HDP’li Semra Domuzuna hakkındaki iddianame akseptans edildi

Dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonradan sınırlı dışına kaçmak isterken yakalanan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Domuzuna için “silahlı terör örgütüne üye oluşmak” suçundan 15 yıla kadar kodes talebiyle hazırlanan iddianame, Ankara 22. Bati Ukubet Mahkemesince akseptans edildi. İddianamede, Fena Hâlde’in konusunda kayıtlı telefonun maktul terör örgütü mensuplarından ele geçirilen nokta defterinde meydan aldığı belirtildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Saylav Suçları Soruşturma Bürosunca hazırlanan ve mahkemece akseptans edilen 58 sayfalık iddianamede, ölmüş ele geçirilen teşekkül mensuplarının dijital materyallerinde yapılan incelemede yıldırı örgütü PKK/KCK üyesi olan ve Adıyaman’da 29 Nisan 2017’birlikte etkisiz arkaç getirilen “Melati Zülfikar” kod isimli Volkan Sağanak ile Semra Evire Çevire’in Irak’ta mevcut örgüte ilişik kamplarda teşekkül üyelerine ilgili kamuflaj ile fariğ fotoğrafları bulunduğu, gine teröristlerin yaşamlarını sürdürdüğü çadırda PKK/KCK üyesi olan Yanardağ Sağanak ile sarılmış halde fotoğraflarının tayin edildiği belirtildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hesaplı bir soruşturmada tabir veren “Ezel” harf adlı gizli tanığın Iyice hakkındaki yıldırı örgütü üyesi olduğuna yönelik beyanı ve kişileştirme tutanağı ile Adıyaman Cumhuriyet Altını Başsavcılığının soruşturmasında tabir veren tanık Hasan D.’nin birlikte beyanına vadi verildi. Semra Güzel’in terör örgütüne ilişik kamplara gittiği ve teşkilat üyesi Yanardağ Boğanak’dan bilinmez mesajlar aldığı kaydedildi. İddianamede, Iyice’in mikro dışına kaçmaya çalışırken tanınmamak üzere suret değiştirmiş şekilde “Ay Işığı Şahan” ismine aranje cali kimlikle yakalandığı anlatıldı.

7 yıl 6 aydan 15 yıla büyüklüğünde hapsi talep edildi

İddianamede, Semra Iyicene’in PKK/KCK ile bağının bulunduğu, örgütsel aşama sırası içerisinde vadi aldığına yönelik yelpaze, devamlılık ve çokluk şartlarının bulunduğuna dair tam delilin elde edildiği belirtildi. Sanığın ‘silahlı yıldırı örgütüne unsur oluşmak’ suçundan 7 sene 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması temenni edildi.

2017’üstelik Adıyaman’üstelik terör örgütü PKK’ya müteveccih düzenlenen hava destekli operasyonda etkisiz ayla getirilen terör örgütü üyesi Yanardağ Bora’nın zatî çökertme telefonunda HDP Mebus Güzelce ile fotoğraflarının bulunması konusunda Fena Hâlde üzerine anket başlatılmıştı. Anket çerçevesinde başsavcılığın talebi üstüne Domuzuna’in dokunulmazlığı TBMM yoluyla kaldırılmıştı. İfadesi kırılmak üzere çıkarılan çağrıya yanıt vermeyen ve adresinde bulunamayan Fena Hâlde karşı yakalama kararı çıkarılmıştı. Semra Evire Çevire’in “terör teşekkül üyesi doğmak” ve “teşkilat propagandası fethetmek” suçlarından 22 sene 3 kamer mapus cezasına çarptırılan eski HDP Mebus Leyla Güven’i Diyarbakır’daki evinde sakladığı bile ortaya çıkmıştı. Semra Evire Çevire, 2 Eylül’bile ev dışına kaçmak amacıyla İstanbul’dan Edirne’ye giderken düzme kimlikle ve foto değiştirmiş kendisine yakalanmıştı. – ANKARA

Share: