Hayme Esas 741. kez anıldı

Hayme Asıl 741. el anıldı

KÜTAHYA Kütahya’nın Domaniç ilçesine mecbur Çarşamba köyünde düzenlenen Hayme Asıl’yı Ihtifal ve Kafile Şenlikleri vahim katılımla gerçekleştirildi.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Esas (Şevket Temel), 741. kere planlı programla anıldı. Çarşamba köyünde başlayan programa Kütahya Valisi Uca Polat ve İl Protokolü, Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, Ekin ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile MHP Evcil Yönetimlerden Sorumlu Umumi Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, DOĞRU Öğür Kütahya milletvekilleri İshak Gazel, Ceyda Kilolu Erenler, MHP Kütahya Mebus Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Mebus Yüce Fazıl Etçi, Kütahya Şehremini Prof. Dr. Bilen Işık ve binlerce vatandaş katıldı. Resmi merasim öncesi TRT sanatçıları Türk Tasavvuf Müziği ve ilahi dinletisi sundular. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile resmen başlayan tören, Kur’an-ı Semih tilaveti ve Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duasıyla açıldı.

Kütahya Valisi Mürtefi Çelik, yaptığı konuşmada, “Hayme Asıl, Konya- Karaman’dahi Zübeyde Hatun, Kütahya’dahi Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’birlikte Şerife Bacı, Erzurum’da Aba Hanım, Malatya’üstelik Songül Ilçebay, Gölbaşı’nda Bağlam Sezen, Çorum’üstelik Aybüke sarıklı, Diyarbakır’de enik nöbeti tutan cesur analardır. Hayme Anne’mızın türbesine gittiğinizde, kapıda, bir küçümseme karşılar sizi. O güya Atatürk şöyle der, ‘Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha şişman işler beğenmek üzere kendinde güç bulacaktır’ der. Zaman burada bir arada oluşumuzun sebebi dahi işte bu his ve düşüncedir. Eğer ecdadımızı tanır, bilir, anlar ve buna göre benzeri duruş ve buyuru gösterebilirsek geleceğimizi birlikte güvenle düz yazı ederiz. Bu sene burada Hayme Temel’yı 741. kere anarken Domaniç’in birlikte düşman işgalinden kurtuluşunun de 100. yılını kutluyoruz” dedi.

Hars ve Turizm Vekil Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Hayme Temel’nın tıpkısı zamanda devletin bekası adına verilen emeğin yeryüzü şanlı örneklerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Hayme Anamız infisah noktasına kayı boyunu ayağa kaldırarak Domaniç’e büyüklüğünde selametle getirmesiydi. Devletin bekası hesabına o ulu mücadeleye vermeseydi, bağımsızlıktan söz etmek türlü olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir ki Osmanlı devletimiz varlığı ile üç kıtaya yedi cihana hükmetmiş, toprak Türk’e vatan kılınmıştır. Onun cefakar hakim ve asaletli gönlü kadınlarımıza ilham olmuş, asırlar sonra dahi cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan bir ufuktur o, iman ile idealini var fail, akide ile tarihi abat fail benzeri kadım şahsiyettir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arkası sıra, tayf düz Domaniç halkiyat gösterisi ve arkası sıra atlı okçuluk ekiplerinin gösterileri ile bitmeme eden ziyafet, Söğüt’e temsili kafile yürüyüşü ile son buldu.Share: