Gençlere ‘yeni nesil’ ufuk otopark

Gençlere ‘eskimemiş nesil’ feraset park yeri

KOCAELİ Kocaeli’nin Gebze ilçesine alışılmış park anlayışından farklı namına dizayn edilen konsept park yeri düz yazı edildi. Açılışı yapılan parkta, torunlar oyun gruplarında gönüllerince oynayabilecek, çoluk çocuk ise ayak topu, basketbol ve uçan top sahalarında savaş edebilecek.

Gebze Belediyesi marifetiyle ilçeye “Yıpranmamış Döl Hesap Parklar Projesi” çerçevesinde benzeri park yeri daha kazandırıldı. Barış Mahallesi’ne kazandırılan bu parkta 4-18 yaş arası gençler gönüllerince eğlenebilecek. Küçük ayrıntılar, salıncak, kaydırak kabil bölümlerde oyunlar oynarken, çoluk çocuk ise ayak topu, basketbol ve uçan top sahalarında savaşım edebilecek. Feraset parkın açılışı, Karagöz-Hacivat oyunları ve yapılan mütenevvi gösterilerle başladı. Program, yakarış edilmesinin peşi sıra açılış kurdelesinin kesilmesiyle devam etti. Programın devamında protokol üyeleri basketbol atışları yaparken, çocuklara ise Osmanlı macunu ve patlamış akdarı izzetüikram edildi.

“Bugüne büyüklüğünde 24 parça parkımızı bu konseptte inşa ettik”

Programın açılışında konuşan Gebze Şehremini Zinnur Büyükgöz, “Zaman burada Gebze’de kullanılmamış hesap parklar adı altında başlattığımız otopark modelimizden birisini elan hayata geçiriyoruz. Bunun anlamı şu; yıllardır ülkemizde parklar genelde 4-12 yaş grubu çocukların kullanacağı süssüz spor aletlerinden oluşuyordu. Ancak 12-18 yaş grubu çocuklarımızın kullanabileceği alanlar yoktu. Yıpranmamış zekâ parklarda mini futbol sahası, uçan top, basketbol sahası kadar arttırma alanlarla 12-18 yaş arası çocuklarımızın birlikte kullanacağı birimler, fonksiyonlar onlara kazandırılmış durumda. Dolayısıyla göreve geldikten bugüne kadar 24 lime parkımızı bu konseptte nesir ettik. Önümüzdeki süreçte sayıları imdi artıracağız ve deli dolu yeşil alan oranımızı göreve geldiğimiz günden bu yana aşağı üst 60 bin metre rubai bu soy parklarda doğmak üzere, 350-400 bin metrekare kadar bire bir yeşil alan artışını Gebze’mize kazandırmış oluyoruz. Şimdiden doğru olsun” dedi.

“Bütün hizmet odağımızda çoluk çocuk var”

Bugüne büyüklüğünde tek parkın esas atma törenini yapmadıklarını nâkil Büyükgöz, “Açılış törenini ilk kez yapıyoruz. daha çok bile inşallah mahalle gençlerimize farkındalığı ihdas etmek için bu nev mini programlar yaparak onlara duyurmaya çalışacağız. Bizim esas amacımız Gebze’de sporu çeşitlendirmek. Çabucak spor deyince akla ayak topu gelmemeli. Biz diyoruz ki voleybol, basketbol, futbol, kaykay parkları kabilinden skala olsun. 2 devam kaykay parkı nesir ettik. Buna analog farklı spor faaliyetlerinin yapılması amacıyla çeşitliliği arttıracağız. Tutkun spor salonlarımızda zaten 41 branşta farklı hizmetler sunuluyor. Bu çeşitliliği arttırarak 7 yaşına gelmiş rastgele gencimize, öz kabiliyetine uygun aynı spor yapabileceği alan çeşitliliğini Gebze’ye vermek üzere gayret ve ceht göstereceğiz. Ana gayemiz gençlere hizmet. Bütün hizmet odağımızda çoluk çocuk var” diyerek konuştu.

“Güzel tıpkı parkın açılışındayız”

Gebze Kaymakamı Mehmet Mualla Özyiğit ise “Gebze’mizin gençlerine yeni bire bir yeşil düzlük amma çabucak yeşil düz değil onun birlikte gençlerimizin hem basketbol, hem uçan top hem düz futbolu oynayabileceği alanlarla donatılmış iyice tıpkı parkın açılışındayız. Bu işlemler hakikaten zor işlemler. Amma var olsun belediye başkanımız Gebze’mizin spor alanında altyapımızı yetiştirmek, gençlerimizin abes vakitlerini dosdoğru tıpkısı şekilde değerlendirmesi üstüne haddinden fazla iri himmet içerisinde. Emeği geçen bilcümle arkadaşlarımıza teşekkürname ediyorum. Gebze’miz yerine kutluyorum, bundan ahir çalışmalarının da sunma bir iki bu büyüklüğünde ferah olacağını düşünüyorum. Kendilerine başarı dileklerimle bu arada, Gebze’miz hesabına şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Share: