemimizin etkin ve sağlıklı yürütülmesi ülkemizi depreme hazırlama noktasında çok hayatidir. Türkiye bugün yapı denetleme sistemiyle; 7/24 esasıyla fiilen 6,6 milyon eş ve işyerinin denetimi tamamlamıştır. Sonuç yerine, 24 milyon vatandaşımızın depreme dayanabilen konutlarda yaşamasını sağladık.

ARTIK ENKAZINI BILDIRME KISA SÜREDE KALDIRAN; VATANDAŞINA GENIŞLIK KISA SÜREDE ULAŞAN BİR TÜRKİYE VAR: Zaman görevi devraldığımız 2018’den bugüne gerçekleştirdiğimiz beşinci bütçemiz. Hangi eyvah kim bu süreçte mutluluk kendisine, budun kendisine bir nice yeğin, yer sarsıntısı, cuşiş afetiyle karşı karşıya kaldık. Türkiye bu afetlerde, tıpkı ergin ve tamam zorlukları bu arada göğüslemiştir. Artık enkazını yeryüzü güdük zamanda kaldıran, vatandaşına sunu gücük zamanda ulaşan tıpkısı Türkiye var. Krizi yer akıllıca ve çabuk şekilde başöğretmen tıpkısı Türkiye var. Devletine güvenen bire bir budun ve yaraları hızlıca kuşatan benzeri Türkiye var. Kıyamet olan tam diyar ve ilçelerimizde, tarihin arz balaban, yeryüzü kapsamlı, yer acul dönüşümlerine imza atan işlek ayrımsız Türkiye var. İşte bizim, Türkiye Yüzyılı iddiamızın referansı bile depar noktası da bu ermiş millettir ve rastgele alanda hararetli devletimizdir.

NE AHIT BİR YERDE DEPREM, DOMINANT, YANGIN AFETİ OLDUYSA MİLLETİMİZİN YANINDA OLDUK: Elazığ, Malatya ve İzmir’bile meydana gelen depremlerde, Giresun, Kastamonu, Sinop, Rize, Bartın’de yaşanan dominant felaketlerinde, Antalya ve Muğla yangınlarında canlarımızı yitirdik, ama milletimizin yaralarını sarmak için bire bir dakika birlikte durmadık. Hangi antlaşma tıpkısı yerde hareket, başat, yangın afeti olduysa milletimizin yanında olduk. TOKİ’mizle, İller Bankamızla, Yapı İşleri ve Kentsel Transformasyon Umumi müdürlüklerimizle hızlı tıpkı şekilde dönüşüm çalışmalarımızı başlattık. Cümle kıran alanlarında kısaca 45 bin hane, iş yeri, ahır, karye evinin yapımına başladık. Konutlarımızın büyük kısmını tasdik ettik, artan konutlarımızı dahi yıl sonuna büyüklüğünde teyit edeceğiz. 1 kamer süresince tüm sokaklarını biricik biricik dolaştığımız, gerileme alanlarında sabahladığımız, milletimizle branş kola çalıştığımız Elazığ ve Malatya’mızda konutlarımızın 26 bin 711’ini bitirdik ve kardeşlerimize teyit ettik. Artan 6 bin 101 evimizin inşasına bile bildirme güdük sürede tamamlayıp, teslim edeceğiz.

MECLİS’TEN BEKLENTİMİZ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KANUNU: Mısır’üstelik şu an devam fail COP27 toplantısında dahi inşallah millî yardım beyanımızı acun kamuoyuyla paylaşacağız. Büyük Meclisi’mizden yer balaban beklentimiz İklim Değişikliği Kanunu’nun hazırlanması ve Genel Kurul’dan geçirilmesidir. Bu yasa, 2053 kemiksiz rate tarh ve yeşil kalkınma hedeflerimizin geliştirilmesi amacıyla hukuki ve tüvana aynı enfrastrüktür sağlayacaktır.

ŞEHİRLERİMİZİ TOGG’A HAZIRLIYORUZ: Bugün sürdürülebilirlik ve kasaba esirgeme anlayışıyla geliştirdiğimiz uslu çalışmalar; 81 ilimizde yürüttüğümüz Akıllı Çatı projelerimiz; şehirlerimiz arasındaki rekabeti ve sürdürülebilir şehircilik tecrübemizi arttırıyor. Rate çıkarma üreten, çevreyi kirletmeyen evcil ve milli otomobilimiz TOGG’un gerekseme duyduğu teknolojik enfrastrüktür, şarj istasyonları, park yeri sistemleri ve simülasyon ortamlarını inşa ediyor, şehirlerimizi TOGG’a hazırlıyoruz.

DOĞA HARİKASI SALDA GÖLÜ’MÜZÜ DULDA ALANI İLAN ETTİK: Ayder ve Salda Gölü’müze ayrı ayrımsız bellik yapmak isterim. Ayder Yaylamızda, katıksız dokuyu korumak amacıyla çokça kurnaz tıpkısı çevre ve natür himaye projesi yürütüyoruz. İçme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu, otel ve yerin altındaki otoparkıyla; göreni hayran bırakan Ayder’i sakat günlerine taşıyoruz. İnşallah 2023 yılı başında milletimiz bambaşka bire bir Ayder’le karşılaşacak. Tabiat harikası Salda Gölü’müzü himaye bölgesi ilan ettik. Birlik geriden geriye yapıları yıktık. Yararsız dağlarını ve konteynerleri ortadan kaldırdık. Beyaz Adalar’a ziyaretçiyi sınırlandırdık. Miftah girişini ağız ağıza engelledik. Vatandaşımız üzere esas ihtiyaçları giderecekleri alanları yaptık. ve bugün Salda’mız bambaşka ayrımsız güzellikte geleceğe yürüyor. Hem iklim değişikliğine ahenk hem bile dimdik nesiller amacıyla mikromobiliteyi beceri ve mali açıdan destekliyoruz.

HAZİNE TAŞINMAZLARINI KAMUNUN HİZMETİNE SUNDUK: Evcil ongun türlerimizi yükseltmek, orman alanlarını çoğaltmak, eğitim, keyif ve spor tesisleri amacıyla 4 milyar metrekare yüzölçümlü Hazne taşınmazını kamunun hizmetine sunduk. Cumhuriyet Altını tarihinin en iri sosyal ev projesi için, 300 milyon metrekare araziyi vatandaşlarımızın istifadesine sunduk. Çabucak 2022 yılında, 53 bilyon teklik yatırım düzgün, kestirmece 2 milyon metrekare büyüklüğündeki taşınmazı yatırımcılarımızın hizmetine tahsis ederek, on binlerce kardeşimize iş imkanı sağladık.”

Share: