İbn-i Sina ve Kardeş Evran Veli’nin anadan görme tıp uygulamaları kongrede değerlendirilecek

Kırşehir Cömert Evran Üniversitesince (KAEÜ) düzenlenen 2. Uluslararası Ahi Evran Tıp ve Esenlik Bilimleri Kongresi’nde İbn-i Sina ve Kardeş Evran Veli’nin anadan görme ve tamamlayan tıp uygulamaları ele alınacak.

KAEÜ Rektörü Prof. Dr. Yurt Karakaya, rektörlük binasında düzenlediği basın toplantısında, üniversitenin jeotermal ve tarım alanında uçucu seçilmesinden bilahare afiyet alanında 3 faklı projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Bunlardan birinin da “Anadan Görme ve Tamamlayan Tababet Uygulama ve Araştırı Merkezi Projesi” olduğunu vurgulayan Karakaya, Arsıulusal Ahi Evran Tıp ve Esenlik Bilimleri Kongresi’ni dahi bu kapsamda planladıklarını dile getirdi.

Kardeş Evran Veli’nin Ahiliğin kurucusu olmasının birlikte hikmet, tıp ve kimya alanında dahi iş yaptığını, İbn-i Sina’nın hem felsefeci hem bile şişman aynı hekim olarak bilindiğini vurgulayan Karakaya, bu nedenle kongrenin temasını “İbni Sina’dan Ahi Evran’a Doğadan Gelen Iflah” kendisine belirlediklerini aktardı.

Karakaya, 17-19 Kasım’dahi gerçekleştirilecek kongrede geleneksel ve tamamlayan tababet alanındaki uygulamaların ele alınacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Cömert Evran, yalnız teşkilatlanma yapmamış bire bir zamanda teorik ilimlerden felsefe, tababet ve kimya ilmiyle bile uğraşmış. Bizim bu kongredeki amacımız Kardeş Evran Veli’yi bu yönüyle de öne çıkarıp tababet alanındaki çalışmalarını ilmî çalışmalarla tayyetmek ve gençlerimizin nazarına sunmak. Kongreye ateş parçası tıpkısı katılma bekliyoruz. 30 farklı alanda oluşturulacak 12 oturumda yapılacak çalışmaya millî ve uluslararası alanda tıpkısı haddinden fazla katılımcıyı beklemekteyiz. Bu alanda çalışan akademisyenleri kongremize nida ediyoruz.”

Share: