İç Anadolu’da 7 ilde Gaziler Günü törenlerle kutlandı

Gaziler Haset zımnında Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Kırşehir, Sivas, Kayseri ve Yozgat’ta tören gerçekleştirildi.

Nevşehir Şehitlik Parkı’ndaki törende, Vali İnci Sezer Becel, Belediye Reisi Mehmet Savran ile Nevşehir Vatan Şehitleri ve Gazileri Derneği Başkanı Ramazan Çiftçi, Atatürk büstüne çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra korku atışı yapıldı.

Törende, ebediyete irfan etmiş gaziler ve şüheda için Kur’an-ı Eli Açık okundu.

Maraba, programdaki konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusunun, işgalcileri Polatlı selim mağlup ettiğini belirterek, 19 Eylül’ün kahramanlıkla taçlanan bire bir dönem olduğunu tabir etti.

Niğde

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı törende, Vali Mustafa Antrenör, Belediye Başkanı Emrah Özdemir ile Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Niğde Şubesi Başkanı Hasan İpek, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı, istinkâf etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İpek, törende yaptığı konuşmada, yekpare gazilerin gününü kutlayarak, “Cemaziyelevvel olduğu kabil zaman de tıpkı inançla, bu aziz vatanın birliği, bölünmezliği ve millî değerlerine saldıranlara cebin her ahit kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Şehit ve gazi atılmak büyüklüğünde sunturlu tıpkı fehva olmaz. Martir nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.” dedi.

Kırıkkale

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının peşi sıra utanmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İstihkam Binbaşı Caner Enerjik, günün medlul ve önemini belirten müzakere yaptı.

Buradaki törene, Ilbay Bülent Tekbıyıkoğlu, CHP Kırıkkale Saylav Ahmet Önal, Şehremini Mehmet Saygılı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Uca Durmuş, tören düzeni üyeleri, martir yakınları ve gaziler katıldı.

Kırıkkale Şehitliği’nde bitmeme fail programda, ürkmek atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Alicenap tilavetinin peşi sıra yakarış edildi.

Şeref defterini imzalayan Ilbay Tekbıyıkoğlu, ülkenin bağımsızlığı ve geleceği uğruna faik fariza anlayışıyla yiğitçe savaş ederek, bu yolda hayatlarını feda fail ermiş şüheda, alp gaziler ve ailelerinin çekicilik kaynakları olduğunu belirtti.

Tören, Tekbıyıkoğlu, Saygılı ve beraberindekilerin, martir mezarlarına karanfil bırakmasıyla sona erdi.

Kırşehir

Kırşehir’birlikte, Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından ocumak duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törende mütekellim Türkiye Harp Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimler Derneği Kırşehir Büro Başkanı Bahattin Kayaç, şerif değerler önünde savaşım ederek canını ortaya koyma fedakarlığını ifade fail gaza anlayışının tarih boyunca milletin ehil olmakla iftihar ettiği yeryüzü büyük hasletlerden olduğunu dile getirdi.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara bile kahramanlıklarıyla gururlandıran şehit ve gazilerin ebediyete kadar unutulmayacağını söyledi.

Törene, YANLIŞSIZ Parti Kırşehir Saylav Mustafa Kendirli, Kırşehir Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, ofis müdürleri, martir ve gazi dernekleri başkanları ile gaziler katıldı.

Sivas

Sivas Valisi Yılmayan Balkır, 5. Piyade Yetişek Liva Başbuğ Vekili Piyade Albay Önder Özcan, Belediye Başkanı Hilmi Bilimci, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı, Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Sarban, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Balkır, il izzetinefis defterini imzalayarak günün önemine dair istişare yaptı.

Törene, DÜRÜST Parti Sivas Mebus Semiha Çiftçi, daire müdürleri ile protokol üyeleri katıldı.

Etkinlik, gaziler onuruna sunulan yemekle serencam buldu.

Kayseri

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende Vali Gökmen Çiçek, Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Haldun Taşan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Osman Balcı, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Balcı, törende yaptığı konuşmada, gazilere seslenerek, “Sizler bildirme şişman gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ateş parçası birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimizle gelişigüzel Cumhuriyet’imizin teminatı ve asıl taşlarısınız.” diyerek konuştu.

Törende ortaöğretim öğrencisi Kutay Müşkül, koşuk okudu.

Buradaki törenin arkası sıra izlence, Kartal Şehitliği’nde devam etti.

Yozgat

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Bitirmiş Komutanlığında memur Güllabi Üsteğmen İzzet

Görenli, günün mana ve önemini tamlayan enformasyon yaptı.

Daha sonraları Ilbay Aydın Çelik ve yer protokolü, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği’ni konuşma etti.

Program, martir yakınları ve gazilere sunulan yemekle sona erdi.Share: