Gine’de yatık lider Conde ve çarkıt hükümet üyeleri yargılanacak

Gine’dahi 5 Eylül 2021’deki darbeyle devrilen çarkıt Cumhurbaşkanı Alpha Conde ve hükümetinde vadi kayran adlar için takip kararı alındı.

Yerel basında sâdır haberlere bakarak, Türe Bakanı Alphonse Charles Wright, Conde ve hükümetinde görev almış 187 adam karşı “usulsüzlük”, “karaca servet ibra”, “amme fonlarını zimmete nakil” ve “evrakta sahtekârlık” suçlamasıyla takibat kararı alındığını duyurdu.

Conde’yi 5 Ilkgüz 2021’dahi devirerek başa geçen cunta hükümeti, şubattan bu yana Conde hükümetinde memur üst düzey isimleri mail markajına almıştı.

Aralarında sakat Başvekil İbrahima Kassory Fofana, eski Savunma Bakanı Mohamed Diane, çarkıt Yer Bakanı Oye Guilavogui ve sakat Hidrokarbür Bakanı Djakaria Koulibaly’nin de olduğu bazı adlar “yolsuzluk”, “kamu fonlarını zimmete nakil” ve “esmer mal tezkiye” kabil değişik suçlamalarla cezaevine gönderilmişti.

Aynı suçlamalarla cezaevinde kâin bozuk Turizm Bakanı Lounceny Camara bile 20 Ağustos’ta katre geçirerek yaşamını yitirmişti.

Siyasetin beraberinde eğitim alanındaki kariyeri dolayısıyla “müderris” lakabıyla mezkûr 84 yaşındaki Conde, 2010’dan 2021’e kadar reisicumhur adına fariza yapmıştı.

Conde, demokratik yollarla seçilen önceki reisicumhur olarak devlet tarihine geçmişti.

Üst hassaten 2 dönemden fazla reisicumhur adayı olmasına bariyer olan esas maddesini değiştiren Conde, Ilk Teşrin 2020’üstelik 3’üncü dönemine güzel fakat 1 sene içerisinde Ilçebay Mamady Doumbouya eliyle devrilmişti.

Doumbouya, 1 Ekim 2021’dahi düzenlenen törenle intikal sürecinin cumhur reisi adına ant etmişti.

Share: