HDP’li Semra Evire Çevire hakkındaki savca kabul edildi

Dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonra ancak dışına kaçmaya çalışırken yakalanan HDP Diyarbakır Saylav Semra Evire Çevire üzerine “silahlı terör örgütüne uzuv oluşmak” suçundan 15 yıla kadar dam cezası maksut savca kabul edildi.

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Milletvekili Suçları Anket Bürosunca hazırlanan ve Ankara 22. Tehlikeli Ukubet Mahkemesi vasıtasıyla akseptans edilen 58 sayfalık iddianame, Semra Fena Hâlde’in üzerine mukayyet telefonun, işsiz arkaç getirilen bölücü yıldırı örgütü mensuplarından ele geçirilen sıcaklıkölçer defterinde yazılmış olduğu belirtildi.

İddianamede, ölmüş ele geçirilen teşkilat mensuplarının sayısal materyallerindeki incelemede, yıldırı örgütü PKK/KCK üyesi olan 29 April 2017’birlikte Adıyaman Şekil Akçalı Köyü kırsalında öldürülmüş “Melati Zülfikar” harf ünlü Volkan Sağanak ile Iyice’in Irak’ın kuzeyinde mevcut örgüt kamplarında, örgüt üyelerinin giydiği kamuflaj ile fariğ fotoğrafları bulunduğu, gine teröristlerin barındığı çadırda Boğanak ile sarılarak çekildikleri fotoğrafları belirleme edildiği bildirildi.

İddianamede, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hesaplı bir soruşturmada anlatım veren “Öncesizlik” harf isimli bilinmedik tanığın Evire Çevire hakkındaki terör örgütü üyesi olduğuna yönelik beyanı ve canlandırma tutanağı ile Adıyaman Cumhuriyet Altını Başsavcılığının soruşturmasında rapor veren tanık Hasan D’nin birlikte beyanına düz verildi.

Fena Hâlde’in terör örgütü kamplarına gittiği ve teşkilat üyesi Bora yoluyla gönderilen meçhul mesajları aldığı kaydedilen iddianamede, sanığın sıkı dışına huruç kayıtları birlikte yer aldı.

İddianamede, Adamakıllı’in, elverişsiz dışına kaçmaya çalışırken “Mehtap Şahan” namına aranje yapmacıklı kimlik ve tanınmamak için kılık değiştirmiş şekilde yakalandığı anlatıldı.

Adamakıllı’in PKK/KCK ile organik bağının bulunduğu, örgütsel hiyerarşi içerisinde yer aldığına yönelik skala, süreklilik ve derya şartlarının bulunduğuna dair ehliyetli delilin elde edildiğini tamlanan iddianamede, sanığın “silahlı terör örgütüne organ gelmek” suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılması istendi.

Yurt dışına kaçarken yakalanmıştı

Adıyaman’birlikte 2017’de yıldırı örgütü PKK’ya müteveccih çekicilik destekli operasyonda aylak hale getirilen yıldırıcı Volkan Sağanak’nın cep telefonunda, HDP Saylav Adamakıllı ile fotoğraflarının bulunması üzerine Iyicene üzerine soruşturma başlatılmıştı.

Anket kapsamında, Başsavcılığın talebi konusunda Güzel’in dokunulmazlığı TBMM eliyle kaldırılmıştı.

İfadesi gönüllenmek için çıkarılan davetiyeye cevap vermeyen ve adresinde bulunamayan Iyice karşı yakalama kararı çıkarıldı.

Pir’in, “yıldırı teşekkül üyesi oluşmak” ve “örgüt propagandası yazmak” suçlarından 22 sene 3 kamer hapis cezasına çarptırılan eski HDP Saylav Leyla Güven’i Diyarbakır’daki evinde sakladığı birlikte ortaya çıkmıştı.

Semra Pir, 2 Eylül’birlikte ötekisi yerine düzenlenen yapmacıklı kimlikle İstanbul’dan Edirne’ye giderken yakalanmıştı.

Share: