Henüz mebzul tıpkısı uyku için bunlardan uzak durun

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

İyi ve birinci sınıf bir dalgı, yüksek gerginlik, bunluk, his hastalıkları ve damla üzere birçok tıbbi sayrılık riskini minimuma indirmenize yardımcı tamam. Ayrıca, gür ayrımsız uyku elan mebzul odaklanmanızı ve henüz eli nimetli bire bir başarım göstermenizi sağlar. Birinci Sınıf aynı dalgı amacıyla ise gâh yiyecek ve içeceklere dikkat etmeniz gerekir.

Fortune’dan Alexa Mikhail’in haberine göre, bazı yiyecekler daha aceleci uykuya dalmanıza koruyucu olurken bazıları ise sizi güllabi tutabilir, uyku döngünüzü bozabilir ve aymazlık kalitenizi hırçın etkileyebilir. Uzmanlar, uyumaya kadar sabık nazik saatlerde bazen eşya ve içeceklerden ırak durulması gerektiğinin altını çiziyor.

Kafeini doğru saatte almalısınız

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, Ohio State Üniversitesi Wexner Medical Center’dan Kristine Dilley, yatmadan şeş saat evvel kahveden kaçınmayı öneriyor. Dilley, “Vücudun tüketilen kafeini işlemesi ve beyninde kaldırması şeş ila sekiz saat sürebilir” diyor. Columbia Üniversitesi Irving Medical’den Dr. Marie-Pierre St-Onge ise bazı insanların yaşlandıkça kafeine karşı henüz duyar kuzuluk geldiklerini ve vücutlarının kafeini hizmet etmek amacıyla sekiz saatten çok zamana gerekseme duyabildiklerini söylüyor. St-Onge, kafein kabul etme saatinin yaşa bakarak tahavvül gösterebileceğini belirtiyor.

Alkol gaflet uykusu döngüsünü bozuyor

Dilley, alkolün ilkin uykuya dalmayı kolaylaştırsa dahi genelde aymazlık kalitesini düşürdüğünü söylüyor. Dilley, “Alkol tüketimi kesif uyanmaya ve ağır uyku döngülerini kaçırmaya bozukluk olduğundan, uykunuzun ikinci yarısı muhtemelen daha fazla kesintiye uğrayacak ve garip rüyalarla meşgul olacak” diyor. Dilley, akşam ezanı saatlerinde içeceğiniz tıpkı içki kokteyli, akşam yemeğiyle alay malay değerlendirmeyi düşünmenizi başvuru ediyor.

Çokça aşındırmak uykuya dalmayı zorlaştırıyor

Yatmadan iki ila üç saat önceye kadar tıka basa aşındırmak, uykuya dalmanızı daha tahakküm ağıl getirebiliyor. Uzmanlar, ışıkları kapatmadan evvel yenmek amacıyla kendinize zaman ayırmanız gerektiğini söylüyor.

Dilley, ““Bir Nice adam, akşamları henüz doyurucu benzeri aşındırmak üzere ısın tasarrufu yazmak adına zaman boyunca yedikleri öğünleri ve atıştırmalıkları azaltıyor. Bu hatalı ayrımsız formül olabilir ve izansız tepebilir. Geç saatte meşbu meşbu kemirmek sizi şişkin hissettirebilir. Antrparantez mide ekşimesi yahut benimseyememe olasılığını üstelik artırır” şeklinde konuşuyor. Dilley, kalorilerinizi devir boyunca daha eşit aynı şekilde dağıtmanın ve kendinize devir ayırarak akşam ezanı yemeğinin tadını çıkarmanın daha dosdoğru bire bir gaflet anlamına geleceğini söylüyor.

Semiz yiyecekler modüler uykuya hastalık benzer

Yatmadan gücük süre önceki kaçınmanız müstelzim şeylerin başında yağ oranı faziletli yiyecekler geliyor. Dilley, “Çokça miktarda yağ sindirimi yavaşlamasına ve işkembe ekşimesine hastalık olabiliyor. Bu, erinçsiz hissetmenize öğün açabilir ve uyku kalitenizi zıt etkileyebilir” diyor. Dilley ayrıca, yüksek besili yiyeceklerin günün ilerleyici saatlerinde tüketilmesinin günlük ritminizi bozarak parçalanmış uykuya misil açabileceğini öne süren araştırmalar olduğuna dahi dikkat çekiyor.

Baharatlı yiyecekler hazımsızlık riski taşıyor

Dilley’e bakarak baharatlı yiyecekler benimseyememe ve mide ekşimesini tetikleme riski taşıyor. “Dilley, “Bu nedenle baharatlı yiyecekleri dövmek üzere yatmadan evvel birkaç saatten çok zamana ihtiyacınız olanaklı” diyor. Uzmanlar bu hayat tarzı ve beslenme değişikliklerinin sunu haddinden fazla gaflet uykusu hijyeni uygulamalarıyla eşleştirildiğinde çalışkan olduğunu söylüyor.

Aymazlık hijyeni uygulamalarına ilgi gösterin

Michigan Üniversitesi Tagaddi Bilimleri Uzmanı Erica Jansen, “Uykuyu damarı bozuk etkileyebilecek belirli şart ve içecekler olduğuna dayalı kanıtlarımız olsa bile, bunu genel anlamda mıhlı aymazlık alışkanlıkları tekvin bağlamında düşünmeliyiz” diyor. Jansen’e göre dosdoğru ve birinci sınıf tıpkı uyku üzere yiyecek içme alışkanlıklarımız dışında dahi yapmamız gerekenler bulunuyor.

Jansen, “Yatmadan ilk teknolojik cihazları durdurmak, sakin ve rahatlatıcı tıpkısı yatma rutinine iyesi olmak, daldırmak için serin ve bed bir düz tercih etmek ve bol tıpkısı gaflet uykusu ortamına iyesi olmak üzere yöntemler birlikte nitelikli tıpkı aymazlık için yedikleriniz ve içtikleriniz büyüklüğünde önemlidir” diyor.

Jansen “Antrparantez devir içinde yaptığınız şeyler, sabahları ışığa maruz kalma, fiziki aktiviteleri hayatınıza hangi sıklıkla dahil edebildiğiniz ve hayatınızdaki gerçek ruhsal gerilim faktörlerini düzen şekliniz bile araç ve içeceklerin yanı sıra dimdik ayrımsız gaflet girmek için nazik öneme sahiptir” şeklinde konuşuyor.

Uykusuzluk kalp krizi riskini artırıyor

 

Uykusuzluk, türlü 2 diyabet riskini artırıyor!

 

Uykunuz risk eğiliminizi belirliyor

 

Gaflet Uykusu süresi genişlik yüksek ülkeler

 

Share: