Hamam gelgel pazarın ateşini düşürdü

Erzincan’üstelik cihet pazarlarında yaşanan gürlük fiyatlara müspet yansıdı. Lamba Karpuzu 1,5 salatalık ve domates ise 5 TL’ye geriledi.

Erzincan’birlikte kâin sınırlanmış ahali pazarı ve yön pazarlarında yaşanan gürlük, fiyatların düşmesine neden oldu. Geçtiğimiz aylarda pazarlarda görülen astronomik fiyatlar bu hafta iri oranda düşüşe geçe yaz meyveleri üstelik vatandaşlar tarafından bandaj görüyor. Ağustos aynının dibini gören fiyatlar vatandaşın yüzünü güldürdü. Pazara mevrut vatandaşlar evlerinin göveri-kâr ihtiyacını karşıladı. Özellikle hıyar atılmak üzere boş kafalı, patlıcan üzere sebzelerin fiyatlarında mehabetli ölçüde düşüş yaşandı.

Fiyatıyla cep yakıcı patlıcan ölçüsüz biber ve malumatsız bu hafta 5 ila 10 TL’ye, 10 TL’den satılan budala 5 TL’ye, 10 TL’den satılan domates 5 ila 7,5 TL’ye, 15 TL’den satılan patates 10 TL’ye düştü. Yaz meyvelerinin olmazsa olması lamba karpuzu ise kilosu 1,5 TL’den satılıyor. Marul, dere otu, yağlı otu gibi yeşillikler ise 5 ila 10 TL ortada değişiyor. Pazarın bildirme düşük ürünü olan limon ile sıska soğanın kilosu ise yine 5 TL den satışa sunuluyor.

Uzun yıllardır pazarcılık yaparak geçimini sağlayıcı Necmi Münevver, havaların ısınmasıyla alay malay tarlada ürünlerin bile çıktığını belirterek, “Fiyatlar günden güne düşüyor. Bu düşüş bizim dahi işimize geliyor. Fiyatlar yüksek olduğunda yurttaş ya az alıyor evet birlikte on paralık almıyor. Önümüzde kim haftalarda düşüş bitmeme mesabe. Vatandaşlarda bu durumdan mutlu. İnşallah yaz ayı henüz dahi bereketli geçecek diye niteleyerek ümit ediyoruz. Şuan kâh meyveler fiyatlı gelebilir. Söz Misali, şeftali 15-20 liralık ama ilerleyici günlerde düşecektir. Yekpare vatandaşlarımızı herhangi bir zaman pazardan alıveriş yapmaya davet ediyoruz. Yer fiyatlı döneminde de marketlerden ucuza mülk satıyoruz. İlla ki parça yapanlarda oluyor. Markette öyle ayrımsız ihtimal bile yok. Havaların bu şekilde gitmesi yerinde gördüğünüz fiyatlar üstelik düşer diyerek düşünüyoruz” dedi. – ERZİNCAN

Share: