Gelecekte İletişim Çalıştayı Sivas’ta serencam buldu

Gelecekte İletişim Çalıştayı Sivas’ta sonuç buldu

Bu sene ‘Kuruluştan Kurtuluşa, Kurtuluştan Kuruluşa’ temasıyla gerçekleştirilen “Gelecekle İletişim Çalıştayının ” sonuncusu, “Halas Savaşının 100. yılında medya” başlığı altındaki sunumlarla Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde yapıldı

SİVAS – Bu sene ‘Kuruluştan Kurtuluşa, Kurtuluştan Kuruluşa’ temasıyla gerçekleştirilen “Gelecekle İletişim Çalıştayının ” sonuncusu, “Kurtuluş Savaşının 100. yılında iletişim araçları” başlığı altındaki sunumlarla Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesinde yapıldı.

12. Arsıulusal Gelecekle İletişim Çalıştayının sonuncusu olan Sivas ayağı Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi Kültür Merkezi Kadı Burhaneddin Salonunda gerçekleştirildi. Çalıştaya; RTÜK Eğin Kurul Komutan Vekili Orhan Karadaş, Sivas Valisi Dr. Yılmayan Parıltı, Sivas Şehremini Hilmi Âlim, Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bilen Yıldız, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Çalıştay, RTÜK’ün çalıştayla ait hazırladığı tanıtım filminin izlenmesi ve akabinde tören düzeni konuşmalarının yapılması ile başladı.

“7 günlük mesai devletin önündeki engelleri kaldırdı”

Çalıştay açım konuşmasında RTÜK Arka Kurul Komutan Vekili Orhan Karadaş, Sivas Kongresi sürecinde 7 günce çalışmayla devletin önündeki engellerin kaldırıldığını belirtip, “Halkın bütününü kapsayan önce örgütsel hayatiyet Sivas’ta gerçekleştirildi ve Sivas Kongresi şekli ve içeriği itibariyle adeta milli tıpkı sedir işlevi gördü. Kongrede yıpranmamış paydaşlık saylayan üyeleriyle yurdun tamamını kapsayan Heyeti Temsiliye ülkenin akıbetini bir numara dereceden etkiledi ve meze sahibi olan bire bir asamble haline geldi. Milli mücadelenin meşru organları sonunda biçimlendirilmiş oldu. 7 günce çalışma devletin önündeki engelleri kaldırdı ve halkı aynı bütün halinde harekete geçirmeyi sağladı. Bu hareket 9 Eylül 1922’da balaban ayrımsız zafere kapıyı açtı ve 29 Ekim 1923’bile bile Cumhuriyetin ilanıyla taçlandı. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta koyulmak üzere bu toprakların yurt yapılmasında emeği güzeşte bilcümle kahramanları, martir ve gazilerimizi büyük ayrımsız içtinap etmek ve minnetle bilinmeyen ediyorum. Bu çalıştayımızın amacı ülkemizde yükseköğretim gören ve mutluluk vatandaşı sıfır öğrencilerin Türkiye Cumhuriyeti ve Türk akraba toplulukları menşeli öğrencilerin, ülkemizi daha ferah tanımaları ve iyi duygularla ülkemizden ayrılmalarını amaçlamaktadır. Bu kardeşlerimizin daha sonradan ülkelerinde fariza yapacakları gelgel ve kuruluşlarda Türkiye ile temaslarını sürdürmeleri arz nazik arzumuz ve beklentimizdir” şeklinde konuştu.

“Yıpranmamış medya araçlarının doğru kullanılması ve denetlenmesi önemlidir”

Sivas Valisi Dr. Yılmayan Parıltı, yıpranmamış iletişim araçları araçlarının makul kullanılmasının ve denetlenmesinin yüce olduğunu vurgulayarak, “Radyo ve televizyondan sonra internet ve içtimai medya genişlik kullanılmamış medya araçları olarak ortaya bundan sonra. İletişimdeki bu kafa döndüren evolüsyon, herif ilişkilerini ve içtimai ilişkileri dahi etkiledi. Çıktı sonsuz tıpkı bilgelik ve marifet sağanağı altında, neyin mahiyet neyin asılsız olduğunu anlayamıyoruz. Bu nedenle kurumsal medyanın ve toplumsal medyanın makul içerikleri, gerçeği ileten bilgileri bugünümüz ve geleceğimiz açısından haddinden fazla önemlidir. Milli değerlerimizin eskimemiş nesillere benimsetilmesi, onların yozlaştırıcı etkilerden korunması üzere bakir medya araçlarının akıllıca kullanılması ve denetlenmesi çok önemlidir” dedi.

“Cumhuriyete adeta başkentlik yaptı”

Başkan Bilgin, Sivas Cumhuriyetin kuruluşunda koskocaman aynı fariza üstlendiğini ifade ederek, “108 dolaşma adeta Cumhuriyete İstiklal savaşında başkentlik yapıyor. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün 2 Eylülde Sivas’a gelmesinden itibaren İstiklal savaşının yönetildiği ve planlanmasının yapıldığı, icra edildiği tıpkı şehir namına Cumhuriyetin kuruluşuna eş sahipliği yapıyor. İletişim gözüyle baktığımız ahit burada alınan kararların bütün ülkeye akıllıca bir şekilde aktarılması noktasında yeniden Gazi Eksiksizlik Atatürk’ün talimatıyla İrade-i Milliye gazetesi Sivas’ta basılıyor. O dönemde kurtuluş savaşı boyunca alınan kül kararların kamuoyuna akıllıcasına tıpkı şekilde aktarılması noktasında bile majör bir görevi üstleniyor. Bu açıdan bakıldığında İrade-i Milliye gazetesinin çalıştaya bahis olacağına dahi inanıyorum” şeklinde konuştu.

Sivas Cumhuriyet ÜniversitesiRektörü Alim Şans, yapılan çalışmaların hayırlara kurgu olmasını dileyerek, “RTÜK aracılığıyla hazırlanan Samsun, Amasya ve serencam namına Sivas’ta yapılan 3. Toplantının hayırlara kurgu olmasını diliyorum. İletişim Fakültemiz ve İletişimcilerimiz açısından balaban aynı toplantı. Dolaşma süresince bu izlence devam edecek ve fena hâlde neticeler alınacağını bile biliyoruz” ifadelerine saha verdi.

Öte yandan konuşmaların ardından RTÜK Kayırıcı Asamble Başkan Vekili Orhan Karadaş, Sivas Valisi, Sivas Belediye Başkanı ve SCÜ Rektörüne onurluk taktim etti. Çalıştayın devamında uluslararası öğrenciler kendi alanlarında akademik bildirilerini sundu.

Share: