Hakkari’de 33 sene ilk PKK’lı teröristlerin katlettiği 28 dirilik amacıyla doğum okutuldu

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine ilişkin İkiyaka köyünde 33 yıl geçmiş PKK’lı teröristlerce katledilen 28 kişi için veladet okutuldu.

Doğu ve Güneydoğu’da yıldırı örgütü PKK’nın Kürt halkına müteveccih yaptığı sayısız katliamlardan biri dahi 24 Teşrinisani 1989’da Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı İkiyaka köyünde yaşandı. Aralarında bayağı yaştaki çocukların de bulunduğu çok sayıda arı adam, teröristler aracılığıyla katledildi. Yaşamını yitirenler üzere katliamın sene dönümünde ilçenin Güngör Mahallesi’ndeki Hazreti Ebubekir Camii’nde doğum programı düzenlendi. Programda mütekellim Hakkari Valisi İdris Akbıyık, “Hakkari’miz bugüne kadar 3 bin martir verdi. Basık PKK terör örgütü, arz moskof katliamını Yüksekova İkiyaka köyünde yaptı. Kül şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyoruz. Sistem bilsin imdi bu topraklarda sağlık var, cesaret var” dedi.

Programa Hakkari Valisi İdris Akbıyık, Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit, İl Uyanık Komutanı Tümgeneral Coşkun Hâkim, Hakkari İl Inanma Müdürü Namazlar Mete Bulak, Yüksekova İlçe Itimat Müdürü Hasan Fatih Anamur, Yüksekova İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Yusuf Atael, Esendere Belde Belediye Reisi Dırbaz Büyüksu, Yüksekova Şüheda ve Gaziler El Birliği Derneği Başkanı Sami Ateş, muhtarlar, STK temsilcileri, tatmin önderleri, alım müdürleri, leşker, polis ve çok sayıda yurttaş katıldı. – HAKKARİ

Share: