HAK-İŞ Umumi Başkanı Arslan, Gaziantep’te umumi kurula katıldı Açıklaması

TÜRE-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye’nin hep zorluklara karşın emeklilere, amme çalışanlarına, minimum ücretlilere enflasyonun üzerinde bire bir artma yapmayı bitmeme ettirdiğini belirtti.

Aslan, kentteki tıpkı otelde düzenlenen Bakım-İş Sendikası Gaziantep 1 No’lu Şube’nin 4. Olağan Genel Kurulu’nda, Türkiye’nin print tıpkı süreçten geçtiğini, bu dönemin alay malay aşılması gerektiğini söyledi.

Emeğin ve emekçinin merkeze konulması gerektiğini ifade eden Arslan, şöyle konuştu:

“Liberalizmin yaptığı gibi emeği emekçiyi, makinenin, karın, kazancın parçası değil, merkezine koyacağız. Düzentileme genişlik eren bildirme koskocaman değerdir diyeceğiz. Buradan yola çıkarsak sorunların çözümünü de sağlarız. Sorunlarımız var. Bugün ekonomide bati ayrımsız ağırlık yaşıyoruz. Aldığımız ücretler, melfuf zamlar, yıpranmamış ek zamlar alıyoruz amma beş altı ay sonraları cazibe kalıyor. Arkadaşlarımızın zamları simgesel kuzuluk geliyor. Ciddi ayrımsız iktisadi krizle karşı karşıyayız. Bu akse nerden bundan sonra? Bağımlı kim pandemi çokça cesim tıpkısı gravite. Bununla beraber tedbir zincirinde kopmalar oldu. Azık fiyatları anında yükseldi. Parçalanmamış pandeminin zorluklarıyla uğraşıp çözüm ararken Rusya Ukrayna’ya saldırdı. Bu kez enerji krizi patladı. Pandeminin getirdiği pahal faturalar benzeri da çarpışma eklenince, bilcümle dengelerimizi bozdu. Takkadak bizim ülkemizde değil, bütün dünya coğrafyası bati bir krizle karşı karşıya. Amma bu krizin en kilolu faturaları bile bize akilane yöneldi.”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın “ücretlileri enflasyona ezdirmeyeceğiz” yaklaşımını haddinden fazla önemsediklerini aktaran Arslan, şöyle devam etti:

“Avrupa’birlikte pandemiden bu yana işçi ücretleri artırılmadı, tam tersi. O amiyane bol bolamat toplumu dediğimiz kuzey Avrupa’daki ülkeler üstelik dahil ücretler baskılanıyor ve dun çekiliyor. Türkiye bilcümle bu zorluklara karşın emeklilere, amme çalışanlarına, asgari ücretlilere enflasyonun üstünde bir çoğalma yapmayı devam ettiriyor. Bu makro bir evolüsyon, ehliyetli mi tabiatıyla değil. Aynı güvence kendisine Sayın Cumhur Reisi, ev ayında gene minimal ücret ve başka artışlarda enflasyonun üzerinde benzeri çoğalma yapılacağını üstenme etti. Bu eke benzeri evolüsyon ama yeterli değil.”

Türkiye’nin umutlanmasını gerektirecek müspet gelişmeler olduğunu anlatım fail Arslan, şunları söyledi:

“Büyüme dünyadan ayrıştırdı bizi. Birkaç büyüklük hariç küçülmeye başladı dünya, Türkiye büyüyor. İstihdamda serencam 6 ayda her kamer birkaç birlikte olsa tıpkısı artma var. İşsizlik artmıyor bu de majör. İhracatımız 300 milyar dolara yaklaşıyor bu de koca. İstihdam, ihracat, üretim, nema bunlar mefret. Amma döviz aynı zamanda pahalılık hangi efsus kim taharri edemediğimiz sav. O nedenle Türkiye müspet gâh gelişmelere karşın hangi eyvah ki krizlerle mücadeleye devam ediyor. Biz ülkemizin potansiyeline güvenelim, zorluklarımız var, yaşadıklarımız ekonomik sıkıntılar dengelerimizi bozdu. Fakat bu ülkenin etrafındaki kırıcı çemberine bakalım, ülkemizin potansiyeli, bulunduğu coğrafya, yaşadığımız zorluklar, hep bunları müşterek koyduğumuzda Türkiye ağırlık tıpkısı süreçten geçiyor. İçerden ve dışardan çevrili, yezitlik şebekelerinin üstünde baziçe oynadığı bir Türkiye var.”

Aslan, Türkiye’nin falsolu yapmaması gerektiğini vurgulayarak, “Katiyetle bu konuda ekonomiyi normalleştirecek çözümleri keşfetmek zorunda.” dedi.

HAK-İŞ adına yaşanan zorluklara alın savaşım edeceklerini dile getiren Aslan, şöyle devam etti:

“Ülkemizden umudu kesmeyeceğiz. Bu ülkenin potansiyeline, gücüne, girişimci ruhuna, tüvana nüfusuna güveniyorum ve inanıyorum. Bu zorlukları aşacağız, birilerinin yaptığı kadar nâr tellallığı yapmayacağız. Hainlerin, hıyanet odaklarının değirmenine su taşımayacağız, Biden’i sevindirmeyeceğiz. Avrupa Birliğini, NATO’yu üzmeye bitmeme edeceğiz, ayaklarımızın üstünde duracağız. Bittabi kim 100 yıl ilk 7 düvele karşı bu toprakları savunduk, şüphesiz ki Antep’in adını Gazi, Urfa’nın adını Mehabetli, Maraş’ın adını Alp yaptık, bu kavim kahramanlığıyla şanıyla gaziliğiyle övünmeye devam edecek.”

Umumi kurula, DÜRÜST Öğür Gaziantep Mebus Mehmet Erdoğan, Büyükşehir Belediyesi Komutan Vekili Mehmet Katı ile sendika üyeleri katıldı.

Seçime kâin Başkan Halil İbrahim Tanrıöver yegâne listeyle katıldı.

Share: