İçişleri Bakanı Soylu’dan AFAD’ın çalışmalarına ilgilendiren videolu paylaşım

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Çağdaş bire bir kıyamet yönetiminden ne olması gerekiyorsa bugün Türkiye’üstelik var. Size hareket veya sel olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimse veremez, ama tıpkı daha kimsenin ‘Nerede bu ihtişam?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.” dedi.

Aristokrat, toplumsal medya hesabından, İçişleri Bakanlığı Kıyamet ve Acil Kapsam Yönetimi Başkanlığının (AFAD) çalışmalarına ilişik açıklamalarda bulundu.

Dünyada kıyamet riski yer erdemli coğrafyalardan birinde yaşadıklarını tamlayan Soylu, çağ boyunca depremlerle, sellerle, heyelanlarla sınandıklarını ve çok iri teessürat yaşadıklarını dile getirdi.

“Yaşanan temas afette vatandaşlarımız mevsuk ve tıpkı o büyüklüğünde bile keskin benzeri istifham sordu, nerede bu izzet?” ifadesini kullanan Aristokrat, şöyle devam etti:

“Bu istifham, afet yönetimine bakışımızı değiştirdi. Türkiye’nin kıyamet geleceğini değiştirdi. 2011’deki Simav ve Van depremleri, 2020’deki Elazığ ve Malatya depremi, Bingöl Karlıova, İran merkezli Van Başkale depremi, İzmir depremi, Giresun sel felaketi, 2021 yılındaki Rize-Artvin dominant afeti, Kastamonu-Sinop-Bartın dominant afeti, Adana, Mersin Ağacı, Antalya, Muğla orman yangınları. Bu yıl yaşanan orman yangınları, hepsinde ihtişam oradaydı. AFAD ekipleri, AFAD koordinasyonunda kamunun bütün kurumları ve kuruluşları, tamam bakanlıklar, sivil cemiyet kuruluşları, Kızılay, polis, cingöz, Çap Su İşleri, karayolları, Çevre Kentçilik, İller Bankası, Türk Silahlı Kuvvetleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı, İl Özel İdareleri, belediyeler, itfaiyeler, hiçbir karambol ve tek gecikme yaşanmadan heybet oradaydı.”

2020 Elazığ depremine çabucak 7 bin 574 personelle engelleme edildiğini aktaran Aristokrat, “35 bine andıran otağ gönderdik. İzmir depreminde çadırlar, konteynerler, 10 bini çok personel, 1500’e mail araçla hep birlikte oradaydık. 2021 yılındaki Muğla orman yangınında 13 bin personelle, Sazak yangınına 726 personel, tıpkısı zamanda helikopterler, arazözler…” dedi.

“Vatandaşımıza tek şeyin sıkıntısını yahut eksikliğini çektirmedik”

Gün Batısı Karadeniz başat felaketine 1500’e andıran miftah, 12 bine andıran personel, 26 helikopter, korvet, 14 sahil düzenlilik botuyla müdahale edildiğini hatırlatan Aristokrat, Adana orman yangınında ise çabucak 3 bin 222 boşaltma gerçekleştirildiğini bildirdi.

“Antalya orman yangınında uçaklar, helikopterler, arazözler, hisse senedi makineleri yeniden 10 bine andıran personel, bine andıran çevirici ve itfaiye araçları, vatandaşımızın ve ormanlarımızın yanında oldu” bilgisini de paylaşan Vekil Soylu, şu açıklamalarda bulundu:

“Artvin ve Rize yeğin afetinde 568 vatandaşımızı tahliye ettik. Gene binlerce personel yine 1500’e andıran araçla afete engelleme ettik. Bütün bu saydığım ve sayamadığım, battaniye dağıtmaktan tutun, 3 sefer sıcak yemek çıkarmaya büyüklüğünde pek çok zindelik yaparken hiçbir karışıklık, kerem yerine hiçbir panik yaşamadık. Afetzedeleri yeri geldi helikopterle çatıdan aldık. Yeri geldi şayet benzeri köy yerleşim yerinde canlılık yoksa oraya helikopterle jeneratör indirdik, günlük derman, ekmek, besin getirdik. Yeri geldi sahil düzenlilik gemileri ile kıyıdan tahliyeler yaptık. Ne çerge hangi battaniye hangi soba ne SAVUŞMAK hangi ruba, vatandaşımıza tek şeyin sıkıntısını yahut eksikliğini çektirmedik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yönettiği tek afette Cenabıhak’a haddinden fazla şükür ‘Nerede bu çap?’ cümlesini tek duymadık. Onun yerine yegâne benzeri tam duyduk, Allah devletten ve milletten razı olsun.”

“Bu noktaya nasıl geldik?”

“Peki bu noktaya kuşkusuz geldik?” sorusunu soran İçişleri Bakanı Aristokrat, 2009’dahi Cumhur Reisi Erdoğan’ın vizyonu ve talimatlarıyla AFAD Başkanlığını kurduklarını bildirdi.

Böylece, kıyamet yönetiminde şok tıpkı strateji oluşturduklarını vurgulayan Soylu, “Yalnız enkazdan maltalık yetirmek değil, afet öncesi, afet yadigâr ve afet sonrası iyileştirme adına totaliter aynı facia yönetimi oluşturduk.” dedi.

Afet öncesi tedarik için çalışkan kampanyalar yaptıklarını belirten Soylu, 2020’nin facia hazırlık yılı olduğunu hatırlattı.

Aristokrat, geçen yılı dahi kıyamet terbiye yılı zar ettiklerini anımsatarak, 56 milyon kişiye facia farkındalığı ile ulaştıklarını söyledi. 2022’yi ise tatbikat yılı kendisine ilan ettiklerini bildiren Nazır Aristokrat, 51 bini meslek tatbikatı tutmak amacıyla 57 bin 400 tatbikat yaptıklarını dile getirdi.

Erzurum Kış Tatbikatı, Trabzon’dahi hâkim ve sivri tatbikatı, Antalya’birlikte orman yangını tatbikatı, Kütahya’dahi maden tatbikatı, İstanbul Kağıthane’bile sarsıntı tatbikatı ve birçok kullanılmamış tatbikatı bu yıl içre gerçekleştirdiklerini nâkil Nazır Soylu, son teşrin kocaoğlan amacıyla bile “Türkiye Sarsıntı Yadigâr Tatbikatı”nı planladıklarını bildirdi.

Hazırlık anlamında çokça özel ayrımsız akademik iş gerçekleştirdiklerini anlatan Soylu, 81 ilin parçalanmamış risklerini gözeterek, gelişigüzel ilde risk azaltma planlarını tamamladıklarını söyledi. Bunları hem akademisyenlerle hem kamu yoluyla uygulayıcılarla, üniversitelerle ve yerli yönetimlerle bütün birlikte gerçekleştirdiklerinin altını çizen Aristokrat, demin bile bu planların takip ve değerlendirme ayağını yürüttüklerini kaydetti.

Öte yandan kıyamet engelleme kapsamında da yüce çalışmaları olduğunu belirten Soylu, temas şeyden ilk Türkiye Afet Engelleme Planı’nı oluşturduklarını ve bunu daim yerine güncellediklerini vurguladı.

Sonuç 3 yıldaki umum afetlere bu cazibe çerçevesinde engelleme ettiklerini ve hiçbir ülkü yaşamadıklarını ifade fail Aristokrat, Türkiye Kıran Müdahale Planıyla amme ve sivil toplumun bilcümle gücünün, afet takkadak biricik benzeri vücut gibi ahenk içinde çalıştığını söyledi.

“Gönüllü sayısı 562 bine ulaştı”

Mavera yandan, AFAD Gönüllülük sistemini kurduklarını ve gönüllü sayısının 562 bine ulaştığını belirten Aristokrat, “Bir eksantrik yeniliğimiz kontrol istirdat ekipleri ile ilgili. Bu ekiplere eğitim bilimi verilip AFAD çatısı altında seçkin biri akredite edildi. Halen Türkiye’dahi akreditasyon almış kontrol kurtarma ekibi sayısı 61. Polisimizin SILI arama istirdat, jandarmamızın Açıkgöz Taharri Istirdat timleri var.” diye konuştu.

Toplam personel sayısını yükselttiklerini, 81 el müdürlüğünde 27 lojistik, 54 de bindi deposu bulunduğunun altını çizen Icra Vekili Aristokrat, şunları kaydetti:

“Bunun haricinde hareket makinelerimiz ve araçlarımız var. Depolarımızda tek eksiğimiz olmadığı gibi buralardaki malzemeleri muhtemelen periyotlarla yeniliyoruz. Üçüncü olarak birlikte facia sonrası düzeltme çalışmalarımız var. Çıktı konteynırlar, çerge kentler birden onların yerini düzlük afetzedelere birinci yılında evlerini tasdik etmeye başlıyoruz. Afetlerin tezce peşi sıra nakdi yardımlar, hasar ödemeleri, hasar tespitleri tehirsiz gerçekleştiriliyor. Serencam 3 yıldaki hararet ve sellerden muhit hep 617 milyon lira hasar ödemesi yaptık. 83 bin afetzedeye 488 milyon nakdi yardım, yıkım ve çöküntü tahammül üzere 98 milyon ve götürüm duvarları amacıyla hakikaten eke harcamalar gerçekleştirdik.

58 bin 320 adet afet konutunun inşaatına başladık. Mekân ve Şehircilik Bakanlığımızla TOKİ ile 31 bin 133 konutun adalet sahiplerine teslimatını yaptık. 21 bin 905 konutun inşaatına bitmeme ediliyor. Türkiye Kıran Riziko Azaltma Planı (TARAP), Türkiye Kıyamet Müdahale Planı (TAMP) ve Türkiye Kıyamet Sonrası İyileştirme Planı (TASİP). Adımlarımızı bu 3 çekim çerçevesinde atıyoruz ve akıbet alıyoruz. Bunun yanında vatandaşlarımıza dokunan AFAD etkin kabil uygulamalarımız, kıyamet yönetimini kolaylaştıran AYDES gibi sayısal zir yapılarımız var. Gündeş bir kıyamet yönetiminden hangi olması gerekiyorsa bugün Türkiye’de var. Size zelzele yahut hâkim olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimse veremez, ama tıpkısı elan kimsenin ‘Nerede bu fehamet?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.”

Share: