Hekim, 7 maaş doğan bebekle irsal edildiği kente gitti

KARS’ta Harakani Hastanesi’nde 7 aylıkken dünyaya mevrut ve gözünde körlüğe nöbet açabilecek prematüre retinopatisi (Rop) hastalığı olup olmadığının teşhisi amacıyla Erzurum’a atıf edilen Eylül bebeği, yıpranmamış doğan uzmanı Serkan Özkan yalnız bırakmadı. Özkan, “Benim kızım da 600 gram doğdu. berenarı bu hassasiyetlere finans biriyim. Gelmem akıllıca olduğu üzere geldim. Hastalığın takibi yetişkin. O yüzden doğduktan 1 ay sonra bu muayenenin yapılması gerekiyor” dedi.

Digor ilçesine sınırlı Hisarönü köyünde güçlü Sibel-Tayfur Kerekli çiftinin ikinci çocukları henüz 29 haftalıkken Kars Harakani Hastanesi’nde sezaryen ameliyatla 1300 gram kendisine dünyaya geldi. Ilkgüz ismi verilen ve kuvöze alınan bebek, tedavisini üstlenen kullanılmamış doğan uzmanı hekim Serhat Özkan ve keyif çalışanlarının çabası sonucu benzeri ayda 1700-1750 grama ulaştı. Özkan, 8 maaş olan bebeği er doğan çocuklarda gelişen ve körlüğe etken olan prematüre retinopatisi kendisine bilinen ‘Rop’ hastalığının olup olmadığının teşhisi için Atatürk Üniversitesi Araştırı Hastanesi’ne atıf etti.

BEBEKLE BİRLİKTE ERZURUM’A GELDİÖzkan, kuvözde tutulan bebeğin ambulansla yapılacak yolculuğunda riziko olduğu amacıyla yanında Erzurum’a gitmeye karar verdi. Bebekle ambulansa binen Özkan, keyif ekibiyle birlikte kestirmece 205 kilometrelik yolu katederek Erzurum’a ulaştı. Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Ivedi Servisi uğrunda müstelzim hazırlıklar yapıldıktan sonra çağa, lüzumlu muayenenin yapılması üzere keyif ekibi aracılığıyla ayn kliniğine götürüldü. Öz kızının üstelik 600 gram olarak dünyaya geldiğini tamlayan Özkan, “oldukça bu hassasiyetlere dünyalık biriyim. Gelmem doğruydu. Etraflı tıpkısı proses, burada araştırma olacak, yine idraksiz dönecek. 7-8 saatlik bir süreç. Gelmem akıllıca olduğu amacıyla geldim. Bebek, 29 haftalıkken 1300 gram adına doğdu. Kestirmece bire bir mahiye tedavi süreci oldu ve muayyen tedavileri aldı, büyüttük biraz. 1700-1750 gram civarına ulaştı. Rop muayenesi dediğimiz haddinden fazla hasis doğan bebeklere ayn hekimlerinin yaptığı muayene var. Onu yapacak elan tecrübeli hekimler Erzurum’bile. Onun üzere buraya sevk ettik. Nakil birlikte alıngan olduğu amacıyla, genişlik ufak ayrımsız hatada çocuğu kaybetme riski olduğu için bu arada hulul gereği hissettik” diye niteleyerek konuştu.Rop hastalığının erkendoğan dünyaya mevrut bebeklerin gözlerinde gelişebildiğini aktaran Özkan, “Hastalığın takibi balaban. Şayet izleme edilmezse yenirce gelişebilir. Izleme edilirse önüne geçilebilen benzeri çor. O yüzden doğduktan 1 kamer sonra bu muayenenin yapılması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Araştırı hastanesi göz kliniğine götürülen Ilkgüz çağa, uzman hekimler eliyle yapılacak Rop muayenesi sonrası gine ambulansla Kars’a götürülecek.

Share: