Girişken kardeşler teniste milli tarz hayali amacıyla raket sallıyor

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde öğretmenleri eliyle yönlendirildikleri teniste elde ettikleri derecelerle adından hezel ettiren Ayaz ve Agit Girişken kardeşler, milli topluluk formasıyla bile başarıyı hedefliyor.

Güvenlik güçlerinin liyakatli operasyonları sonucu geçim ve cesaret ortamının yapılış edilmesinin peşi sıra tüvana ve çocukların sportif faaliyetlere yönlendirildiği Yüksekova’de, çeşitli branşlardaki kurslarda müsabakalara hazırlanan sporcular katıldıkları organizasyonlarda elde ettikleri derecelerle göz dolduruyor.

Cahillik ve Spor İlçe Müdürlüğü bünyesindeki kurslar sebebiyle lisanslı sporcu sayısı artan ilçede, öğretmenlerinin yönlendirmesiyle tenise başlayan 13 yaşındaki Ayaz ve 14 yaşındaki Agit Acar kardeşler dahi ulusal müsabakalarda mehabetli başarılara imza attı.

Batman’birlikte 15-17 Nisan’bile planlı “Anadolu Yıldızlar Ligi Alan Topu Kadro Müsabakaları” ve 26-28 Haziran’da Şırnak’ta gerçekleştirilen Rum Yıldızlar Ligi Tenis Çeyrek Final Müsabakaları”nda öz kategorilerinde bir numara olan Girişken kardeşler, 18-21 Ağustos’ta Dert’da düzenlenen “Geleneksel 2. Ağrı Dağı Tenis Turnuvası”nda da cümle maçlarını kazanarak şampiyon oldu.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde 29 Eylül’dahi düzenlenecek Tatvan- Nemrut Yanardağ Ağzı Cup’a katılacak olan kudretli sporcular, buradan birlikte madalya kazanarak elde edecekleri puanlarla milli bando forması giymeyi hedefliyor.

Başarılarıyla ilçedeki sair gençlere de emsal olmak talip kardeşler, Gençlik Merkezi bahçesindeki sahada özge sporcularla birlikte hazırlıklarını sürdürüyor.

Ayaz Girişken: “Benzeri raketi iki emanet kullanıyorduk”

Ayaz Atılgan, AA muhabirine, öğretmenleri sebebiyle 3 yıl ilk tenise başladığını ve farklı illerdeki turnuvalara katıldığını belirtti.

Tenisle alay malay hayatının de değiştiğini anlatan Ayaz Girişken, “Tenisle tanıştıktan sonraları okulda birlikte başarım arttı. Dondurucu soğuklarda dahi kesintisiz çalışmalarımızı sürdürdük. Tıpkı raketi iki sevimli kullanıp alıştırma yapıyorduk. Ağrı Dağı Alan Topu Turnuvasında bir numara oldum. Haddinden Fazla mutluyum. Amacım milli formayı giyip uluslararası müsabakalarda ülkemi, ailemi ve öğretmenlerimi gururlandırmak.” diyerek konuştu.

Agit Atılgan: “Iri başarılar temizlemek istiyorum”

Agit Girişken ise öğretmeninin tavsiyesi konusunda bu spora başladığını rapor ederek, “Mayıs ve haziran aylarında Batman ve Şırnak’ta düzenlenen mıntıka şampiyonasında, en üst de Balkı Dağı Alan Topu Turnuvasında birinci oldum. Okulda başarısız bir çocuktum. 7 hastalıklı notum vardı. Spora başladığımdan beri bundan sonra bağan grado almıyorum. Okuldaki performans arttı. Kardeşimle birlikte milli topluluk forması giyerek balaban başarılar soldurmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Deneyimsizlik ve Spor İlçe Müdürü Elem: “bütün insanlarımıza dokunacağız”

Deneyimsizlik ve Spor İlçe Müdürü Sami Ateş ise ilçenin tendürüst özlük ve sportmen potansiyelinin faziletli olduğunu söyledi.

Huzur ve büzük ortamının sağlanmasıyla ilçedeki sportmen kapasitesini keşfettiklerini belirten Kötü, şunları kaydetti:

“Ülkemizde, ilimizi ayrı ayrı branşlarda külah eden birçok sporcumuz var. Ski dalında 36 milli sporcumuz var. Kayakta çok ciddi başarılarımız var. Başka alanlarda de korkulu başarılar elde ettik. Kort tenisinde sabık hep maçlarını kazanarak şampiyon olan iki sporcumuz var. Bu sporcular mayıs ve haziran ayında de mıntıka dahi böke oldular. daha çok dahi onlardan nazik başarılar bekliyoruz. 5 yaşından 70 yaşına kadar bütün insanlarımıza dokunacağız ve ilçemizin sportmen potansiyelini ortaya çıkaracağız.”Share: