Gümüşhane’de buğulu çift 37 yıldır gelişigüzel pide salonu işletiyor

Gümüşhane’üstelik buğulu koşa 37 yıldır alay malay pide salonu işletiyor

Yaşlı koşa hoppadak Çarşamba günleri hizmet veriyor

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’nin Kürtün ilçesine bağlı Özkürtün beldesinde 66 yaşındaki Mehmet ve Hatice Yılmaz çifti 37 senedir gelişigüzel pide salonu işletiyor. Yaşlandıkları amacıyla eskisi kadar çalışamayan çift pide salonunu çabucak çarşamba günleri açıyor.

Mehmet Yılmaz, 1985 yılında beldede mevcut aynı pide salonunun işletmesini aldı. İlk esnaflık deneyiminde tıpkı mahirane epilepsi pide salonunu işletmeyi hedefleyen Yılmayan, ustanın hizmet etmek istememesi zımnında sıfırdan pide yapımını öğrenmeye başladı. İşe önce başladığında pidenin tuzunu dökmeyi de beceremediğini söyleyen Mehmet Yılmayan gücük sürede işinde ustalaşarak pidesine hoşlanma kattı. Eşinin ve çocuklarının üstelik namına müzaheret etmesiyle alay malay pidesinin lezzeti duyulan pide salonuna kasaba illerden de dilek arttı. Bu süre ortamında İstanbul ve Bursa başta almak için mukavim çok şehre kargo ile pide yolladığını belirten Mehmet Yılmaz, bundan sonra yaşlandığını söyleyerek pide salonunu takkadak Çarşamba günleri açmaya başladı. Pidenin lezzetini düzlük müşteriler ise pide salonunun daim münhal olmasını istek ederken, Mehmet Yılmaz ve eşi Hatice Yılmaz yaşlandıkları için vakit kaybetmeden tıpkı dönme açabildiklerini söyledi.

Kendi yaptığı pidenin Terme pidesinden henüz faik olduğunu argüman fail kankızıl Mehmet Yılmayan (66), “Ailemle ve çocuklarımla bu arada 35 senedir bu işi yapıyorum. Benim müşterilerim İstanbul, Bursa, Trabzon, Şalpazarı, Görele’den dirimsel yerler. Benim pidemin özelliği uçuk olması. İçerisinde kullandığım malzemelerden eti haşlarım sonraları kıyma yaparım ondan sonraları fırına veririm. Fırınım dışında başka asıl işlerini öz ellerimle yaparım. Ağaç bölge içerisinde yaparım tadı bereketli olsun diye niteleyerek. Pişirdiğim ocağın altında sodyum klorür bulunur bu birlikte ferah ve içimli olmasını sağlar” dedi.

“Alelumum İstanbul ve Bursa’ya gönderiyoruz”

Pide salonunu devraldığında bir yırtıkça aldıklarını fakat çalışmayarak gittiğini anlatan Yılmaz, “Ben sodyum klorür atmasını da bilmiyordum o gün. İlk hamurumu yaptığımda tıpkısı amca geldi baktı ve bu kaba dedi. Bozukluk diye sordum sen bunu ısıdam suyla yapmışsın dedi. O zaman bana bittabi yapacağını söyledi. O günden bugüne bu şekilde devam ediyoruz. Kargolayıp gönderdiğimiz bile oluyor. Alelumum İstanbul ve Bursa’ya gönderiyoruz. Biz vakit kaybetmeden çarşamba günleri bakım veriyoruz şahıs olmadığı amacıyla. Yaşlıyız, buraya gelip takılıyoruz, çalışmazsak ihtiyarlarız. Tığ eşimle evleneli 48 sene oldu o da bana garsonluk yapıyor bu arada çalışıyoruz. Kimi Zaman tuzun mayasını atmayı unutuyorum, olmuyor. Cumhurbaşkanıma dahi pide kabartmak isterim amma sıcak yemesini isterim, İnşallah kendisi dirimlik buraya. Benim pidem Terme pidesinden daha üstündür, iddialıyım” diye konuştu.

“Garsonluk yapıyorum, masaları temizliyorum, pideleri fırçalıyorum”

Eşinin yaptığı pideler amacıyla gelişigüzel yerden müşterilerin geldiğini kaydeden Hatice Yılmaz ise “İş yapıyoruz, tarlada, taşta burada bile garsonluk yapıp çalışıyoruz. Çarşamba günleri buraya geliyoruz, garsonluk yapıyorum, masaları temizliyorum, pideleri fırçalıyorum. Yıllardır bu mesleği yapıyoruz. Füru varken onlar dahi dirimsel yardımcı olurdu. Demincek çabucak biz geliyoruz. Çokça gelip giden oluyor. Bizim pidemiz hamurundan, suyundan, mayasından periferi iyice. Ustası bile domuzuna yapıyor. Seçme yerden geliyorlar” ifadelerini kullandı.

Çocuğuyla gelişigüzel yoldan geçe pideciyi keşfettiğini ve aynı elan ayrıksı pideci aramadığını söyleyen Erdem Aristokrat birlikte ” Herhangi Bir Çarşamba haset ailemle gelişigüzel Mehmet amcanın pidesini kaçırmıyoruz. Mehmet amcayı önce yoldan geçe keşfettim. Şiddetli tabelaları yoktu. Yanımda çocuğum vardı, beraber girdik. İlk o ant yedik akabinde ailemizle seçme Çarşamba gelmeye başladık. Bu dükkanın sakat, tarihi bir kokusu var. Mehmet amcanın ömre bedel sohbeti var. Buraya bir defa gelen eksantrik benzeri yerde pideci aramıyor” dedi.

Share: