Hadrianaupolis’te üzerinde değişik figürlerin bulunduğu yıpranmamış mozaikler ortaya çıkarıldı

Karabük’ün Eskipazar ilçesinde Geç Kalkolitik, Roma ve Er Bizans dönemlerinde iskân yeri olarak kullanılan Hadrianaupolis Antik Kenti’nde bitmeme eden kazılarda, dördül düzenlenen yapının zemininde muhtelif figürlerin olduğu mozaikler bulundu.

Karabük Üniversitesi Literatür Fakültesi Kazı Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Çelikbaş başkanlığında düzenlenen kazılarda, namına “taharri-2” denilen kare benzeri yapıya rastlandı.

Geçen yıl ortaya çıkarılan, hem Asklepios’a hitaben kitabe bulunduğu üzere esenlik hem da Roma askerine ilgilendiren maskeye rastlandığı üzere askeri amaçlarla kullanıldığı melhuz kare planlı yapının bitişiğinde mevcut etüt-2’nin tabanında bugüne büyüklüğünde bozulmadan gelmiş mozaikler saha alıyor.

“Turizme kazandırmış olacağız”

Hadrianaupolis Hafriyat Başkan Yardımcısı Arkeolog Sinan Maraba, AA muhabirine, kazı ve restorasyon çalışmalarının mütemadi devam ettiğini belirtti.

İki alanda yapı yama işlemlerinin sürdüğünü nâkil Rençper, “Roma Kalesi’nin duvarlarını açmaktayız. Kalenin zarfında kazısına bu sene başladığımız yıpranmamış bir bina elan var. Yapının ne olduğuyla ilgilendiren şimdi tıpkı şeyler hikâyelemek ağır amma ele sabık mozaikler vesaire gayet güzel tıpkı bina olduğunu gösteriyor. Bu dördül düzenlenen yapının çeşitli bölümlerinde mozaikler var. Mozaiklerde türlü kuş ve amfora figürleri, üzüm sepeti süslemeleri var. Kazı devam ediyor, başka mozaiklere da rastlanması an meselesi. Esirgeme tedbirlerini aldıktan bilahare mozaikleri açıp inşallah bunları birlikte turizme kazandırmış olacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Eskipazar Belediye Başkanı Hüseyin Dönmez ise 2003’te başlatılan kazıların yılın 12 ayında bitmeme ettiğini ve rastgele geçen periyot bakir buluntuya rastlandığını söyledi.

Şehremaneti adına kazılara herhangi bir çeşit desteği verdiklerini belirten Dönmez, Kuzeybatı Nekropol Kilisesi ve Geç Roma konutunun üstünün kapatılması amacıyla çalışmaların başladığını, gelişmemiş sürede tamamlanacağını bildirdi.

Hadrianaupolis

Milattan evvel 1’inci yüzyılda kurulan ve milattan sonradan 8’inci yüzyıla büyüklüğünde yerleşim yeri olarak kullanılan antika site, ilçenin 3 kilometre batısında vadi alıyor.

İncil’bile adı sabık nehirler Geon, Phison, Tigris ve Euphrates’un yer aldığı, at, fil, panter, geyik ve grifon (konuşma tarihinde tanıdık muğlak bire bir hayvana verilen ölümlü) kadar bir nice hayvanın tasvir edildiği kiliselerin tabanındaki mozaiklerle ünlenen ve bu nedenle ” Karadeniz’in Zeugması” şeklinde adlandırılan antik kentte, şimdiye büyüklüğünde iki hamam, iki kilise, tıpkısı defans yapısı, kaya mezarları, seyretme, ayrımsız kemerli ve kubbeli yapı, abidevi kültik niş, sur, villa, farklı anıtsal binalar ile gâh ilmek alanları üzere yapılar bulundu.

Karabük Valiliğince örenlik yerine dönüştürülmesi için Firez ve Turizm Bakanlığına başvuruda bulunulan antik kentten elde edilen bulgulardan hareketli olanlar, mekân illerdeki müzelere götürülüyor, taşınmazlar ise bulunduğu yerde korunuyor.

Dört Irmak Kilisesi’nin 50 metre kadar güneyinde ilk defa güzeşte yıl yapılan kazılarda kâin, satır ve ok ucu kabil eserlere rastlanan rubai düzenlenen yapıda, son adına 1600 yıllık baskül ağırlığı zaman yüzüne çıkarıldı.

Bulgular bölgenin geçmişine çırağ tutarken, antika kenti ziyaret edenler hafriyat çalışmalarını yerinde müşahede fırsatı yakalıyor.

Ziyaretçiler, antika döneme ilgilendiren paraları, ölülere ilişkin şahsi eşyaları, Asklepios varlığına belen fail 1800 yıllık yazıtı, nezir levhasını ve Roma askerine ilgili çipo maskeyi dahi yakından inceleyebiliyor.

Share: